• "Sport na wesoło” pod takim hasłem odbył się szkolny dzień sportu.

          • Podczas zmagań uczniowie sprawdzali swoje umiejętności rzutowe, skoczne oraz siłowe. Szkolni sportowcy w pełnym zaangażowaniu podchodzili do konkurencji sportowych. Atmosfera dnia sportu przebiegała zgodnie z zasadami fair play. Miłym akcentem na zakończenie zmagań sportowych był mecz nauczyciele-uczniowie; tutaj również nie zabrakło emocji, zawodnicy wykazali silna inicjatywę i dali z siebie wszystko, a doping nie ustawał. Wynik był drugorzędny, priorytet stanowiła dobra zabawa. Ten dzień udowodnił jak ważna role w życiu człowieka odgrywa sport, każdy z niecierpliwością czeka na kolejne takie atrakcje i w przyszłym roku weźmie ponownie w nich udział.

          • KONKURS ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI POD HASŁEM „Pokój na świecie”

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V edycji konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych powiatu kościerskiego pod hasłem "Pokój na świecie". W tegorocznej edycji wzięło udział 78 uczniów z powiatu kościerskiego. Laureaci na uroczystej Gali otrzymali nagrody książkowe. Wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica klasy II b – Maja Kamińska oraz klasy III a Natalia Neubauer, zaś nagrodę główną otrzymał Jakub Kamiński z klasy IV b. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

          • Program „Aktywny powrót do szkół”

          • Uczniowie klasy 2b oraz klasy 1b uczestniczą w programie "Aktywny powrót do szkoły", organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            Program obejmuje prowadzenie przez nauczycieli szkół dodatkowych zajęć dla dzieci mających na celu ich aktywizację w okresie epidemii koronawirusa oraz diagnozę niektórych aspektów kondycji fizycznej oraz stanu zdrowia. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

             

          • Wycieczka klas II do Gdyni

          • Wycieczka klas II do Gdyni

            Dzięki programowi „Poznaj Polskę” uczniowie klasy IIb i IIa , mieli okazję uczestniczyć w wycieczce edukacyjnej. Uczniowie klas drugich pojechali do Gdyni, gdzie mogli zdobyć dodatkowe doświadczenie odwiedzając Centrum Nauki Eksperyment oraz „Dar Pomorza”. „Poznaj Polskę” – to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, a głównym jego celem jest zapoznanie uczniów z polską, historią, kulturą i tradycją udziału w wycieczkach rozpowszechniających wiedzę o zabytkach, naszej kulturze i historii.

             

          • Wyniki konkursu z j. angielskiego "I love English" dla klas II i III

          • W maju 2022 w naszej szkole został zorganizowany konkurs z języka angielskiego "I love English" dla klas II i III. Wyniki konkursu:

            W kategorii klas II:

            1. Marcelina Grulkowska II b

            2. Wiktoria Górniewska II b

            3. Melania Kierzkowska II b

            3. Marta Bianga II b

            W kategorii klas III:

            1. Barbara Burandt III a

            2. Oliwier Sprawka III a

            3. Katia Peek III a

            Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

          • SPOTKANIA W RAMACH DORADZTWA ZAWODOWEGO.

          • Uczniowie klasy 8b i 8c na lekcjach wiedzy o społeczeństwie mieli okazję posłuchać o karierze zawodowej dwóch absolwentek naszej szkoły. 

            Pani Katarzyna jest radcą prawnym i ma swoją kancelarię radcowską w Kościerzynie. Uczniowie na spotkaniu z Panią prawnik dowiedzieli się jak wyglądała trudna droga nauki , którą pokonała Pani Katarzyna żeby zostać prawnikiem. Młodzi ludzie mogli zadawać pytania i porozmawiać z gościem o pracy  prawnika  i jej ciekawych aspektach. 

            Drugą zaproszoną do szkoły absolwentką była Pani Weronika , która skończyła medycynę i jest lekarzem. Pani doktor opowiedziała uczniom o studiach medycznych , swojej obecnej pracy i planach na przyszłość. Motywowała naszych ósmoklasistów do nauki i konsekwencji w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji. Słuchając Pani Weroniki miało się wrażenie , że „dla chcącego nic trudnego „ i warto mieć cele i marzenia. 

          • Spotkanie z przedstawicielem PZS NR 2 w Kościerzynie.

          • 30 marca zaprosiliśmy do naszej szkoły Pana Krzysztofa , pracownika Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 , znanego jako „Budowlanka”. Pan Krzysztof przygotował i zaprezentował uczniom klas ósmych ofertę szkoły , zasady i terminy rekrutacji oraz odpowiedział na zadane przez uczniów pytania.

          • Rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego

          • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Józefa Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Ten polski pisarz i polityk zmarł 200 lat temu, 10 marca 1822 w Manieczkach, w Wielkopolsce. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich” we Włoszech, która później została ogłoszona polskim hymnem narodowym. 

            Kiedy „Mazurek Dąbrowskiego” stał się hymnem narodowym Rzeczpospolitej? To doskonałe pytanie, które warto sobie zadać, gdy świętujemy Rok Wybickiego! Szlachcic z kaszubskiego Będomina we Włoszech napisał pieśń, która jest symbolem Polek i Polaków. W 95. rocznicę ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem narodowym zapraszamy do poznawania historii, która sprawiła, że dziś w szkołach uczymy się, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”! 

            Na lekcjach historii uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze informacje o wybitnym Polaku , który urodzi się w Będominie na Pomorzu. W Kościerzynie znajduje się największy pomnik upamiętniający Wybickiego oraz tablice z informacjami na temat życia i twórczości Pana Józefa. 

            Uczniowie klasy 8c mogli przypomnieć sobie najważniejsze fakty o Józefie Wybickim na lekcji w plenerze, pod pomnikiem bohatera roku 2022. 

            PLAKAT

          • Certyfikaty uczestnictwa w międzynarodowych zawodach matematyczno - fizycznych   „Náboj Junior” 

          • Zgodnie z powiedzeniem: ,,Lepiej późno niż wcale", uczniowie naszej szkoły odebrali certyfikaty uczestnictwa w międzynarodowym konkursie matematyczno - fizycznym „Nábój Junior”, który odbył się 19 listopada 2021 roku. Podczas konkursu uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję rywalizować w czteroosobowych grupach, rozwiązując zadania z matematyki i fizyki. Było sporo stresu i jeszcze więcej świetnej zabawy. W konkursie brały udział 1002 drużyny  z czterech krajów: Polski, Czech, Francji i Słowacji.  

            Naszą szkołę reprezentowało 11 drużyn: 

            1. Kacper Doczyk, Antonina Grulkowska, Maria Grulkowska, Weronika Repińska. 

            1. Eryk Lipski, Zuzanna Troka, Zuzanna Pranczk, Livia Repińska. 

            1. Oliwia Domaros, Radosław Górski, Tymoteusz Jakubek, Oliwia Greszczyńska. 

            1. Mateusz Jażdżewski, Maksymilian Ciechanowski, Maksymilian Zaborowski, Filip Świtała. 

            1. Oliwia Kosińska, Kornelia Maszk, Karolina Paszewska, Zuzanna Stolc. 

            1. Agata Andrzejewska, Oliwia Czecholińska, Weronika Dargacz, Zuzanna Kiryk. 

            1. Maksymilian Modrzejewski, Kinga Pirch, Nikodem Rekowski, Oliwier Klamann. 

            1. Olivier Jereczek, Oskar Jereczek, Jan Marchewicz, Jacek Rudzki. 

            1. Dominik Wilczyński, Paulina Lorbiecka, Julia Sadowska, Olimpia Daft. 

            1. Aleksander Narloch, Antoni Zięba, Małgorzata Szwoch, Oliwia Mikołajczyk. 

            1. Martyna Sadowska, Małgorzata Narloch, Agata Osowska, Ada Tuszkowska. 

            Najlepszy rezultat, zajmując pierwsze miejsce w szkole,112 miejsce w Polsce, 533 miejsce  w klasyfikacji międzynarodowej, osiągnęła drużyna składająca się z uczniów klas 7 i 8: Kacper Doczyk, Antonina Grulkowska, Maria Grulkowska i Weronika Repińska. 

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!  

          • Wyniki konkursu ,,Fizyczna potyczka"

          • Szkolny konkurs na najlepszą grę o tematyce fizycznej dla klas 7 i 8 został rozstrzygnięty.

            • I miejsce zajęła uczennica klasy 7b Oliwia Ostrowska.
            • II miejsce zajęła również uczennica klasy 7b Julia Kuklińska.

            Uczestnikom gratulujemy kreatywności, a wszystkich uczniów i ich rodziny zachęcamy do grania w gry!

          • AKCJA ŻONKILE

          • 19 kwietnia obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile zorganizowaną przez Muzeum Żydów Polskich - POLIN.

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom i złożyć pod monumentem bukiet żonkili. Z czasem do Edelmana dołączało coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

             Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie":

            "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?"

            Podczas tegorocznej edycji akcji Żonkile zastanawialiśmy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Staraliśmy się opowiadać o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

            Tegoroczna akcja Żonkile odbywała się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów ginęli ludzie – gdy ponownie w Europie mordowani byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcieliśmy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, solidaryzowaliśmy się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.