• 2017/2018

        • Wycieczka do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

                              8 czerwca dzieci z klas Ia i Ib odwiedziły Gdański Ogród Zoologiczny. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

                    Podczas przejażdżki kolejką dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Pan przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o życiu zwierząt zamieszkujących ogród zoologiczny. Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych dotyczących życia ssaków.


                    Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem, w którym można spędzić wolny czas na świeżym powietrzu, jak również skarbnicą wiedzy przyrodniczej. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory. Chętnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.

          Wycieczka IVa i IVd do Malborka

          06.06.2018 roku uczniowie klas 4a i 4d uczestniczyli w wycieczce do Malborka. Program wycieczki obejmował "Turniej Rycerski", "Żywą lekcję historii", zwiedzanie zamku malborskiego tzw. "szlakiem zamkowych tajemnic" oraz pasowanie na rycerzy.
          Zorganizowane przez pana Krzysztofa Góreckiego zajęcia łączyły zabawę ze zdobywaniem wiedzy. "Żywa lekcja historii", zatytułowana "Woje i rycerze za czasów Piastów", była podróżą przez wieki, poruszała zagadnienia wychowania patriotycznego i zaznajamiała uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią, strojami itp. Turniej rycerski, pod hasłem "Czego powinien nauczyć się giermek zanim zostanie rycerzem" był świetną zabawą, w której uczniowie, poprzez gry i rywalizację, poznawali średniowieczne konkurencje z jakimi borykali się rycerze w czasie turniejów. Było strzelanie z łuku, najazd na saracena, władanie mieczem, strzelanie z balisty i wyścigi konne. W planie wycieczki nie zabrakło również zwiedzania zamku krzyżackiego.
          Na zakończenie uczniowie zjedli pyszny obiad w Karczmie Wielkiego Mistrza, zrobili zakupy przy kramach z pamiątkami i pełni dobrego humoru, wiedzy oraz doświadczeń, wrócili do Kościerzyny.
           

          Wycieczka klas IIa i IIb do Malborka

          Dnia 23 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Malborka. W wesołej atmosferze dotarliśmy pod średniowieczne bramy. Czekała tam na nas bardzo miła pani przewodnik, która poprowadziła nas przez korytarze i komnaty pięknego zamku. Niestraszne nam były mroczne schody, wysokie progi i ciasne, tajemne przejścia! Wcisnęliśmy się wszędzie, wszystko obejrzeliśmy. Widzieliśmy między innymi, jak piękną komnatę zamieszkiwał krzyżacki Mistrz, obejrzeliśmy zamkowe kuchnie i refektarze. Dowiedzieliśmy się o malborskim zamku wielu ciekawych rzeczy. To była wspaniała wycieczka!

           

           

          Wycieczka do Torunia klas piątych

          30 maja uczniowie klas V udali się na wycieczkę do Torunia, miasta kojarzonego przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem i słynącego z legendarnych pierników. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego. Następnie uczniowie popłynęli statkiem po Wiśle. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zabytkowych murów obronnych. Później uczestnicy udali się pod słynną Krzywą Basztę, zwaną popularnie Krzywą Wieżą. Obowiązkowym punktem na trasie wycieczki był Dom Kopernika. Po obiedzie uczniowiezwiedzali Rynek Starego Miasta, gdzie podziwiali budynek ratusza oraz słynny pomnik Mikołaja Kopernika. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Żywego Piernikai udział w warsztatach, podczas których uczniowie poznali tajniki związane z wypiekaniem pierników, a także samodzielnie przygotowywali piernikowe ozdoby. Ostatnim punktem programu była wizyta w Katedrze Świętych Janów. Po zakończeniu zwiedzania był czas na zakup pamiątek i obowiązkowo – pysznych toruńskich pierników. Późnym wieczorem zmęczeni, jednak pełni wrażeń uczestnicy wycieczki powrócili do Kościerzyny.

          Zdjęcia

           

          Wycieczka z języka kaszubskiego do Niedamowa i Dębogór

          Kolejną wycieczką był wyjazd  do  Niedamowa. Obejmował  przejście przez posiadłość dawnego majątku dworsko-folwarcznego rodziny Otto Schadowa, wizytę przy 300-letnim dębie, krótki spacer na cmentarz ewangelicki-urokliwie położony nad Jeziorem Wierzchołek. Spoczywa tam rodzina Schadowów.

          Atrakcją był również przyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego u Adasia i Marysi w Dębogórach, a tamoglądanie zwierząt mieszkających w gospodarstwie, poznawanie codziennej pracy rolniczej, przejście przez oborę,  rozpoznawanie zbóż, na spichlerzu oraz na polu, warsztaty z cukiernictwa - wyrabianie cista i smażenie tradycyjnych kaszubskich Ruchanek wpisanych na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego oraz dojenie krowy na pastwisku.

          Zdjęcia

           

          Wycieczka z języka kaszubskiego do Sikorzyna

          W dniu 19 maja uczniowie uczący się j. kaszubskiego brali udział w kolejnej wycieczce. W   Sikorzynie dla uczestników wyjazdu zaplanowano zwiedzanie Dworu Rodziny Wybickich,  zabawy w parku z Labiryntem. W Centrum Rzemiosł Domowych i Ginących Kukówka odbyły się warsztaty serowarskie:

          Dzieci dowiedziały się :dlaczego mleko ze sklepu się nie zsiada, kiedy krowa jest szczęśliwa, dlaczego mleko z kartonika nie ma smaku ani zapachu i dlaczego nie doceniamy już mleka prosto od krowy. Skąd się biorą dziury w serze, jak i gdzie powstał pierwszy ser, czy ser pleśniowy morze spleśnieć? Czym się różni produkcja twarogu od sera żółtego? Jak dojrzewa ser i czy może dojrzewać w domu? Ile lat ma najstarszy ser świata? Czy wszystkie bakterie są złe? Na te i wiele innych pytań uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Warzyli ser kaszubski czyli parzony. Dzieci same przeszły przez proces dodawania podpuszczki, a przy okazji dowiedziały się, co to są enzymy i do czego służą. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w ognisku z kiełbaskami.

          Zdjęcia

           

          „Tydzień Bibliotek”

          14 maja uczniowie klasy I b wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Kościerzynie, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych pt. ,,Włącz czytanie - posłuchajmy audiobooka”. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu „Tydzień Bibliotek”. Program ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek, a także podkreślanie roli czytania w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką.

          Zdjęcia

           

          Wycieczka Kraków - Zator

          W dniach 5-6 kwietnia odbyła się niezapomniana wycieczka dla klasy 6b i 7a. Młodzież pełna entuzjazmu wyruszyła na podbój Krakowa i Parku Rozrywki Energilandia w Zatorze. Dawna stolica Polski nieustannie zachwyca. Szóstoklasiści oraz siódmoklasiści podążali śladami patrona szkoły, czyli Tadeusza Kościuszki. Weszli na kopiec, który został usypany i poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, a znajduje się na Wzgórzu bł. Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Zwiedzili muzeum wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Następnie podziwiali figury woskowe zasłużonych Polaków. Dalsza część dnia upłynęła na zwiedzaniu Rynku Głównego, gdzie góruje Bazylika Mariacka, ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Uczniowie „ Jedynki” podziwiali także Sukiennice oraz XIII- wieczne fundamenty Krakowa w podziemnym muzeum. Zobaczyli główne zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, pomnik Adama Mickiewicza , oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan. Oczywiście zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Chociaż Kraków jest piękny to największe emocje wzbudził Park Rozrywki. Pogoda dopisywała, dobre humory także, więc wszyscy świetnie się bawili, korzystając w wielu atrakcji. Niektóre wymagały wiele odwagi, ale tej nikomu nie brakowało. Z mnóstwem wspaniałych wrażeń i pamiątkowych zdjęć uczestnicy wycieczki wrócili do domu.

          Zdjęcia

           

           

           

          WYCIECZKA KLAS IIIA I IIID DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENT W GDYNI

          Większość z nas lubi i chętnie przeżywa wycieczki szkolne. Dlatego cieszymy się, że znów otwiera się sezon na intrygujące wyjazdy, z którego już skorzystały klasy IIIa oraz IIId udając się dnia 13 marca do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Tam wszyscy ochoczo rozpierzchli się po różnych stanowiskach eksperymentalno- edukacyjnych, zagłębiając się w ich specyfice i możliwościach. Z wypiekami na twarzy sprawdzaliśmy właściwości wody, powietrza, zagłębialiśmy się w prawidłowości funkcjonowania naszych zmysłów, budowy ludzkiego ciała i jego funkcjonowania. Relaksowaliśmy się pod wpływem światła, pod drzewem życia i w wielu innych miejscach. Mogliśmy nawet skorzystać z możliwości podróży w czasie i przekonać się, jak nasze twarze będą wyglądać w przyszłości, co wszystkim z nas uświadomiło, że upływ czasu ma swoje nieubłagane prawa. Tym bardziej cieszmy się i doceniajmy każdą chwilę i możliwość wspólnego przebywania i wspólnego rozwijania się. W takich warunkach uczymy się chętniej, na przykład podczas warsztatów na temat klimatu i pogody, które nam zorganizowano pozwalając doświadzcyć niektórych zjawisk i procesów sprowokowanych w probówkach. Już teraz czekamy na następne przygody w kolejnej podróży.

           

          Zdjęcia

           

           

          Wycieczka do Garczyna k.Łubiany

          W listopadzie chętni uczniowie, którzy uczą się języka kaszubskiego w naszej szkole, pojechali na  biwak do Garczyna, gdzie  brali udział w warsztatach haftu kaszubskiego, uczestniczyli w wieczornym pieczeniu kiełbasek na ognisku oraz słuchali ciekawych opowieści i podań ludowych o Kościerzynie i regionie.

          Zdjęcia

           

          „Święty Mikołaj w wiosce Smerfów”

          8 grudnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły udali się do Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie na mikołajkowe przedstawienie zatytułowane „Święty Mikołaj w wiosce smerfów”. Spektakl w wykonaniu aktorów z krakowskiego teatru Edu-Artis wzbudził ogromne zainteresowanie najmłodszych. Przedstawienie opowiada o przygotowaniach do świąt w wiosce smerfów, które jak zwykle próbuje zepsuć Gargamel.   Na szczęście Smerfetce, Ważniakowi i innym smerfom udaje się go przechytrzyć. W samą porę, aby wspólnie z małymi widzami móc powitać najważniejszego gościa: Świętego Mikołaja, który każdemu dziecku wręczył słodki upominek.

          Zdjęcia

           

          Śladami zamkowych tajemnic

          21 listopada uczniowie klasy Va wybrali się na wycieczkę do Malborka. Podczas tej niecodziennej lekcji historii piątoklasiści poznali wiele ciekawostek dotyczących dziejów zakonu krzyżackiego, który był jednym z największych, obok joannitów i templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich. Uczestnicy wycieczkizwiedzili między innymi kościół zamkowy, wielki refektarz, kuchnię i izbę kuchmistrza, poznali także średniowieczny system grzewczy oraz tajniki produkcji monet. Podziwiali przepiękną kolekcję bursztynu i dowiedzieli się, w jaki sposób można sprawdzić jego autentyczność. Po drodze musieli rozwiązywać zagadki i zdobywać kolejne litery, które utworzyły hasło. Zwieńczeniem wyprawy śladami zamkowych tajemnic była wizyta w komnacie wielkiego mistrza. Dzięki takim niezwykłym lekcjom łatwiej zrozumieć zawiłości historii i poczuć atmosferę dawnych epok.

          Zdjęcia

           

          Wycieczka do Teatru Miniatura w Gdańsku

          8 listopada 2017 roku uczniowie klas I wybrali się do Teatru Miniatura w Gdańsku na spektakl pt. „Siedmiu krasnoludków” na motywach baśni braci Grimm. Od początku przedstawienia toczyła się wartka akcja. Wyśmienici aktorzy  grali z dużym wyczuciem, potrafili wczuć się w swoje role. Niesamowite efekty świetlne i dźwiękowe dodawały całemu przedstawieniu ciekawej oprawy. Całości towarzyszyła przepiękna muzyka. W przedstawieniu na uwagę zasługują również kostiumy, dzięki którym postacie z bajki wyglądały bardzo naturalnie. Przeniosły nas w cudowny świat bajek i pozwoliły na moment zapomnieć o szarej rzeczywistości. Miłe wspomnienia ze spektaklu pozostaną w pamięci uczniów na długi czas.

          Zdjęcia

           

          Wycieczka do Płotowa koło Bytowa

          30 września chętni uczniowie, którzy uczą się języka kaszubskiego w naszej szkole pojechali na  wycieczkę do Płotowa, gdzie zwiedzili Muzeum Szkoły Polskiej, brali udział w warsztatach pt „ Stoliczku nakryj się”. Zwieńczeniem spotkania były pyszne, upieczone na placie w tradycyjnej kaszubskiej kuchni kiełbaski. Popijane kawą zbożową smakowały wyjatkowo. Wycieczka zakończyła się w Osadzie Gotów w Piasznie.

          Zdjęcia

           

          Klasy IIa i IIb w Centrum Edukacji "Eksperyment" w Gdyni

          27 września uczniowie klas IIa i IIb pojechali na wycieczkę do Gdyni. Dzieci wzięły udział w interaktywnych zajęciach artystyczno - fizycznych w Centrum Nauki Eksperyment. Mali naukowcy przeprowadzali doświadczenia, przymierzali okulary dyfrakcyjne i zobaczyli, jak działa krążek Newtona. Następnie uczniowie udali się do Oceanarium, gdzie podziwiali kolorowe ryby o wielorakich kształtach, żarłoczne piranie, wielkie żółwie, piękne koralowce i cudne muszle - wszystko to na wyciągnięcie dłoni.

          Wszyscy uczestnicy uznali wycieczkę za udaną i przyznali, że chętnie pojechaliby na nią jeszcze raz.

          Zdjęcia