• Język Kaszubski

• lis 23, 2019
          • Błyszczyki i torby

W listopadzie dzieci uczące się języka kaszubskiego w naszej szkole uczestniczyły w wielu warsztatach m.in. malowanie worków lub toreb bawełnianych wzorem kaszubskim oraz własnoręcznie produkowane naturalne błyszczyki do ust. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały, ponieważ w podobnych warsztatach jeszcze nie uczestniczyły. Wszyscy mogli  samodzielnie wykonać błyszczyk według własnego pomysłu zarówno kolorystycznego jak i  zapachowego.

• paź 25, 2019
          • Spotkanie integracyjne w Kaliskach Kościerskich

W październiku uczniowie uczący się j. kaszubskiego  w naszej szkole brali udział w dwóch wycieczkach klasy starsze pojechały na spotkanie integracyjne do Kalisk Kościerskich. Tam zapoznali się z przepisem pieczenia gofrów według instrukcji po kaszubsku, piekli pizzę oraz malowali plansze z nutami kaszubskimi. Wszyscy dobrze się bawili i każdy z uczniów stwierdził, że warto byłoby tę wycieczkę powtórzyć w przyszłym roku.

• paź 26, 2019
          • Spotkanie integracyjne w Lipuszu

W październiku uczniowie uczący się j. kaszubskiego  w naszej szkole brali udział w dwóch wycieczkach klasy starsze pojechały na spotkanie integracyjne do Kalisk Kościerskich a uczniowie klas pierwszych udali się do Lipusza na pieczenie chleba i Kukli według przepisu po kaszubsku. Wszyscy uczniowie byli bardzo zainteresowani przepisem, mieszaniem, smarowaniem, dekorowaniem oraz samym pieczeniem pysznego chleba.

• wrz 28, 2019
          • Wycieczka edukacyjna do Papierni w Łapinie

We wrześniu tego roku uczniowie klas 4-6 wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Papierni w Łapinie k/Gdańska, gdzie brali udział w warsztatach kowalstwa, zwiedzili starą Papiernię, zobaczyli wystawę PRL, w tym stare samochody i motocykle. Brali udział w warsztatach czerpania papieru oraz w czasie wycieczki każdy z uczniów zdał prawo jazdy na drezyny rowerowe podczas szybkiego kursu zasad poruszania się drezynami. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z kiełbasami oraz świeżą drożdżówką według przepisu po kaszubsku.

• paź 19, 2019
          • Pierniki

Podczas ostatnich warsztatów z języka kaszubskiego wszyscy uczestnicy mieli okazje polukrować pyszne pierniki jadalnym lukrem. Dzieci wykonały dekoracje na 3 piernikach  potem wszystkie ze smakiem zjadły. Podczas zajęć instruktorka opisała po kaszubsku proces pieczenia pierników oraz proces produkcji lukru. Dzieci z zachwytem słuchały prowadzącej warsztaty i oczywiście zaprosiły panią Agnieszkę na kolejne zajęcia.