• 2015/2016

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

          Dnia 24 czerwca 2016 roku odbyły się uroczyste apele podsumowujące zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Na początku uroczystości Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pan Dariusz Kisielewski w swoim przemówieniu dziękował uczniom za ciężką pracę, liczne sukcesy w konkursach i zawodach sportowych oraz aktywny udział w dodatkowych zajęciach rozwijających. Słowa wdzięczności wyraził również w kierunku nauczycieli oraz rodziców, którym podziękował za współpracę i zaangażowanie w działania realizowane w szkole. Na koniec swojego wystąpienia wszystkim zebranym życzył pełnych słońca i bezpiecznych wakacji.

          Uczniowie, którzy z wyróżnieniem ukończyli ten rok szkolny otrzymali świadectwa z paskiem, dyplomy uznania oraz nagrody książkowe wręczane przez dyrektora i wychowawców klas.  Wychowawcy nagradzali wysokie osiągnięcia,  udział w konkursach i zawodach sportowych oraz zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły. Dostrzegli również działania realizowane w Klubie Uczniowskim Eventus i Samorządzie Uczniowskim.  

          Dla wielu uczniów był to dzień szczególny.  W dalszej części uroczystości nadszedł czas pożegnania  szóstoklasistów. Przedstawiciele klas piątych i szóstych wygłosili przemówienia skierowane do nauczycieli oraz kolegów i koleżanek. Nie brakowało wzruszających momentów.  Kończąc uroczystość wręczono świadectwa pozostałym uczniom, którzy w radosnych nastrojach zakończyli rok szkolny 2015/2016

          Zdjęcia

          Dzień zdrowego odżywiania

          6 maja Samorząd Szkolny zorganizował Dzień Zdrowego Odżywiania. Akcja miała na celu promowanie zdrowego stylu życia. Dla wszystkich uczniów przygotowano ulotki zawierające zasady  oraz wskazówki dotyczące zdrowego trybu życia. Każdy uczeń mógł również spróbować owoców i warzyw, które zostały specjalnie przygotowane na ten dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Dnia Zdrowego Odżywiania.

          Zdjęcia

           

          Przyjaciel Szkoły w roku szkolnym 2015/2016

          Już od 10 lat nasza szkoła nadaje wyjątkowym dorosłym tytuł „PRZYJACIELA SZKOŁY”. Nadawany jest za działalność na rzecz Szkoły Podstawowej Nr 1 a zwłaszcza jej uczniów. Jest to odznaczenie honorowe.  W ten sposób oraz społeczność szkolna pragnie podziękować wszystkim ludziom o wielkim sercu, którzy aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i wykazują niezwykłą wrażliwość na potrzeby dzieci. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w roku 2016 Członkowie Kapituły nadali ten honorowy tytuł Pani Irenie Trzcińskiej. Podczas oficjalnej uroczystości szkolnej związanej z zakończeniem roku szkolnego przedstawiciele braci uczniowskiej: Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego oraz Prezes Klubu Uczniowskiego „Eventus” wręczyli " Przyjacielowi Szkoły" dyplom uznania, statuetkę okolicznościową oraz bukiet kwiatów.

          Zdjęcia

           

          Szkolne EURO

          21 czerwca w naszej szkole odbyło się Euro 2016 dla klas III. Na boisku rozegrano wspaniałe mecze, gdzie młodzi piłkarze pokazali swój mistrzowski kunszt. Wygrała klasa IIIa - Polska, II miejsce przypadło klasie III c - Hiszpanii i trzecie miejsce klasa III b - Niemcy. Po zakończonych meczach swój  talent w sztafecie pokazały dziewczęta 

           I miejsce klasa IIIa

           II miejsce klasa III b  

           III miejsce klasa IIIc

          Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Również uczniowie klas IV - VI rozegrali mecze.

           I miejsce klasa VI c

           II miejsce klasa V a 

           III miejsce klasa VI a.

          Zdjęcia

           

          IX Rejonowy Konkurs Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyny

          W środę 15 czerwca 2016r. w sali imienia Lubomira Szopińskiego odbył się IX Rejonowy Konkurs Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyny. W konkursie wzięło udział 37 uczniów szkół z powiatu kościerskiego oraz powiatów ościennych. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Wierzba z klasy IIIb z utworem ,,O mnie się nie martw” oraz Bartłomiej Sowa z klasy VIa, który zaśpiewał piosenkę „Na pewno”. Występ Bartka został nagrodzony przez jurorów wyróżnieniem.

          Mottem tegorocznej edycji były słowa „Muzyka to najlepszy język do poruszania serc ludzi na całym świecie”.

          Zdjęcia

           

          Dzień języków obcych

          9 czerwca odbył się Dzień Języków Obcych. W tym roku uczniowie przygotowali dwa przedstawienia; w języku angielskim „Cinderella – Kopciuszek”, natomiast w języku niemieckim „Hansel und Gretel – Jaś i Małgosia”. Nie zabrakło również pięknych piosenek wykonanych przez naszych szkolnych piosenkarzy: Julię Simlat, Anastazję Puchalską, Wiktorię Łopusiewicz oraz Bartłomieja Sowę. Uczniowie pokazali, że nauka języków nie musi być wcale nudna!

          Zdjęcia

           

          Szkolne eliminacje Rejonowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna

           

          25 maja odbyły się szkolne eliminacje Rejonowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna. Konkurs jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji przystąpiło 34 uczniów z klas IV-VI. Uczestnicy musieli zaśpiewać fragment wybranego utworu z repertuaru polskiego wykonawcy. Występy uczniów oceniała komisja konkursowa, w której zasiadały pani Joanna Rolbiecka oraz pani Katarzyna Wołoszyk. Każdy występ oceniany był według wcześniej ustalonych kryteriów, takich jak: dobór repertuaru, poprawność wykonania, intonacja oraz dykcja, a także ogólne wrażenie artystyczne.  Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się muzykalnością oraz kreatywnością, jednak największe wrażenie na jurorach zrobiła Anna Wierzba z klasy IIIb, która zaśpiewała piosenkę pt.,,O mnie się nie martw” oraz Bartłomiej Sowa z klasy VIa , który wykonał utwór ,,Na pewno” . Kazdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w konkursie, a dla zwycięzców , którzy będą reprezentowali naszą szkołę na eliminacjach rejonowych przygotowano nagrody książkowe.

           

          Inscenizacja słowno- muzyczna  pt.„Kościerzyna sercem Kaszub”

          Dnia 23 maja 2016 r. uczniowie klasy IIIc  zaprezentowali uczniom klas I-III inscenizację słowno- muzyczną  pt.„Kościerzyna sercem Kaszub”. Wiersze oraz piosenki o tematyce związanej z naszym regionem przybliżyły dzieciom fakty i legendy dotyczące powstania Kościerzyny oraz  Kaszub. Celem apelu było rozbudzanie regionalnego patriotyzmu oraz poczucia dumy z przynależności do Kaszub. Uczniowie przedstawili symbole kaszubskie, odwołali się do  kaszubskiej kultury, tradycji i piękna krajobrazu naszego regionu. Różnorodność środków artystycznych, rekwizyty oraz prezentacja multimedialna uatrakcyjniły występ małym odbiorcom. W rolę Remusa wcielił się Eryk Skwierawski, który doskonale sprostał niełatwemu zadaniu odegrania roli nieruchomego pomnika z naszego kościerskiego Rynku. Zwieńczeniem całego  występu był żwawy taniec kaszubski „Okrąc są wkół”.
          Występowali:Igor Bieliński, Dominika Chojnacka,Ksawery Czapiewski, Jakub Domian, Daria Drążek, Oskar Gruchała, Wiktor Kolczyk, Fabian Kreft, Julia Kulaszewska, Krystian Lizakowski, Jakub Macholla, Adriana Paszewska, Marta Paszewska, Kacper Pepliński, Martyna Plata, Wojciech Podgórski, Eryk Skwierawski, Oskar Somionka, Natalia Templer, Wiktoria Wrycza.

           

          Zdjęcia

           

          Konkurs "Młody Matematyk II etap"

           

          7 czerwca odbył się w naszej szkole II etap - etap miejski konkursu "Młody Matematyk". Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów klas czwartych. Uczniowie wykazali się umiejętnością rozwiązywania zadań matematycznych, ciągów liczbowych, rebusów oraz krzyżówek matematycznych. Wyniki przedstawiają się następująco:

          I miejsce: Kupper Zofia - SP nr 2

                                   Walczak Kalina - SP nr 6

          II miejsce: Brzezińska Iga - SP nr 6

          III miejsce:  Hapka Agata - SP nr 2

                                 Kropidłowska Zuzanna - SP nr 2

          IV miejsce: Kropidłowski Oskar - SP nr 1

                                Szymkowiak Weronika - SP nr 6

          V miejsce: Bałdyga Weronika - SP nr 1

          Zdjęcia

          Dzień Dziecka

          Uczniowie klas VI świętowali Dzień Dziecka w Centrum Kultury Kaszubskiej ,,Strzelnica”. Wspólny piknik był doskonałą okazją do rozmów i zabaw w gronie koleżanek i kolegów. Jedną z atrakcji było pieczenie kiełbasek przy ognisku. Pogoda dopisała, podobnie jak humory uczestników.   

          Klasy Va, Vb oraz IVa Dzień Dziecka świętowały nad jeziorem w Szarlocie. Został tam zorganizowany piknik z ogniskiem. Uczniowie aktywnie spędzili czas grając w piłkę oraz łowiąc ryby. Nie zabrakło również słodkich niespodzianek. Wszyscy świetnie się bawili, a uśmiech przez cały czas gościł na twarzach dzieci.

           

          Dzień Dziecka można z wielką frajdą spędzić w kinie! Udała tam się większość dzieci z klas młodszych aby obejrzeć najnowszą wersję filmu "Księga dżungli". Opowieść okazała się pięknym przykładem lekcji o zasadach przyjaźni, o honorze, odpowiedzialności za innych, o niezmiennych prawach wspólnoty. Zawierała też przestrogę przed fałszywą przyjaźnią i udawaną troską. Film był długi, ale do końca skupiał uwagę widzów, zarówno małych jak i dorosłych. Po wyjściu z kina dzieci bogate w emocje i nowe wrażenia napawały się miłym spacerem budząc ogólną sympatię napotkanych dorosłych.

           

          Konkurs promujący picie koscierskiej wody

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez KOS-EKO w Kościerzynie. Zadaniem uczniów było wymyślenie hasła promującego picie kościerskiej wody z kranu. Pierwsze miejsce zdobył Konrad Klawikowski z klasy VIb, który w nagrodę otrzymał tablet. Natomiast  Radosław Ptaszyński z klasy Vb zdobył wyróżnienie W nagrodę otrzymał słuchawki z odtwarzaczem MP3.

          Czerwony Kapturek w języku kaszubskim

          Mała ojczyzna jest zarówno realną przestrzenią geograficzną i społeczno–kulturową jak i miejscem symbolicznym.  Żyjemy na Kaszubach  i niewątpliwie jesteśmy związani z tą jakże piękną  krainą. Wspaniałe krajobrazy, ciekawe stroje ludowe, kolorowe wzornictwo haftu kaszubskiego – to wszystko niezmiennie od wielu lat intryguje nie tylko rdzennych mieszkańców  regionu, ale także  osoby odwiedzające Kaszuby.

           Jak wszędzie na świecie tak i na Kaszubach powstawały ciekawe legendy przekazywane od wieków z ust do ust, które  utrwalały wśród ludzi pamięć najważniejszych wydarzeń i postaci. Stąd rzeczywistość legend pełna jest miejsc i wydarzeń nadprzyrodzonych. Oryginalny świat baśni i  podań ludowych od dawna fascynuje i pobudza wyobraźnię. Bajki, baśnie, a nawet wiersze powstają w języku kaszubskim  lub są tłumaczone na ten język .

          Z okazji  apelu o Kościerzynie i regionie przygotowaliśmy przedstawienie w oparciu o znaną baśń pt. ”Czerwony Kapturek”, ale w języku kaszubskim. Taka wersja  „Czerwonego Kapturka”  spodobała się uczniom, wywołała  uśmiech i  rozbawiła.  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          Zdjęcia

           

          Uczniowie zakwalifikowani do II etapu konkursu "Młody Matematyk"

          Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie:

          • Kropidłowski Oskar
          • Bałdyga Weronika
          • Kalinka Ida
          • Nikel Samanta

          Szkoła Podstawowa nr 2 w Kościerzynie:

          • Kupper Zofia
          • Hapka Agata
          • Kropidłowska Zuzanna
          • Brzoskowska Natalia

          Szkoła Podstawowa nr 3 w Kościerzynie:

          • Literski Dawid
          • Węsierski Paweł

          Szkoła Podstawowa nr 6 w Kościerzynie:

          • Szymkowiak Weronika
          • Walczak Kalina
          • Brzezińska Iga

          Kolejny etap - międzyszkolny odbędzie się 7 czerwca 2016 r. o godz. 13.00.

           

          Finał Wojewódzki Turnieju Bezpieczństwa w Ruchu Drogowym

          W dniach 13-14 maja 2016 roku w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie odbył się Finał Wojewódzki Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze. W kategorii szkół podstawowych Mistrzem Województwa został uczeń naszej szkoły Sebastian Szyca. Gratulujemy!

          Zdjęcia

           

          Apel - 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          5 maja uczniowie klas IV-VI wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, nawiązujący do najważniejszych wydarzeń, jakie rozegrały się w Polsce w XVIII wieku. Uczniowie wcielili się w role wielkich patriotów z tamtego okresu. Pojawili się posłowie biorący udział w obradach Sejmu Czteroletniego, a także sam król Stanisław August Poniatowski oraz patron naszej szkoły Tadeusz Kościuszko, który złożył pamiętną przysięgę na krakowskim rynku. Ten niecodzienny spektakl, przeplatany zdjęciami, wierszami i piosenkami o tematyce patriotycznej, przybliżył zebranym burzliwe dzieje naszej ojczyzny. Dzięki tej niezwykłej lekcji historii mogliśmy poczuć atmosferę dawnych lat i zrozumieć, jak wiele zawdzięczamy twórcom Konstytucji 3 Maja.  

          Zdjęcia

          Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          Nasza szkoła po raz kolejny gościła uczestników eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym , które odbyły się 28 kwietnia. W turnieju wzięło udział 7 drużyn ze szkół podstawowych i 8 drużyn ze szkół gimnazjalnych. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko rozległą wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, ale również doskonałą techniką jazdy na rowerze. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie,  którzy oceniali zmagania uczestników.

          W kategorii szkół podstawowych nasza drużyna okazała się bezkonkurencyjna i zajęła po raz kolejny I miejsce. Drugie miejsce przypadło w udziale drużynie z Nowego Klincza, natomiast III miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górze. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie , II miejsce zajęli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Wielkim Podlesiu, a na III miejscu znalazła się drużyna z Gimnazjum w Starych Polaszkach. W rozgrywkach indywidualnych w kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie również okazali się najlepsi. Pierwsze miejsce zdobył Sebastian Szyca, II miejsce zajął Olaf Szarmach , a III lokatę zdobyła Wiktoria Stolc  ze Szkoły Podstawowej  z Nowego Klincza. Natomiast wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się Michał Mielewczyk z ZSP nr 1, II miejsce zdobył Michał Czucha  z Publicznego Gimnazjum w Wielkim Podlesiu, a na III miejscu znalazł się Łukasz Karczewski  z  ZSP nr 1 w Kościerzynie.

          Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy. Główną nagrodą dla zwycięzców były rowery, które ufundował Burmistrz Miasta Kościerzyna i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr1 w Kościerzynie.  Do grona sponsorów należą także: Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana”, Firma  budowlana – Stanisław Repiński, „Botrans” -Radelski, PSS „Społem”,      a także Zakład Oświaty Gminy Kościerzyna, Gmina Karsin, Gmina Liniewo, Gmina Stara Kiszewa, Gmina Nowa Karczma, Gmina Dziemiany oraz Gmina Lipusz.

          Zwycięzcy będą próbować swoich sił podczas finału wojewódzkiego, który odbędzie się      w dniach 14-15 maja w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Trzymamy kciuki  za naszych reprezentantów!

          Zdjęcia

          Konkurs poezji Maryjnej

          Dnia 8 kwietnia 2016 roku odbył się etap parafialny XVII Diecezjalnego Konkursu Poezji Maryjnej. Naszą szkołę reprezentowali w nim zwycięzcy etapu szkolnego , czyli Aleksander Sowa, Klara Grandzicka, Antonina Grulkowska.

          Jest nam miło poinformować , że Klara Grandzicka zajęła II miejsce, natomiast Antonina Grulkowska zdobyła wyróżnienie. Uczestnikom i zwycięzcom konkursu gratulujemy

          Zdjęcia

           

          Dzień Henryka Sienkiewicza

          Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości. Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli.

          Uchwała głosi: "Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków"

          Dnia 23 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się Dzień Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji został zrealizowany projekt promujący twórczość tego pisarza. Mamy nadzieję, że obchody Dnia Henryka Sienkiewicza  pozwoliły uczniom naszej szkoły  bliżej poznać dokonania  tego wielkiego Polaka. W ramach projektu odbyły się:

          1. Projekcja prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Henryka Sienkiewicza;
          2. Konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas najbliższego apelu. Gratulujemy!

                    I miejsce – Bartłomiej Sowa

                    II miejsce – Agnieszka Hinz

                    III miejsce- Agnieszka Jaworska

          1. Pokaz fragmentów filmów, które powstały na kanwie powieści Henryka Sienkiewicza;
          2. Głośne czytanie nowel autorstwa Henryka Sienkiewicza w bibliotece szkolnej;
          3. Wystawa książek noblisty w bibliotece szkolnej;
          4. Przedstawienie historyczne o wojnach polsko- krzyżackich ;
          5. Omówienie podczas lekcji przyrody gatunków fauny i Flory afrykańskiej – opisanej przez Henryka Sienkiewicza w powieści „ W pustyni i w puszczy”;
          6. Tłumaczenie powieści „ W pustyni i w puszczy” na języki obce:język angielski, język niemiecki, język hiszpański, język norweski, język rosyjski, język kaszubski oraz zapisanie fragmentu pismemLouis Braille’a (tłumaczenia zostały zamieszczone w gablocie na parterze szkoły);
          7. Konkurs plastyczny w świetlicy szkolnej pod hasłem „ Z Sienkiewiczem przez pustynię ipuszczę” ( prace dzieci można podziwiać w gablocie na parterze szkoły);
          8. Zabawa kostiumowa- wcielanie się uczniów w bohaterów powieści ” Litwosa”;

          zdjęcia

          Powitanie wiosny

          21 marca uczniowie klas IV-VI wspólnie powitali wiosnę, udając się w barwnym korowodzie do Centrum Kultury Kaszubskiej ,,Strzelnica”, gdzie odbyły się warsztaty o tematyce ekologicznej i regionalnej. Mimo iż pierwsze promienie wiosennego słońca z trudem przebijały się przez chmury, wszyscy uczestnicy byli w dobrych nastrojach. Na gości czekało mnóstwo atrakcji, m.in. stoiska przygotowane przez Nadleśnictwo Kościerzyna oraz Wdzydzki Park Krajobrazowy. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska policyjny radiowóz, a także spróbować swych sił w konkursach plastycznych i zręcznościowych. Nie zabrakło też wspólnego poczęstunku przy ognisku. Zgodnie z tradycją towarzyszącą pożegnaniu zimy spalono marzanny przygotowane przez uczestników.

          Zdjęcia

           

           

          Spotkanie z siostrą Natanaelą z Burundi

          W piątek 29 stycznia naszą szkołę odwiedził gość nadzwyczajny. Mieliśmy zaszczyt spotkać się z siostrą misjonarką, która przyjechała do Polski aż z Burundi w Afryce. Siostra Natanaela na co dzień zajmuje się potrzebującymi w misji de Gatara. Wiem, że praca misyjna jest trudna i wymaga wielu wyrzeczeń, dlatego to spotkanie było dla nas bardzo wyjątkowe.

          “Adopcji serca” jest to forma pomocy ubogim dzieciom z krajów III świata. Polega ona na adopcji na odległość, czyli wsparciu niezbędnym, aby dzieci mogły choć raz dziennie zjeść wartościowy posiłek i zdobyć wykształcenie. Nad wydatkami związanymi z edukacją, zdrowiem, wyżywieniem czuwają na miejscu misjonarze.

          Nasz szkoła w 2010 roku “zaadoptowała” Marco i Butoi z Burundi. Siostra Natanaela opiekuje się tymi chłopcami. Opowiadała o trudnych warunkach życia, o marzeniach dzieci, o języku – jakim porozumiewają się Burundczycy, o wojnach pomiędzy plemionami, o różnicach pomiędzy naszą szkołą i tą w Gatara, i oczywiście o Marco i Butoi. Misjonarka uświadomiła nam , jak ważna i znacząca jestpomoc nadsyłana z Polski. Wszystkie dzieci słuchały opowieści z zapartym tchem oglądając prezentowane zdjęcia. Eventusi, którzy pełnili rolę dziennikarzy, zadawali gościowi pytania. Siostra ciekawie na nie odpowiadała, przekazując wszystkim dużo pozytywnej energii. Bardzo dziękujemy za to pouczające spotkanie!

          Zdjęcia

           

          Rekolekcje Wielkopostne

          Rekolekcje to takie lekcje, gdzie duży i mały staje się doskonały.

          W naszej szkole w dniach 7, 8 i 9 marca 2016 roku zostały przeprowadzone szkolne rekolekcje wielkopostne.

          Zajęcia w szkole odbywały się w klasach, gdzie dzieci wykonywały prace pisemne i rysunkowe związane z Dniami Wielkiego Tygodnia. Prace rekolekcyjne, które przygotował ksiądz Rekolekcjonista – Zbigniew Rutkowski, polegały na głębszym zastanowieniu się nad najbardziej ważnymi wydarzeniami związanymi z Męką i Śmiercią i Zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Uczniowie chętnie podjęli się zadań pod kierunkiem wychowawcy, który w sposób zrozumiały wyjaśnił mogące występować wątpliwości. Dzieci klas IV – VI dodatkowo pisały listy do chorych, składając życzenia wielkanocne.

          Serdecznie dziękujemy księdzu Zbigniewowi Rutkowskiemu za poświęcenie czasu wszystkim dzieciom szkół podstawowych należących do parafii p.w. Świętej Trójcy. Dziękujemy za nauki rekolekcyjne, których mogliśmy wysłuchać w kościele i uczestniczyć w nich przez różne formy i metody dydaktyczne.

          Zimowisko

          15 lutego w naszej szkole rozpoczęliśmy zimowisko pod hasłem "Wędrówki ludów". Wśród "grup zimowiskowych" znaleźli się Goci, Hunowie, Celtowie, Słowianie, Wikingowie, Persowie, Galowie, Rzymianie oraz grupa sportowa "Łaziki". Każda z grup stworzyła swój plakat oraz wiele pięknych prac plastyczno-technicznych. Poznawaliśmy ciekawostki związane z poszczególnymi ludami. Pomiędzy atrakcjami zimowiska wszyscy uczestnicy rozwijali swoją kreatywność na zajęciach w szkole. Już pierwszy  dzień obfitował w moc atrakcji. Część grup wybrała się do kina na bajkę "Misiek w nowym Jorku" inne odwiedziły BYSTRZAKA, aby tam uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach. Drugiego dnia również odbyło się wyjście do kina na film "Alvin i wiewiórki" oraz wyjazd części grup na warsztaty tkackie do Wdzydzkiego Muzeum. W pozostałe dni gościliśmy na auli szkolnej instruktora Zumby, który wycisnął ostatnią kroplę potu z każdego z nas, odwiedziliśmy też Wdzydzki Park Krajobrazowy, gdzie braliśmy udział w ciekawych zajęciach. Mogliśmy również uczestniczyć w występie muzycznym połączonym z warsztatami uczniów i wychowawców z Music School Prywatnej Szkoły Muzycznej w Kościerzynie. Jak to mówią "muzyka łagodzi obyczaje", a my mieliśmy tego przykład właśnie podczas tego występu. W drugim tygodniu zimowiska kontynuowaliśmy zajęcia w Bystrzaku, We Wdzydzach oraz we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Wszyscy jednak czekaliśmy na przyjazd grupy KERIN z żywą lekcją historii, opowiadającą o Mieszku I i Wikingach. Ta niezapomniana lekcja pozostanie z pewnością w naszej pamięci na bardzo długo. Nim się obejrzeliśmy nadszedł piątek-ostatni dzień zimowiska. Odwiedził nas Pan Kamil Domaszk, instruktor Zumby, który ten ostatni dzień zimowiska 2016 spędził z nami. Nie możemy się już doczekać kolejnych zimowisk i nowych atrakcji.

          23.03.2016 r. - Dzień Kenryka Sienkiewicza

          18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W uchwale podkreślono, że Sienkiewicz to "pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości". Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli.
          Uchwała głosi: "Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków"

           

          Dnia 23 marca 2016 roku w naszej szkole odbędzie się Dzień Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji zostanie zrealizowany projekt promujący twórczość tego pisarza.

           

           

          1. Projekcja prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Henryka Sienkiewicza;

          2. Konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu;

          3. Pokaz fragmentów filmów, które powstały na kanwie powieści Henryka Sienkiewicza;

          4. Głośne czytanie nowel autorstwa Henryka Sienkiewicza w bibliotece szkolnej;

          5. Wystawa książek noblisty w bibliotece szkolnej;

          6. Przedstawienie historyczne o wojnach polsko- krzyżackich ;

          7. Tłumaczenie powieści „ W pustyni i w puszczy” na język angielski i język kaszubski;

          8. Konkurs plastyczny w świetlicy szkolnej pod hasłem „ Z Sienkiewiczem przez pustynię
            i puszczę”;

          9. Zabawa kostiumowa- wcielanie się uczniów w bohaterów powieści ” Litwosa”;

          10. Omówienie lektury „W pustyni i w puszczy”.

           

           

          Bal karnawałowy

          Tegoroczny bal karnawałowy, jak każdy poprzedni, jest niezapomniany. We wtorek 19 stycznia zaroiło się w naszej szkole od Księżniczek, Kotów w butach, Wróżek, Piratów, Rycerzy. Było co najmniej kilku Supermenów, kilka Czerwonych Kapturków, Lordów z Gwiezdnych wojen i nie tylko... Były tańce, pląsy, konkursy zręczności, próby odwagi i wytrzymałości podczas dmuchania balów, zwinności i refleksu, na przykład podczas konkursowego tańca w przepastnych portkach i wiele innych atrakcji. Każdy miał okazję się odprężyć, rozruszać kości i stawy, pałaszować przysmaki. Teraz jeszcze nam szumi w głowach tamta muzyka i nogi znów by chciały do tańca, ale na takim balu, cóż... dopiero za rok.

          Szlachetna Paczka

          W dniu 23.11.2015r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościerzynie ogłoszono wśród uczniów zbiórkę żywności w ramach „Szlachetnej paczki” dla rodzin najbardziej potrzebujących. W dniu 11.12.2015r. zakończono akcję zbierania żywności. Otrzymane produkty zostały rozdzielone i przez pedagoga szkoły rozwiezione do czternastu najbardziej potrzebujących rodzin uczniów naszej szkoły. Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękujemy za zebrane produkty na tak szczytny cel.

          Jasełka

          Dzień 22 grudnia upłynął w naszej szkole pod znakiem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie mieli okazję obejrzeć jasełka bożonarodzeniowe, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Młodzi wykonawcy zaprezentowali scenki nawiązujące do biblijnej historii związanej z narodzinami Chrystusa. Nie zabrakło także tradycyjnych kolęd oraz świątecznych piosenek, dzięki którym każdy mógł poczuć magię zbliżających się świąt. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie wspólnie z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniach opłatkowych.

          Spotkania wigilijne

          Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy we wspólnym gronie. Z tej okazji 4 grudnia w klasie II a odbyło się klasie przedświąteczne spotkanie opłatkowe, które  swoją obecnością zaszczycili  rodzice. Od rana czuć było radosną atmosferę. Uczniowie przygotowali  program artystyczny w języku niemiecko – polskim. Nauka języka niemieckiego w kreatywny sposób motywuje dzieci do porozumiewania się nie tylko w języku ojczystym, ale również rozbudza pasję do nauki języków obcych. Z podkładem instrumentalnym zabrzmiała jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie „Stille Nacht” -  „Cicha noc”. 

          Tym miłym akcentem uczniowie i rodzice zostali wprowadzeni w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Prezenty od Mikołaja (von Nikolaus) zawsze wzbudzają dużo emocji wśród dzieci. Tymoteusz w imieniu uczniów i wychowawczyni przekazał  życzenia świąteczne wszystkim obecnym. Uczestnicy spotkania złożyli sobie również życzenia i przełamali się opłatkiem. Tradycyjnie po opłatku zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy i delektowaliśmy się potrawami przygotowanymi przez rodziców. Ten dzień był naprawdę wyjątkowy.  Zarówno goście, jak i dzieci z uśmiechem na twarzach i pełni refleksji żegnali się, opuszczając szkołę...    

           

          Spotkanie ze Strażą Miejską

          We wtorek 15 grudnia Straż Miejska odwiedziła naszą szkołę , aby propagować bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Celem prowadzonej  prelekcji  było:

          1.            Zaprezentowanie dzieciom niebezpieczeństw płynących z nieostrożnego obchodzenia się ze środkami pirotechnicznymi.

          2.            Budowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

          3.            Pokazanie dzieciom, jak należy zachowywać się podczas kontaktu ze środkami pirotechnicznymi.

          4.            Uzmysłowienie dzieciom, kiedy można używać środki pirotechniczne.

          5.            Budowanie wśród dzieci poczucia odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.

           

          Spotkania profilaktyczne maja duże znaczenie, ponieważ dzięki nim mamy szanse zapobiegać niewłaściwym zachowaniom  oraz sytuacjom stwarzającym zagrożenie.

           

           

          Mikołajki

          Jak co roku 6 grudnia uczniowie z niecierpliwością wypatrywali Mikołaja. Uczniowie klas zerowych doczekali się wizyty Mikołaja w swojej sali. Następnie Mikołaj odwiedził wszystkich uczniów w klasach I - III rozdając słodkie upominki. Dla starszych zostawił słodkości pod szkolną choinką.

           

           

           

          Andrzejki

          Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak oto w naszej szkole dnia 27.11.2015 r. odbyły się  zabawy andrzejkowe.

          Dzieci mogły poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie) Można było również poznać imię przyszłej sympatii oraz dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku.Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość?.... Cały dzień był więc pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny  andrzejkowy bal.

           

          Akcja charytatywna - podziękowania

          Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni  kolejny raz zorganizowała akcję „Szkoło pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja poświęcona jest Jakubowi Nowakowskiemu, który choruje na retinopatię i autyzm. Mimo wsparcia i miłości najbliższych codzienne życie stawia przed nim ogromne wyzwania. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny ułatwi podróżowanie z najbliższymi.       

          Koszt takiego sprzętu to około 25.000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie otwarcie drzwi do zewnętrznego świata. Nasza szkoła zebrała na ten cel  185 zł. Wspólnie wkroczyliśmy w świat ogromnych wartości, z których na pierwszy plan wysuwa się otwartość na problemy drugiego człowieka- życzliwość, a przede wszystkim dobroć.

          Dziękujemy!         

           

          Święto Patrona Szkoły

           

          10 listopada 2015 roku uczniowie klasy IIc przygotowali apel z okazji święta patrona naszej szkoły - Tadeusza Kościuszki. Dzieci zaprosiły uczniów klas I-III na wyprawę w przeszłość, by poznać ciekawe i ważne wydarzenia z życia wybitnego Polaka oraz istotne fragmenty dziejów historii Polski. Uczniowie przedstawili czasy, w których żył i działał patron naszej szkoły - czasy niewoli i zrywów patriotycznych.

          Główny bohater   występujący w roli Kościuszki przypomniał zebranym treść przysięgi wygłoszonej 24 marca 1794 r. na rynku w Krakowie. Inscenizacja przeplatana była patriotycznymi pieśniami takimi jak: ,,Przybyli ułani", ,,Wojenko" oraz ,,Pierwsza Kadrowa". Dzieci wyglądały uroczyście i dostojnie w historycznych  i galowych strojach. Program słowno-muzyczny przygotowany przez małych aktorów na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tejże uroczystości.

           

          Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

          11 listopada to  polskie święto państwowe obchodzone  dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ta uroczysta rocznica skłania do refleksji nad burzliwą historią  naszej ojczyzny. Uczniowie „Jedynki” przygotowali apel, który przypomniał powstańcze zrywy wolnościowe oraz wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków. Gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość, dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – flagi oraz godła państwowego; a Polska mogłaby zniknąć  z mapy Europy na zawsze.

                     

                        Patriotyzm to miłość ojczyzny, a ojczyzna to ludzie, kultura, historia, religia, obyczaje, w których wyrośliśmy, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbałość o język ojczysty w mowie i piśmie, pamięć o przodkach,  szacunek dla tradycji i wartości narodowych.  Przygotowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości aranżacja słowno- muzyczna dostarczyła wielu wzruszeń i przyczyniła się do krzewienia patriotyzmu wśród młodzieży.

           

          Ślubowanie uczniów klas pierwszych

           

           

          "Do ślubowania"-takie wezwanie dnia 7 października usłyszały wszystkie dzieci z obecnych klas pierwszych, które uroczyście pasowano na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzynie. Ślubowano na sztandar szkoły być dobrym uczniem, dobrym kolegą i przyjacielem, dobrym Polakiem, uczyć się pilnie i postępować uczciwie, aby przynosić chlubę i radość rodzicom, nauczycielom i wszystkim rodakom. To była uroczysta i podniosła chwila.

          Zanim nastąpiła przysięga, wszystkie klasy pierwsze wykazały się różnymi umiejętnościami prezentując bogaty program artystyczny. Było dużo śpiewu, recytacji, był też kaszubski polonez, do którego chłopcy poprowadzili dziewczynki wdzięcznie przystrojone w jesienne wianki. Po ślubowaniu każdy uczeń otrzymał słodki rożek ufundowany przez Radę Szkoły oraz "Akt pasowania". Na koniec wszyscy uczestnicy bogaci w emocje i wrażenia, pełni nadziei na dobry pierwszy rok szkolny odeszli do domów, aby tam dalej świętować przy dobrej herbatce i z elementarzem gotowym do pracy.

           

          Dzień Edukacji Narodowej

          13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie jak co roku przygotowali niespodziankę dla nauczycieli i pracowników szkoły chcąc im podziękować za codzienny trud, zrozumienie i dobre serce. W tym roku apel przybrał formę koncertu życzeń. Tego dnia uczniowie wcielili się również w role nauczycieli i mogli przeprowadzić za nich lekcje. Propozycja bardzo spodobała się uczniom, którzy rzetelnie przygotowali się do roli nauczycieli.

           

          "Bezpieczna droga do szkoły"

          W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w miesiącu wrześniu , policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie spotkali się na terenie naszej szkoły z uczniami klasy II a . Ważnym punktem tego spotkania była  pogadanka na temat „Bezpieczna droga do szkoły”  i  przypomnienie dzieciom zasad zachowania bezpieczeństwa w ruchu na drodze. Praktycznym ćwiczeniem w tym zakresie okazało się przechodzenie przez przejście dla pieszych w pobliżu szkoły, na którym policjanci pomagali i sprawdzali umiejętności naszych pociech.

          Dzieci miały także możliwość  zapoznania się z wyposażeniem policji w najnowszy sprzęt oraz dowiedziały  się, jak przebiega codzienna służba funkcjonariuszy. Dziękujemy za spotkanie panom policjantom i obiecujemy bezpiecznie zachowywać się na drodze.    

           

          "Adopcja serca"

          Adopcja serca” jest to forma pomocy ubogim dzieciom z krajów III świata. Polega ona na adopcji na odległość, czyli wsparciu niezbędnym, aby dzieci mogły chociaż raz dziennie zjeść wartościowy posiłek i zdobyć wykształcenie. Nad wydatkami związanymi z edukacją, zdrowiem, wyżywieniem czuwają na miejscu misjonarze. Nasz szkoła w 2010 roku “zaadoptowała” Marco i Butoi z Burundi. W misji de Gatara zajmują się nimi siostry ze zgromadzenia Karmelitanek. Celem naszej akcji jest zaktywizowanie dzieci i  młodzieży do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom. 

          Abyśmy - jak co roku - mogli  pochylić się nad najmniejszymi i wnieść swój wkład w budowę lepszego świata, proponujemy podjęcie takich działań, które z jednej strony uwrażliwią młodzież na potrzeby innych, a z drugiej sprawią radość tym, którzy jej potrzebują najbardziej. Dziękujemy rodzicom za wsparcie i prosimy o przychylność w roku szkolnym 20015/2016.

          We wrześniu otrzymaliśmy list, który można odczytać w zakładce KLUB UCZNIOWSKI EVENTUS

           

          Spotkanie z Prymasem

           

          25 września uczniowie klasy VIa wzięli udział w uroczystym spotkaniu z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim, które odbyło się w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego.

          W pierwszej części uroczystości otwarto wystawę poświęconą prymasowi, natomiast w drugiej części licznie zgromadzeni uczniowie z kościerskich szkół przejęli rolę gospodarzy uroczystości i zadawali arcybiskupowi pytania.  W spotkaniu wzięły także udział władze miasta oraz przedstawiciele duchowieństwa.

           

           

          Wakacyjne skarby

           

          Podczas zajęć edukacyjnych  uczniowie klasy  II c rozmawiali na temat minionych wakacji. Opowiadali swoje wakacyjne przygody i odkrycia. Prezentowali zdjęcia oraz pamiątki i skarby z wakacji ( kamyki, muszelki, piórka oraz bursztyny). Dlatego też dn.15 września  2015 roku klasę odwiedził specjalny  gość, tata Antosia, który współpracuje ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich z siedzibą w Warszawie. Pan Robert  postanowił opowiedzieć dzieciom o swojej pracy.

          Podczas tej lekcji uczniowie oglądali różne kawałki bursztynu (np. oszlifowanego i nieoszlifowanego, z zatopionym w środku owadem).Obserwowali przedmioty wykonane z bursztynu (np. pierścionki, naszyjniki, kolczyki). Obejrzeli prezentację multimedialną. Celem tej lekcji było  popularyzowanie wiedzy o bursztynie- jego walorach, znaczeniu dla rozwoju kultury, sztuki, nauki, jego nierozerwalnych związków z przyrodą. Uczniowie zapoznali się z obszarami tematycznymi związanymi z bursztynem, takimi jak: pokłady surowca oraz jego wydobycie, historia szlaków handlowych, bursztyn jako środek leczniczy oraz materiał artystyczny. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało kilka małych bursztynów. Cała lekcja stworzyła uczniom możliwość zdobycia i poszerzenia wiedzy, była wspaniałym przeżyciem i bardzo dobrą zabawą.

           

          Pokaz Szkoły Tańca

          Pokaz olimpijskiej szkoły tańca i dobrych manier "Zatańcz z klasą" dla uczniów klas I - III miał na celu zachęcić uczniów klas młodszych do wstąpienia w ich taneczne szeregi. W czasie pokazu dzieci miały okazję zaobserwować różne style tańca nowoczesnego, którego nauczyłyby się w trakcie zajęć.

          Akcja Charytatywna "Szkoło pomóż i TY"

          Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja poświęcona jest Jakubowi Nowakowskiemu, który choruje na retinopatię i autyzm. Mimo wsparcia i miłości najbliższych codzienne życie stawia przed nim ogromne wyzwania. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny ułatwi podróżowanie z najbliższymi. Koszt takiego sprzętu to około 25.000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie otwarcie drzwi do zewnętrznego świata. Uczestnicząc w tej akcji propagujemy najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka: otwartość, dobroć i życzliwość. Razem kształtujemy pozytywny stosunek do osób potrzebujących i cierpiących. Każdy uczeń naszej szkoły może zostać posiadaczem dowolnej ilości cegiełek w formie pomocy edukacyjnych. Koszt cegiełki- 2 zł.

           

          Pamięć pomordowanych nauczycieli

          1 września, jak co roku, uczniowie naszej szkoły złożyli symboliczny kwiatek pod Pomnikiem Pomordowanych Nauczycieli. Upamiętnia 34 zamordowanych nauczycieli z rejonu kościerskiego. Pamięć tragicznych wydarzeń września 1939 roku jest lekcją patriotyzmu i historii dla uczniów naszej szkoły.

           

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

          1 września na auli odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016. W uroczystości wziął udział burmistrz miasta Michał Majewski, który powitał najmłodszych uczniów. Nie zabrakło także rodziców, którzy towarzyszyli swoim pociechom w tak ważnym dla nich dniu. Dyrektor szkoły życzył wszystkim uczniom wspaniałych wyników, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy i realizacji zamierzonych celów.