• Święto Konstytucji 3 Maja

• 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny nawiązujący do najważniejszych wydarzeń, jakie rozegrały się w Polsce w XVII i XVIII wieku.
            Ta niecodzienna lekcja historii, przeplatana utworami muzycznymi i poezją o tematyce patriotycznej, przybliżyła zebranym burzliwe dzieje naszej ojczyzny i pozwoliła zrozumieć, jak wiele zawdzięczamy twórcom Konstytucji 3 Maja.

• Wyniki trzeciej edycji Konkursu InstaLogik

• InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

W trzeciej edycji Konkursu InstaLogik w roku szkolnym 2021/2022 wzięło udział 6420 uczniów z 965 szkół rozsianych po całej Polsce, z czego jedna trzecia uczy się w małych szkołach w gminach wiejskich. Dla większości z nich był jednym z pierwszych doświadczeń z programowaniem, zadaniami typu "olimpijskiego" i pojęciem poprawności programu. Do finału dotarło 1739 uczniów. Konkurs jest pomostem pomiędzy matematyką a Olimpiadą Informatyczną Juniorów.

Gratulujemy Marysi oraz Mikołajowi i życzymy dalszych sukcesów!

• Wiosenne warsztaty w Zielonej Szkole w Schodnie

• Uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawczyń pojechali na wycieczkę do Zielonej Szkoły w Schodnie.

W Zielonej Szkole uczestniczyli w zorganizowanych przez instruktorów WPK warsztatach przyrodniczo – ekologicznych na temat: „Podwodny świat wdzydzkich jezior”.

Celem wycieczki było:

- zainteresowanie zjawiskami odbywającymi się w jeziorach w okresie wiosennym
            - podniesienie świadomości na temat różnorodności gatunkowej i budowy płazów WPK
            - motywowanie do samodzielnych obserwacji przyrodniczych.
            - uwrażliwienie na piękno lokalnej przyrody

Uczestnicy wyruszyli wraz z instruktorami w teren, aby odkrywać ciekawostki przyrodnicze jezior wiosną. Po powrocie czekało już pyszne jedzenie oraz żeby „nauka nie poszła w las” liczne konkursy i zabawy w celu podsumowania wiedzy o podwodnym świecie wdzydzkich jezior.

Trzecioklasiści w doskonałym nastroju, pełni wrażeń i doświadczeń przyrodniczych,   wrócili do domu. Na twarzach dzieci było widać wiele uśmiechu i radości.

• Warsztaty z języka kaszubskiego

• Kolejne warsztaty z języka kaszubskiego upłynęły pod hasłem Wszystko pachnie wokół nas. Dzieci wykonały pachnące swieczki. Oczywiście nie zabrakło elementu kaszubskiego. Świeczka była wykonana w kolorach haftu kaszubskiego oraz ze wzorem kaszubskim zatopionym w wosku. Dzieciom zajecia bardzo się podobały.

• ,,Śmieci w sieci"

• 28 kwietnia uczniowie klas 7 zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Kościerzynie w ramach

projektu ,,Śmieci w sieci". Mogli zobaczyć większość obiektów oraz zapoznać się z procesem

mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków z terenu Kościerzyny i okolic.

Zobaczyli najnowsze inwestycje, które po uruchomieniu pozwolą na produkcję energii

elektrycznej z biogazu oraz wytwarzanie kompostu. Pan Łukasz, który oprowadzał grupę,

opowiadał także o tym, czego nie należy wyrzucać do kanalizacji i jakie problemy techniczne

powodują mokre chusteczki wrzucane do toalety. Uczniowie zeszli też do miejsca zrzutu

oczyszczonych ścieków do rzeki. Dowiedzieli się, że czasami są one czystsze niż płynąca

w rzece woda, a po przepłynięciu 4 km wszystkie pozostałości ze ścieków są neutralizowane.

Była to bardzo pouczająca i pełna doznań zapachowych lekcja w terenie.