• 2014/2015

        • Galerie

           

          Galerie

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

          dla klas     0 - III

           

          Już po wakacjach. Lecz to nie musi być powód do zmartwienia. Przecież otwiera się nam wszystkim nowa przygoda- z nowymi kolegami, nowymi książkami, kolorowymi piórnikami! Będą wycieczki, imprezy, nowe wyzwania. Wiadomo- dla wielu ciemną stroną szkoły są sprawdziany, zadania domowe, poranny obowiązek wstawania z ciepłej pościeli… Ale czyż bez tego docenilibyśmy następujące po nich kolejne wakacje?! Byle z uśmiechem, byle do przodu! Żegnajcie wakacje, witaj Szkoło!

           

           

           

           

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 dla klas IV - VI

           

           

          Wakacje dobiegły końca i rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Uroczystą inaugurację roku szkolnego 2014/2015 rozpoczął Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pan Dariusz Kisielewski. Po okolicznościowym przemówieniu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

           

          DRODZY UCZNIOWIE!

           „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać” stwierdził niegdyś Walt Disney. U progu nowego roku szkolnego życzymy wszystkim właśnie tej prostej wiary. Niech ten rok szkolny upłynie nam na spełnianiu marzeń. Czy starczy nam wytrwałości, by to wszystko spełnić? Wierzymy, że tak!

          Życzymy Wam, byście nie bali się pokonywać trudności. Niech nie zabraknie Wam nigdy odwagi, by pytać w razie wątpliwości lub prosić o pomoc. Nie porzucajcie Waszej dziecięcej szczerości. I wreszcie – pomagajcie sobie nawzajem. Przygoda szkolna jest fantastycznym doświadczeniem właśnie dlatego, że nie idziemy przez nią sami. Życzymy Wam także wielu przyjaznych ludzi, którzy zawsze wyciągną do Was rękę, będą cieszyć się z Waszych sukcesów i wspierać w trudniejszych chwilach.

           

           

           

          "Skrzypek na dachu" w sali im.L.Szopińskiego

          16 września 2014 roku uczniowie klas VI wybrali się do sali im. Szopińskiego na spektakl pt. „Skrzypek na dachu”. Wzorem lat ubiegłych przedstawienie przygotowali uczestnicy warsztatów wokalno-teatralnych pod nazwą „Krzysztofiki”. Pomysłodawcą warsztatów oraz reżyserem spektaklu jest pan Krzysztof Kaczmarek, który od kilku lat organizuje zajęcia dla młodych ludzi, pragnących rozwijać swoje pasje i talenty. Wśród wykonawców byli zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Młodzi adepci sztuki scenicznej wykazali się zarówno talentem aktorskim, jak i umiejętnościami wokalnymi oraz tanecznymi.

          Uczniowie zgromadzeni na widowni mogli nie tylko podziwiać talenty swoich rówieśników, ale także poszerzyć wiedzę na temat teatru i kultury żydowskiej.  Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia na stałe wpiszą się do kalendarza imprez kulturalnych organizowanych w naszym mieście. 

          Akcja charytatywna

          Jest nam bardzo miło zakomunikować, że nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do akcji charytatywnej„SZKOŁO POMÓŻ I TY” organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY z siedzibą w Gdyni. Tegoroczna akcja, stawia za cel pomoc Kamilowi Dominiak, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Oprócz systematycznej rehabilitacji- potrzebuje zakupu sprzętu do edukacji i obsługi komputera. Koszt zakupu sprzętu  - zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziny Kamila, dlatego przede wszystkim od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależeć będzie jego edukacja.

           Fundacja przygotowała kolorowe cegiełki, zawierające pomoce szkolne z różnych przedmiotów. Każdy może nabyć dowolną ilość cegiełek. Uprzejmie prosimy o przyłączenie się do akcji wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.

          Tylko od WAS, kochani uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, zależy ile pieniędzy przekażemy na ten cel!

          Wystawa jesiennych bukietów klas drugich

           

          Czar jesieni niezmiennie zachwyca. Malowana jej kolorami przyroda obfituje w ozdobne owoce, barwne liście oraz całą gamę urodziwych gatunków kwiatów i traw. Te dary przyrody wykorzystali uczniowie klas drugich i stworzyli niezwykłe jesienne bukiety. Kompozycje zachwycały pięknym kolorytem i różnorodnością formy .

           

           

          Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          7 października 2014 był bardzo ważnym dniem dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzynie.

          Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie klas pierwszych zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcia nauki w szkole. Klasy przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Nad prawidłowym przebiegiem pokazu czuwała komisja pod przewodnictwem dyrekcji szkoły. Za poprawne wykonanie zadań Pan Dyrektor dokonał pasowania pierwszaków na uczniów. Dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz słodkie upominki. Następnie wykonano pamiątkowe zdjęcia grupowe. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

          Dzień Edukacji Narodowej

           

           

          13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Jak co roku uczniowie pamiętali o nauczycielach i pracownikach szkoły przygotowując dla nich z tej okazji apel w podziękowaniu za ich pracę. Nie zabrakło również pięknych piosenek i życzeń...

          „Szczególny dziś dzień - święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów.”

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          "Podróż w krainę czarodziejskich bajek"

           

           

          27 pażdziernika dzieci obejrzały teatrzyk pt. " Podróż w krainę czarodziejskich bajek". Artyści Scen Wybrzeża przenieśli uczestników w krainę czarów i magii. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem  obejrzały przedstawienie, a dzięki kolorowym strojom i przepięknej scenografii występ stał się fascynującą przygodą.

           

           

           

           

          „Świętymi bądźcie” – to tegoroczne hasło Dnia Papieskiego.

          Święty Jan Paweł II zachęca i zaprasza wszystkich wierzących do wejścia na drogę świętości.

          Wizerunek Szkoły Podstawowej nr 1 na plakacie jest nawiązaniem do obchodów Dnia Papieskiego i Uroczystości Wszystkich Świętych oraz wyznaniem wiary uczniów w świętych obcowanie i ich opiekę nad każdym z nas. 

          1 listopada niebo łączy się z ziemią w sposób szczególny, gdyż tego dnia wzrok wznosimy ku górze, gdzie tęsknym westchnieniem pragniemy osiągnąć te szczyty, którymi cieszą się błogosławieni.

          Pamiętamy o przodkach

          Z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, uczniowie naszej szkoły 28.10.2014r. odwiedzili kościerski cmentarz.

          Wraz z opiekunem kółka historycznego panią Elizą Ratajczak-Landowską, uporządkowali trzy zabytkowe i trochę zapomniane groby: Walerego Amrogowicza, Joanny i Klemensa Wendlikowskich oraz Juliana Łaszewskiego. Pomniki te zostały odrestaurowane dzięki zbiórce pieniędzy, jaka odbyła się w latach poprzednich. W ten sposób nasza szkoła wpisała się w piękną akcję, zorganizowaną i objętą patronatem przez Muzeum Ziemi Kościerskiej, dbania o zabytki kościerskiej i pomorskiej architektury i kultury funeralnej. 

           

            

          Święto Niepodległości - uroczysty apel

           

           

          11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Z tej okazji 7 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel dla uczniów klas IV-VI, upamiętniający 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, nawiązujący do najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa. Ten niecodzienny spektakl, przeplatany wierszami i piosenkami o tematyce patriotycznej, przybliżył zebranym burzliwe dzieje naszej ojczyzny. Dzięki tej krótkiej lekcji historii mogliśmy poczuć atmosferę dawnych lat i zrozumieć, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

           

           

           

           

           

          Dzień poświęcony walce z przemocą wobec dzieci - apel

           

           

          19 listopada to dzień poświęcony walce z przemocą wobec dzieci. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel pod hasłem ,,Stop przemocy!”. Uczniowie z klas IV-VI zaprezentowali spektakl poświęcony problemowi przemocy wobec najmłodszych. Młodzi wykonawcy w formie wiersza i piosenki przedstawili najważniejsze prawa dziecka. Następnie uczniowie odegrali krótkie scenki nawiązujące do szkolnej rzeczywistości, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak radzić sobie z agresją oraz w jaki sposób przeciwdziałać złu.

          Zwrócono uwagę na różne rodzaje przemocy, zarówno przemoc fizyczną, jak i psychiczną. Sporo uwagi poświęcono także cyberprzemocy, która w ostatnim czasie staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Podczas apelu rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy plakat nawołujący do walki z przemocą wobec dzieci. Dla zwycięskich klas przewidziano atrakcyjne nagrody. W kategorii klas I-III zwyciężyła klasa Ib, wyróżnienie kl IIc, natomiast wśród klas IV-VI główną nagrodę otrzymali uczniowie z klasy Va, wyróżnieni zostali uczniowie z kl. VIa. 

           

           

           

           

          Gra czytelnicza

           

           

          W tym roku szkolnym klasa Vb jako „Czytająca Jedynka” bierze udział w grze czytelniczej „Między nami czytelnikami”. Gra ma na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania są tak opracowane, żeby  zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych książek.

           

          Pierwsze zadanie już za nami. Polegało ono na wykorzystaniu opisu literackiego do przygotowania przepisu kulinarnego, a także przyrządzeniu wspaniałych dań. Uczniowie czytali fragmenty książek: „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Chłopi”, „Przygody Odyseusza”, „Baśnie: Jaś i Małgosia” oraz „Baśnie Pokręcone – Czerwony Kapturek”.

          W rezultacie powstały wspaniałe przepisy i dania, które można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

          Rozgrywka będzie trwała przez cały rok szkolny. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych poczynań i przyłączenia się do czytania.

          Film znajduje się w "Pliki do pobrania".

           

           

           

           

           

          Najô kaszëbskô robòta - warsztaty

           

           

          Uczniowie klas IIa i IIb, uczący się języka kaszubskiego mieli okazję poznać podczas warsztatów nową technikę zdobienia drewna. Wykonali obrazki z widokiem kaszubskiej chaty, które z ogromną przyjemnością zabrali do domu.

           

           

           

           

          Akcja charytatywna- podziękowania

          Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni  kolejny raz zorganizowała akcję „Szkoło pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja stawiała za cel pomoc Kamilowi Dominiakowi, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Koszt zakupu sprzętu do rehabilitacji zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziny Kamila.  Nasza szkoła zebrała na ten cel  595 zł. Wspólnie wkroczyliśmy w świat ogromnych wartości, z których na pierwszy plan wysuwa się otwartość na problemy drugiego człowieka- życzliwość, a przede wszystkim dobroć.

           Dziękujemy!                                      

           

           

          Światowy Dzień Pluszowego Misia

          25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Tego dnia uczniowie naszej szkoły przynieśli swoje ulubione pluszaki. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

          Pierwszy Dzień Wiosny

           

           

          Ech wiosno, wiosno, ejże ty! Wiosna to naprawdę piękna pora roku. Któż z nas nie lubi wiosny?! Cudne, wspaniałe słońce, które z dnia na dzień grzeje coraz mocniej sprawia, że wszystko dokoła ożywa: drzewa, zioła, kwiaty budzą się do życia, roztaczając wszędzie przecudną woń. Ptaki wracają do nas z dalekiej wędrówki z ciepłych zamorskich krajów. Wiosna to naprawdę cudowna pora roku!!!

          Tymi słowami rozpoczął się apel z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, który odbył się w naszej szkole 20 marca. Był on doskonałą okazją, aby pożegnać zimę i powitać jakże już wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Dzieci recytując wiersze i śpiewając piosenki odpędziły zimę na długi czas.

           

           

           

           

           

          W poszukiwaniu zajączka

           

           

          W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy I a wybrali się na poszukiwanie zajączka, czyli  małej niespodzianki dla każdego. Wyrazem wielkanocnej radości była wspólna zabawa w pobliskim ogrodzie. Dzieci odszukały pięknie przyozdobione koszyki podrzucone przez zajączka, w których znalazły smakowite słodycze. Rozradowane powróciły do klasy. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy do dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne...

           

           

           

           

           

           

          Wizyta w redakcji "Dziennika Bałtyckiego"

           

           

          Uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka dziennikarskiego mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji. 15 kwietnia wspólnie z opiekunem koła panią Katarzyną Wołoszyk udali się z wizytą do redakcji ,,Dziennika Bałtyckiego”, aby przekonać się, jak na co dzień wygląda praca zespołu redakcyjnego. O tajnikach zawodu dziennikarza prasowego opowiadali: pan Adam Plutowski (szef oddziału), pani Joanna Surażyńska-Bączkowska (redaktor prowadzący) oraz redaktorzy Edyta Łosińska-Okoniewska i Maciej Wajer.

          Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej przyglądali się pracy redaktorów. Dowiedzieli się także, co należy do obowiązków dziennikarza prasowego, ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie jednego numeru gazety, w jaki sposób dziennikarze zbierają materiały oraz jakie narzędzia wykorzystują w codziennej pracy. Cenne wskazówki przekazane przez profesjonalnych i doświadczonych  dziennikarzy z pewnością przydadzą się uczniom podczas pracy nad kolejnym numerem gazetki szkolnej, którą redagują od kilku miesięcy. 

          Spotkanie z panem Tomaszem Fopke

           

           

                   Sztuka ludowa Kaszub wyróżnia się swym pięknem i bogactwem. Jest rozpoznawana na całym świecie. Wyroby twórców ludowych charakteryzują się specyficzną, niepowtarzalną kolorystyką, wzornictwem i formą. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 także poznają kulturę Kaszub i uczą się języka kaszubskiego. Każdego roku spotykają  się na apelu szkolnym, aby mówić o naszym regionie i lepiej poznawać małą ojczyznę. Zazwyczaj przypominają wiadomości o tradycyjnych strojach kaszubskich, o legendach związanych z Kościerzyną albo zabytkach, które warto zobaczyć w naszym mieście. Każdego roku występy dzieci są dużą atrakcją.   

                   

                          16 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie, które było dla uczniów niespodzianką zapraszając gościa specjalnego - Pana TOMASZA FOPKE. 

                      TOMASZ FOPKE to animator kultury, poeta, kompozytor, dyrygent. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dyryguje luzińskim chórem „Lutnia", koncentrującym się na wykonawstwie muzyki kaszubskiej. Jest autorem tekstów dla kaszubskiego zespołu rockowego „Chëcz", autorem piosenek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydał wiele wierszy. Prowadzi działalność społeczną i edukacyjną. Współpracuje z  magazynem  telewizyjnym TVP Gdańsk: "Rodnô Zemia" oraz z Radiem Kaszëbë. Zainicjował powstanie Rady Chórów Kaszubskich i corocznych  Zjazdów Kaszubskich Śpiewaków. Jest wykładowcą i nauczycielem  języka kaszubskiego dla nauczycieli i młodzieży. Pełni funkcje prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest laureatem wielu nagród i wreszcie tłumaczem znanych wierszy Tuwima i Brzechwy.  

                        Uczniowie przywitali gościa gromkimi brawami. Warsztaty językowe wszystkim bardzo się podobały. Pan Tomasz Fopke zaprezentował utwory Juliana Tuwima, oczywiście w języku kaszubskim.  Wzorcowa recytacja „ Lokomotywy,” przepełniona sporą dozą humoru, wywarła na słuchaczach ogromne wrażenie i wywołała wielki aplauz.  Dzieci, które angażowały się w tłumaczenie, zabawę i wspólne śpiewanie, otrzymały nagrody i upominki.  Odwdzięczyły się gościowi występem artystycznym.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju w Ruchu Drogowym - etap miejski

          Dnia 14 kwietnia  2015 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju  w Ruchu Drogowym na etapie miejskim.  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1  drużynowo zajęli pierwsze miejsce i zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się 6 maja.
          I miejsce - Julia Greszczyńska
          II miejsce - Olaf Szarmach                                                                              
          III miejsce-   Sebastian Szyca
          IV miejsce - Wiktoria Kiełpin

          Spotkania z górnikiem p.Stanisławem Tuszkowskim

           

           

          Zdarza nam się gościć w naszej szkole ciekawych ludzi, przedstawicieli różnych zawodów oraz zainteresowań. W ostatnim czasie takim gościem okazał się pan Stanisław Tuszkowski, z zawodu górnik, który wiele lat przepracował w kopalni węgla kamiennego. Przyszedł do nas w galowym stroju górnika, w którym najbardziej spektakularnie prezentuje się czako, czyli górnicze nakrycie głowy z pięknym pióropuszem.

           

          W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o pracy górników, o tym, jak jest trudna, niebezpieczna, ale jednocześnie ciekawa i bardzo potrzebna. Oglądaliśmy zdjęcia kopalni i pracujących w niej ludzi, przeprowadzaliśmy doświadczenia na węglu, rysowaliśmy węglem i w wyobraźni podróżowaliśmy po kopalnianych przestrzeniach, czyli szybach górniczych. Bardzo intrygującym punktem lekcji było czytanie wiersza Juliana Tuwima pt. "Okulary" w przekładzie na gwarę śląską. To było ciekawe spotkanie. Każda lekcja upływała klasom zdecydowanie zbyt szybko, bo temat okazał się świeży oraz intrygująco rozległy. Życzymy sobie więcej takich gości. Może pan Stanisław chętnie powróci do nas w przyszłości?

           

           

           

           

           

          Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju w Ruchu Drogowym - etap powiatowy

           

           

          Nasza szkoła po raz kolejny gościła uczestników eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się 6 maja.
          W turnieju wzięło udział 6 drużyn ze szkół podstawowych i 7 drużyn ze szkół gimnazjalnych. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko rozległą wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, ale również doskonałą techniką jazdy na rowerze. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie,  którzy oceniali zmagania uczestników.

          W kategorii szkół podstawowych nasza drużyn okazała się bezkonkurencyjna i zajęła po raz kolejny I miejsce. II miejsce przypadło w udziale drużynie z Nowego Klincza, natomiast III miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górze. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie, II miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum w Starych Polaszkach, a na III miejscu znalazła się drużyna z  Gimnazjum w Grabowie Kościerskim. W rozgrywkach indywidualnych w kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie również okazali się najlepsi. Najwyższy wynik osiągnął Sebastian Szyca, II miejsce zajęła Wiktoria Kiełpin, a III lokatę zdobył Olaf Szarmach. Natomiast wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się Michał Mielewczyk z ZSP nr 1, II miejsce zdobył Jakub Gostomski z Gimnazjum w Dziemianach, a na III miejscu znalazł się Dominik Kutela z Gimnazjum w Starych Polaszkach.

          Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy. Główną nagrodą dla zwycięzców były rowery, które ufundował Burmistrz Miasta Kościerzyna i Starosta Kościerski.  Do grona sponsorów należą także: Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana”, Nadleśnictwo Kościerzyna, PSS „Społem”, PKO Bank Polski, a także Zakład Oświaty Gminy Kościerzyna, Gmina Karsin, Gmina Stara Kiszewa, Gmina Nowa Karczma, Gmina Dziemiany  oraz Gmina Lipusz.

          Zwycięzcy będą próbować swoich sił podczas finału wojewódzkiego, który odbędzie się 16 maja w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

           

           

           

           

           

          pel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

           

           

          Jak co roku  uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji  3 Maja. To jedno z najważniejszych polskich  świąt patriotycznych. Poprzez krótką wędrówkę przez dzieje Polski staraliśmy się wyjaśnić, dlaczego tę rocznicę nazywamy dniem wolności i radości. Rozważaliśmy ważne w historii słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.

          W apelu wzięli udział uczniowie klas IV-VI.  Chór odśpiewał pieśni patriotyczne. Recytatorki  deklamowały„ Inwokację” i „ Gawędę o miłości ziemi ojczystej”. Nie zabrakło instrumentalnego wykonania „Roty”. Zwieńczeniem uroczystości był występ solowy i piękna interpretacja piosenki „ Taki kraj”.
          Od wielu lat Polacy z dumą obchodzą rocznicę uchwalenia Konstytucji i widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Przypominają jej znaczenie dla narodu polskiego. Patetyczna aranżacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.

           

           

           

          Międzyszkolne Święto Baśni i Bajek

           

           

          Pewnego majowego dnia zaroiło się w naszej szkole od księżniczek, Czerwonych Kapturków, Calineczek, Kotów w butach i nie tylko. Obchodziliśmy bowiem Międzyszkolne Święto Baśni i Bajek, które w tym roku wyznaczono na dzień 12 maja. Wspólnie bawiliśmy się w odgadywanie bajkowych postaci, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli i wypełnianie innych turniejowych konkurencji. Poza tym wspólnie śpiewaliśmy, pląsaliśmy, oklaskiwaliśmy rewię bajkowych postaci i tworzyliśmy baśniowe korowody. Uczestnicy turniejowych zmagań zostali obdarowani kolorowymi wydaniami baśni i bajek, poza tym zabrali ze sobą koszyczki Czerwonego Kapturka napełnione cukierkami oraz wzbogacili się w mnóstwo wrażeń i miłych wspomnień.

          Dziękujemy za udział naszym gościom, drużynie z ZSP nr1, czyli tzw. „szóstki”. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa zainspiruje wszystkich do czytania kolejnych baśni i bajek, do ich poznawania i przeżywania, bo to właśnie było głównym i najważniejszym celem Międzyszkolnego Święta Baśni i Bajek. Bo bajki bawią, bajki uczą, bajki nawet leczą…

           

           

           
          Spotkanie z bokserem Marcinem Rekowskim

           

           

          21 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z bokserem Marcinem Rekowskim – trzykrotnym złotym medalistą Mistrzostw Polski. Podczas spotkania sportowiec opowiedział o swojej karierze oraz zaprezentował zdobyte puchary. Pokazał też, na czym polega trening bokserski. Następnie odpowiadał na liczne pytania zadawane przez uczniów.

           

           

           

           

          Spotkanie z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej

           

           

          21 maja w naszej szkole gościli uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kościerzynie. Ich występy podziwiali uczniowie z klas I-III. Młodzi muzycy przygotowali bogaty repertuar i zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności. To było prawdziwe święto muzyki.

           

           

           

          IX Festiwal Piosenki „Wschodami Gwiazd” w Bytowie

           

           

          Dnia 09.05.2015r.(sobota) w Bytowskim Centrum Kultury w Bytowie odbył się  IX Festiwal Piosenki „Wschodami Gwiazd”. W festiwalu wzięło udział 38 uczestników. Naszą szkołę reprezentował  Wiktor Smoliński uczeń klasy VIc który wykonał piosenkę pt.,,Zbudujemy dom” z repertuaru zespołu Enej  . Uczestnicy festiwalu występowali w trzech kategoriach wiekowych. Pierwszą z  nich stanowili uczniowie szkół podstawowych, drugą uczniowie gimnazjum, a trzecią  uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy przybyli z wielu miejscowości m.in. z Gdyni, Poznania, Białogardu, Miastka, Koszalina. . Wykonawców oceniało jury, w składzie którego zasiadał min. bardzo znany i lubiany artysta, Andrzej Rybiński, pani Aleksandra Jabłonka - polska piosenkarka oraz pan Marian Gospodarek - dyrektor Bytowskiego Centrum Kultury.

           

          Szkolne eliminacje Rejonowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna

           

           

          18 maja odbyły się szkolne eliminacje Rejonowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji przystąpiło 38 uczniów z klas IV-VI. Uczestnicy musieli zaśpiewać fragment wybranego utworu z repertuaru polskiego wykonawcy. Występy uczniów oceniała komisja konkursowa, w której zasiadały pani Anna Breza oraz pani Katarzyna Wołoszyk. Każdy występ oceniany był według wcześniej ustalonych kryteriów, takich jak: dobór repertuaru, poprawność wykonania, intonacja oraz dykcja, a także ogólne wrażenie artystyczne.  

           Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się muzykalnością oraz kreatywnością, jednak największe wrażenie na jurorach zrobiła Oliwia Skwierawska z klasy VIa. II miejsce zajął Wiktor Smoliński z klasy VIc, a na III miejscu uplasowali się ex equo Bartłomiej Sowa z klasy Va oraz Martyna Derengowska z klasy VIb.  Przyznano też kilka wyróżnień. Ponadto każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w konkursie, a dla zwycięzców przygotowano nagrody książkowe.

           

           

          Szkolne eliminacje do Rejonowego Konkursu Piosenki o Złoty Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna kl. I - III

          27 maja odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas I-III. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie jednego utworu muzycznego w języku polskim. Występy oceniało jury w składzie: pani Joanna Rolbiecka, pani Paulina Koziczkowska oraz pani Anna Nastały. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom. Najlepsza okazała się Oliwia Greszczyńska z klasy Ic, II miejsce zajął Eryk Lipski z klasy Ic, III miejsce – Marta Czerwińska z klasy III a.

          Jurorzy przyznali również wyróżnienie, które otrzymała Klara Grandzicka z klasy IIIb. Celem tegoż konkursu jest rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów. Warto dodać, że laureatka I miejsca będzie reprezentować naszą szkołę w VIII Rejonowym Konkursie Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna, który odbędzie się 9 czerwca 2015 roku w Sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          Zagadkowy Autochodzik

           

           

          Dnia 22.05.2015r. dzieci z kl.Ic i Id brały udział w turnieju wiedzy o zachwaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym p.t. „Zagadkowy Autochodzik”, który odbył się w sali widowiskowej im. L. Szopińskiego w Kościerzynie. „Zagadkowy Autochodzik” to mini sprawdzian wiedzy zespołow rajdowych. Specjalny zestaw pytań i fotozagadek był atrakcyjnym spradzeniem wiedzy, którą uczniwie nabywali w szkole podczas realizacij programu Rowerowy Rajd Edukacyjny.

          Na turnieju wiedzy dzieci odpowiadały na pytania najpierw indywidualnie, później każdy zespół po konsultacjach przedstawiał wspólnie uzgodnioną wersję odpowiedzi. Po każdej rundzie dzieci oglądały kótki film instruktażowy o zapinaniu pasów w samochodzie podczas jazdy. Wszystkie zespoły otrzymywały punkty za prawidłowe odpowiedzi. Suma punktów na „mecie” dała remis wszystkim zespołom biorącym udział w zagadkowym „Autochodziku”. Na koniec wszystkie grupy otrzymały nagrody. Dzieci z klas Ic i Id wróciły do szkoły zadowolone.

           

           

           

           

          26 maja - Dzień Matki

           

           

          Dzień Matki to dzień szczególny dla dzieci. W tym dniu mamy obchodzą swoje święto. Z tej okazji dzieci z klasy I c zaprosiły swoje mamy do szkoły. Przygotowały inscenizację słowno-muzyczną, a po występach  zaśpiewały  „Sto lat” oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki i kwiatki. Wszystkie mamy były pełne uznania dla swoich pociech. 

           

           

           

           

           

                W poniedziałek 2 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki na auli szkolnej rozpoczęliśmy uroczyście ferie zimowe 2014/2015. Zebrane dzieci przywitały się ze swoimi opiekunami, a następnie udały się do klas, aby zapoznać się z nazwą grupy i wykonać stosowny plakat.       

          W tym roku myślą przewodnią zimowiska było hasło ,,Jesteśmy dziećmi świata”. Wśród ośmiu grup uczestniczących w zimowisku pojawili się przedstawiciele takich państw jak: Japonia, Australia, Niemcy, USA, Polska, Egipt, Turcja oraz Francja. Wszystkie grupy stworzyły flagi swoich krajów, jak również poznawały ciekawostki związane z danym państwem. Dla grupy niemieckiej przywitanie się w języku niemieckim oraz przedstawienie się nie stanowiło najmniejszego problemu. Grupa japońska natomiast tworzyła swoje prace przy dźwiękach japońskiej muzyki relaksacyjnej. Tematyka związana z państwami bardzo spodobała się dzieciom, które aktywnie brały udział w zajęciach plastyczno-technicznych w klasach. Ponadto dzieci gościły w szkole przedstawicieli kościerskiej policji, którzy ostrzegali przed ewentualnymi zagrożeniami dla życia i zdrowia podczas zimowych zabaw. Starsza grupa dzieci wybrała się na ciekawe zajęcia do Izby Edukacyjnej Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, młodsi natomiast wyśmienicie bawili się w sali zabaw ,,Fantazja”. Wszystkie grupy uczestniczyły w zajęciach tanecznych zumby, które zorganizowane zostały w naszej szkole. Instruktor zumby, pan Kamil, wycisnął z każdego przysłowiowe ,,siódme poty”. Kolejnego dnia na auli szkolnej odbyła się projekcja filmu „Królewna Śnieżka”, a w powietrzu unosił się zapach popcornu i chipsów. W piątek dzieci wybrały się na zajęcia edukacyjne i ognisko z kiełbaskami do pani Teresy Preis w Strzelnicy. Drugi tydzień zaczął się od zajęć z robotyki i automatyki, które trwały trzy dni. Każdy uczestnik zimowiska miał możliwość zapoznania się z programem komputerowym i sam wykonywał projekt z klocków lego, który po podłączeniu do komputera „ożywał”. Gdy jedne grupy łamały głowy nad konstrukcjami z lego, inne aktywnie pracowały i bawiły się w klasach bądź na auli szkolnej. Młodsze dzieci gościły również w Izbie Edukacyjnej Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Starsze dzieci we wtorek wybrały się do kina Remus na bajkę „Królowa Śniegu 2”, młodsze grupy natomiast obejrzały w środę bajkę „Dzwoneczek i bestia z Nibylandii”. Wszyscy jednak wyczekiwali czwartku 12 lutego. O godzinie 9.30 ubrani w ciepłe stroje uczestnicy wraz z opiekunami wyruszyli do Wieżycy na snowtubing, czyli zjazdy na oponach. Zabawa była przednia, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy medyczni. Na szczęście ich pomoc nie była potrzebna. Po zabawie na stoku nadszedł czas na odpoczynek i relaks w chacie oraz pieczenie pysznych kiełbasek. Wesołe rozmowy przy herbacie i w cieple ogniska na długo pozostaną w naszej pamięci. Ostatni dzień zimowisk nadszedł niebywale szybko. Wszyscy bawiliśmy się na auli szkolnej na dyskotece. Dziewczynki w pięknych sukienkach, a chłopcy w eleganckich koszulach bawili się w rytm muzyki. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy…

          Podczas apelu, którym zakończyliśmy zimowisko 2014/2015, każdy uczestnik otrzymał w prezencie pamiątkową przypinkę, plan lekcji oraz kredki świecowe, a wszystko pod hasłem SUPER FERIE Z JEDYNECZKĄ 2015! Ostatnią niespodzianką przygotowaną dla dzieci była pizza. Tym smacznym akcentem zakończyliśmy wspaniałą przygodę
          na zimowisku 2014/2015. Nie możemy się doczekać kolejnych… 

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          VIII Rejonowy Konkurs Piosenki o Mikrofon Burmistrza

           

           

          We wtorek 9 czerwca 2015r. w sali imienia Lubomira Szopińskiego odbył się VIII Rejonowy Konkurs Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyny.

          Mottem tegorocznej edycji konkursu były  słowa Jerzego Waldorffa: „Z muzyką powinno być właśnie tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie”.

          Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Greszczyńska z klasy I c z utworem ,,Był sobie król” oraz Oliwia Skwierawska z klasy VIa, która zaśpiewała piosenkę „Tlen”.

          Ogólnie w konkursie wzięło udział 37 uczniów szkół z powiatu kościerskiego oraz powiatów ościennych. Szkołę mógł reprezentować tylko jeden solista, wyłoniony podczas szkolnego etapu konkursu. Uczestnicy byli podzieleni na 4 kategorie wiekowe: klasy I-III szkoły podstawowej, IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. Każdy uczestnik wykonał jedną piosenkę.

           

           

           

           

           

          Dzień Dziecka w naszej szkole

           

           

          W poniedziałek 1 czerwca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tego dnia uczyliśmy się nieco inaczej. Spora część klas młodszych była w kinie "Remus" na projekcji filmu pt. "Sekrety morza". Film miał bardzo ciekawą, poetycką animację, odwoływał się do widzów wrażliwych i wymagających mądrych refleksji i dobrego morału. Inne klasy wyruszyły w plenery lub na dalsze wycieczki. Oprócz zabaw i hasania na świeżym powietrzu było dużo sportowych konkurencji, rozgrywek, do tego także łakoci oraz lodów. Szkoda, że następny taki dzień czeka nas dopiero za rok. Ale przecież za to już wkrótce wakacje!!!

           

           

           

          Apel z okazji Europejskiego Dnia Jezyków Obcych

           

           

          10 czerwca odbył się w naszej szkole apel z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie klas I-III i IV-VI zaprezentowali się całej szkole podczas uroczystości, przybliżając istotę znajomości języków obcych. W tym roku wybraliśmy się w podróż do Anglii, Francji i Niemiec. Uczniowie udowodnili, jak ważna jest znajomość języków obcych. W inscenizacji zostały zawarte piosenki, tańce, krótkie przedstawienia i dialogi językowe oraz ciekawostki dotyczące danego państwa.

           

           

          Bal klas szóstych

           

           

          Niech żyje bal!

          Bo to życie to bal jest nad bale! […]

          Orkiestra gra!

          Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte!

          Dzień warty dnia!

          A to życie zachodu jest warte!”

           

          Tak śpiewa Maryla Rodowicz, ale bez wątpienia szóstoklasiści także nucą te słowa.
          18 czerwca w naszej szkole odbył się BAL SZÓSTOKLASISTÓW. Pierwszą- oficjalną część rozpoczęli uczniowie tradycyjnie- polonezem. Przepiękny układ ćwiczyli pod okiem p. Hanny Kuklińskiej. Dostarczył on wielu wzruszeń wychowawcom, nauczycielom i rodzicom. Po uroczystym otwarciu balu przez Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 rozpoczęła się druga część – długo wyczekiwana przez uczniów. Super zabawa, poprowadzona przez wodzireja trwała do późnych godzin wieczornych. Poczęstunek i wspaniałą muzykę przygotowali rodzice i wychowawcy. Uczestnicy balu na pewno będą mieli piękne wspomnienia...Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości bardzo dziękujemy!

           

           

           

           

          Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015

           

           

          Uczniowie klas piątych i szóstych mają swój apel kończący rok szkolny. Otrzymali świadecta, dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce oraz nagrody książkowe. Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie Sztandaru Szkoły w ręce uczniów klas piątych, uroczyste ślubowanie absolwentów naszej szkoły. Absolwenci zostali pożegnani przez młodszych kolegów.

          Jak pisała Wisława Szymborska, „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. (…) Choćbyśmy uczniami byli najtępszymi w szkole świata, nie będziemy repetować żadnej zimy ani lata”. Wasza przygoda związana z tym miejscem dobiegła końca. Być może jeszcze tu powrócicie, ale już w innej roli. Dzisiaj kończycie kolejny rozdział tej fascynującej powieści, jaką jest ludzkie życie. Jak w każdej książce, były w nim momenty radosne i smutne, a fascynujące chwile przeplatały się z szarą codziennością. Za chwilę zaczniecie pisać kolejne rozdziały swojej opowieści. Pamiętajcie, że to od Was zależy, jak potoczą się losy głównego bohatera. Życzymy Wam, aby zmierzały do szczęśliwego zakończenia. Patrząc dzisiaj na Was nietrudno zauważyć, co przeżywacie. Na Waszych twarzach radość miesza się ze smutkiem. Cieszycie się z sukcesów, ale w Waszych oczach widać kręcące się łzy. Nie wstydźcie się ich! Nie są przecież oznaką słabości, lecz wrażliwości, którą trzeba w sobie pielęgnować. Mamy nadzieję, że czas spędzony w tej szkole będziecie wspominać z nutą wzruszenia i nostalgii. Nie zapomnijcie także o Waszych młodszych koleżankach i kolegach, którzy teraz będą musieli godnie Was zastąpić. Wkrótce będziecie zawierać nowe przyjaźnie i podejmować kolejne wyzwania. Nie zawiedźcie pokładanych w Was nadziei i podążajcie przez życie z dumnie podniesionym czołem, pełni wiary w swoje możliwości, ale i pokory. Nie porzucajcie swych marzeń, nawet jeśli dzisiaj wydają się nierealne. Żegnając się życzymy Wam wielu sukcesów i trafnych decyzji. Niech każdego dnia towarzyszy Wam radość i poczucie dobrze spełnionego obowiązku, a księga Waszego życia będzie pełna fascynujących przygód i niezapomnianych wątków. Powodzenia!

          Uczniowie klas I - IV mieli swój uroczysty apel kończący rok szkolny. Trud rocznej nauki został nagrodzony świadectwami z paskiem, dyplomami, nagrodami książkowymi za wysokie wyniki w nauce. Nagrody otrzymali również sportowcy i uczniowie reprezentujący naszą szkołę w konkursach przedmiotowych.

          UDANYCH WAKACJI!!!