• 2012/2013

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

           

           

          Uroczystość odbyła się na boisku szkolnym dla uczniów klas 0- III oraz IV - VI. Dyrektor Szkoły Dariusz Kisielewski powitał uczniów oraz licznie przybyłych rodziców. Życzenia wielu sukcesów skierował do uczniów Zastępca Burmistrza Kazimierz Stoltmann oraz Dyrektor Biura Obsługi Placówek Oświatowych Alicja Kirstein. Brawami powitano uczniów dwóch klas pierwszych oraz najmłodszych (zerówki), którzy rozpoczęli wdrażanie do obowiązków szkolnych.

          Poinformowali o pracach remontowych, które przyczyniły się do rozpoczęcia roku szkolnego  5 września. Wymieniono okna, boczne drzwi wejściowe, drzwi wejściowe na boisko oraz do salki katechetycznej. Dokonano renowacji głównych drzwi wejściowych, całkowitej wymiany instalacji centralnego ogrzewania. Ponadto powstał plac zabaw w ramach rządowego programu "Radosna Szkoła".

           

           
           

           

           

          Sprzątanie Świata 2012 r.

           

           

           W ramach Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata 2012 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościerzynie 13 września 2012 roku uczestniczyli w sprzątaniu kościerskiego terenu.  Akcją objęto las przy drodze do Szarloty.  Dzieci były zdziwione, że w lesie można znaleźć tak różne przedmioty np: fotel, siatkę ogrodzeniową, części od  AGD.

           

           

           

           

          Ślubowanie uczniów klas pierwszych

           

           

          Pasowanie na uczniów klasy pierwszej jest trwałą i niezmienną tradycją w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzynie. Tegoroczne ślubowanie odbyło się w czwartek 11 października. Główni bohaterowie zdarzenia przybyli w towarzystwie swoich bliskich, ubrani odświętnie w stroje galowe, dzielnie i z powagą zajęli należne im miejsca na sali gimnastycznej, która z tej okazji przybrała wyjątkowo odświętny charakter. Po wdzięcznie przedstawionym programie artystycznym, w którym zaprezentował się każdy z początkujących adeptów szkolnej nauki, nastąpiło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, następnie zaś dyrektor, pan Dariusz Kisielewski pasował każdego na pełnoprawnego ucznia Jedynki.

          Święto zostało uwiecznione w fotografiach, także w specjalnie na tą okazję zredagowanych pamiątkowych „Aktach mianowania”, ponadto miało też swój słodki niespodziankowy akcent w postaci rożków obfitości ufundowanych przez szkolną Radę Rodziców.

           

          Podczas aktu ślubowania pierwszaki zadeklarowały nie tylko sumienną naukę, ale również odpowiedzialną postawę wobec swoich kolegów, nauczycieli, a także ojczyzny. Życzymy wszystkim, aby te ideały odnalazły w realiach szkolnej codzienności swoje miejsce– niech rośnie nam mądre, odpowiedzialne pokolenie, niech szkoła brzmi radosnym, zdrowym, wdzięcznym pulsem naszych dziecięcych, wrażliwych serc.

           

          Tak na marginesie: pytano, skąd pan Dyrektor ma tak wielki ołówek? Ten do pasowania, czyli zamiast miecza… I w ogóle, czy da się nim pisać?.... Hmm.

           

           

           

          Święto Edukacji Narodowej

           

           

          12 października, z okazji Święta Edukacji Narodowej odbył się apel dla klas młodszych. Uczniowie klasy II b i III b, uczęszczający na zajęcia artystyczne, przygotowali na tą okazję krótką, humorystyczną inscenizację oraz upominki dla pracowników szkoły. W ten sposób, w imieniu wszystkich uczniów, podziękowali za trud włożony w ich edukację i wychowanie.

           

          Starsi uczniowie zaprezentowali scenkę kabaretową związaną z życiem szkoły oraz przedstawili krótką historię edukacji w zabawnej i nowoczesnej formie. Uroczystość rozpoczął występ szkolnego zespołu wokalnego. Na zakończenie uczennice klas VI złożyły wszystkim życzenia w formie piosenki, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły.

           

           

           

           

           

          Konferencja nauczycieli uczących języka kaszubskiego

           

           

          Dnia 15.10.2012 r. w naszej szkole odbyła się konferencja nauczycieli uczących języka kaszubskiego z miasta i gminy Kościerzyna, w której oprócz nauczycieli i dyrektorów szkół przybyli też przedstawiciele  władz  Miasta i Gminy Kościerzyna, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przedmiotem spotkania były sprawy związane z nauczaniem języka kaszubskiego.

          W czasie konferencji można też było zasmakować chleba ze smalcem, pyszną swojską drożdżówką, przepysznymi rogalikami własnego wypieku.  Nasi uczniowie pięknie powitali w języku kaszubskim w imieniu najmłodszych Kaszubów wszystkich przybyłych gości, a każdy uczestnik otrzymał znaczek okolicznościowy na pamiątkę - oczywiście ze wzorem kaszubskim. Była tez możliwość zaopatrzenia szkół w nowości wydawnicze Eugeniusza Pryczkowskiego. Spotkaniu przewodniczyła Danuta Pioch – doradca metodyczny języka kaszubskiego.

           

           

          "Żywa lekcja historii"

           

           

          Dnia 6 listopada w naszej szkole gościł Teatr Historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego, który zaprezentował uczniom „Żywa lekcję historii”. Tym razem uczestnicy przedstawienia mogli przenieść się w czasy antyczne, a wszystko to w ramach widowiska „Grecja i Rzym”.

          Prowadzący „Żywą lekcję historii” zaangażowali do wspólnej zabawy wielu uczniów naszej szkoły, ubierając ich w stroje rzymskich senatorów, legionistów, czy gladiatorów oraz greckich filozofów, stroje kobiece i hoplipy. Całość okraszała ciekawa opowieść i żartobliwe komentarze, które na pewno zachęciły do poznawania tajemnic historii.

           

           

           

          Apel poświęcony 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

           

           

          9 listopada uczniowie klas IV-VI wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowano montaż słowno-muzyczny, nawiązujący do najważniejszych momentów w dziejach Polski, począwszy od I rozbioru, poprzez Konstytucję 3 Maja aż do roku 1918. Uczniowie przedstawili burzliwe dzieje naszej ojczyzny w formie scenek z różnych epok. Występy recytatorów przeplatane były utworami muzycznymi w wykonaniu solistów (Marta Czapiewska, Patrycja Kreft i Weronika Podjaska) oraz szkolnego zespołu wokalnego. Ważnym elementem przedstawienia była również dekoracja oraz kostiumy, nawiązujące do dawnych czasów. Ta krótka lekcja historii pozwoliła uczniom poczuć klimat dawnych lat i zrozumieć, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

           

           

          Apel z okazji Święta Patrona Szkoły

           

           

          16 listopada 2012 roku uczniowie klasy II c oraz III c przygotowali apel z okazji święta patrona naszej szkoły- Tadeusza Kościuszki. Dzieci zaprosiły uczniów klas I-III na wyprawę w przeszłość, by poznać ciekawe i ważne wydarzenia z życia bohatera- Tadeusza Kościuszki oraz istotne fragmenty dziejów historii Polski. Dzieci wyglądały uroczyście i dostojnie w historycznych  i galowych strojach. Program słowno-muzyczny przygotowany przez małych aktorów na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tejże uroczystości.

           

           

           

           

           

          Spotkanie z autorem książek Grzegorzem Kasdepke

           

           

          13 listopada 2012 r. uczniowie klasy II b uczestniczyli w spotkaniu z autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w Bibliotece Miejskiej. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do rozmowy z gościem na temat powstawania kolejnych jego książek i nie tylko. Autor chętnie odpowiadał również na pytania dotyczące jego życia prywatnego. W spotkaniu nie brakowało anegdot i sytuacji zabawnych. Na zakończenie spotkania autor rozdawał autografy.

           

           

           

          „Nie pal przy mnie, proszę”

          Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do  ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej pt.”Nie pal przy mnie, proszę”, który powstał w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Program kierowany jest do klas I-III szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów, a jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

          Warsztaty dla rodziców

           

           

          W dniach od 18.10.2012r. do 29.11.2012r. w naszej szkole odbywały się warsztaty dla rodziców prowadzone przez Grażynę Formela i Sylwię Frenkiel.

          Warsztaty te są formą współpracy ze środowiskiem rodzinnym ucznia i zmierzają do stałego wzbogacania posiadanej przez rodziców wiedzy pedagogicznej o elementy naukowej wiedzy o wychowaniu dzieci i młodzieży. Podczas cyklicznych spotkań poruszano problematykę: gotowości szkolnej, wczesnych objawów problemów w nauce, dysleksji, współpracy z instytucjami wspierającymi szkołę i rodzinę, rozwoju psychofizycznego dziecka.

          Grupa rodziców zainteresowana taką formą poradnictwa przybyła licznie i w miłej atmosferze wyrażała swoje opinie, dzieliła się spostrzeżeniami i wątpliwościami, opowiadała o swoich sukcesach i porażkach wychowawczych. Obecni na warsztatach rodzice wyrazili chęć uczestnictwa w spotkaniach w przyszłości. To był dobry, efektywnie spędzony czas. Dziękujemy.

          Opinie rodziców biorących udział w warsztatach:

          „ Zajęcia bardzo ciekawe. Uważam ,że czas spędzony na nich przyda mi się w pomocy moim dzieciom. Mam nadzieję, że będzie więcej takich spotkań i rodzice zechcą z nich korzystać, bo naprawdę warto. Dzięki tym zajęciom dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, z których dotąd nie zdawałam sobie sprawy i dzięki którym mogę rozwiązać problemy.”

          „Jestem przekonany o potrzebie takich spotkań dla rodziców. Na spotkaniu zostały podane potrzebne informacje. Prowadzące profesjonalnie przekazały temat dysleksji.”

           

           

           

          Spotkanie z Mikołajem

           

           

          Jak co roku 6 grudnia uczniowie z niecierpliwością wypatrywali Mikołaja. Uczniowie klas zerowych doczekali się wizyty Mikołaja w swojej sali. Następnie Mikołaj odwiedził wszystkich uczniów w klasach I - III rozdając słodkie upominki. Dla starszych zostawił słodkości pod szkolną choinką.

           

           

           

           

          Mikołaj na kościerskim rynku

           

           

          Mikołaju, mikołaju...
          W mikołajki dzieci z zerówek naszej szkoły wybrały się na rynek kościerski, na spotkanie z najbardziej oczekiwanym gościem roku- Świętym Mikołajem. Bawiliśmy się, śpiewaliśmy i odgadywaliśmy różne zagadki, aby w końcu powitać Mikołaja. Po otrzymaniu drobnego upominku wróciliśmy do szkoły. Tu również mięliśmy okazję na spotkanie ze Świętym, który dotarł do naszej sali, żeby wręczyć każdemu dziecku słodki upominek. Dzieci odwdzięczyły się Mikołajowi rysunkami, które zrobimy specjalnie dla Niego.
          Teraz oby do Gwiazdki... może znowu uda nam się Go spotkać...

           

           

           

           

          Szlachetna paczka

          W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły zorganizowali zbiórkę żywności, przyborów szkolnych i słodyczy jako dar serca dla potrzebujących. Efektem trzydniowej zbiórki było 17 dużych prezentów dla potrzebujących. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie się w tę jakże szlachetną inicjatywę.

          Jasełka i spotkania wigilijne

           

           

          Dzieci od kilku tygodni przygotowywały się do występu przed uczniami naszej szkoły. Włożyły dużo wysiłku i serca, aby w tak trafny sposób przybliżyć narodzenie Bożej Dzieciny.

          Ponadto odbyło się również spotkanie z panią policjantką, która omówiła zasady bezpieczeństwa podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz zagrożenia wynikające z używania sztucznych ogni, petard i nnych materiałów podczas Sylwestra.

          Po jasełkach odbyły się spotkania wigilijne w klasach  z wychowawcami. Wigi­lie prze­bie­gały w atmos­fe­rze rodzin­nego cie­pła, wza­jem­nej życz­li­wo­ści i pojed­na­nia. Były pły­nące z głębi serca życze­nia, opłatek-symbol chleba i wza­jem­nego prze­ba­cze­nia oraz wspól­nie śpie­wane kolędy. Na odświęt­nie przy­go­to­wa­nym stole nie zabra­kło wspa­nia­łych wigi­lij­nych potraw, a dookoła roz­bły­sły świą­teczne deko­ra­cje.
          Dzięki tym miłym akcen­tom  wszy­scy poczuli już kli­mat naj­pięk­niej­szych, naj­bar­dziej rodzin­nych Świat Bożego Naro­dze­nia.

           

           

           

           

          „ Wspólne muzykowanie”

           

           

              W piątek, tj. 18 stycznia, do uczniów klasy II a przybył zaproszony gość, jakim okazała się Pani Katarzyna Jezierska ( nauczycielka gry na gitarze ), mama ucznia tej klasy. Pani Kasia zapoznała uczniów z  tym instrumentem i techniką gry na gitarze. Wspólny śpiew poznanych piosenek z podkładem muzycznym tego instrumentu uwrażliwił dzieci na jego brzmienie i wywołał pozytywne emocje. Dziękujemy Pani Kasiu i zapraszamy ponownie…   

           

           

          Szkolny konkurs dotyczący profilaktyki uzależnień i bezpieczeństwa

           

                   Dnia 10.12.2012r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla klas IV – VI  i II – III organizowany przez pedagoga szkolnego panią Julitę Plichta. Uczniowie klas IV – VI przygotowali prace o tematyce antyalkoholowej, antynikotynowej i antynarkotykowej. Natomiast uczniowie klas II i III przygotowali prace na temat: „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczna szkoła”. Łącznie w konkursie brało udział 26 dzieci. Wyłoniono w klasach IV– VI miejsce I,  II i dwa trzecie. Natomiast w klasach II-III wyłoniono miejsce pierwsze, drugie, trzecie i 3 prace otrzymały wyróżnienia. Zarówno uczniowie wyróżnieni, jak i pozostali, wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody i upominki.

           

          Wyniki konkursu w klasach IV - VI

           

          Miejsce I

          Marta Narloch V a

           

          Miejsce II

          Dawid Jereczek V c

           

           

          Miejsce III

          Agata Młyńska IV b

          Weronika Węsierska IV a

           

           

          Za udział:

          Wywiana Kołpacka  V c

          Kamil Leszczyński IV b

          Aleksandra Górniewska IV c

          Marta Pastwa IV c

           

           

          Wyniki konkursu w klasach II-III

           

          Miejsce I

          Wiktoria Łopusiewicz II a

           

          Miejsce II

          Dominika Kuszowska III b

          Wiktoria Kiełpin III b

           

          Miejsce III

          Paweł Ceplin II c

           

          Wyróżnienia:

          Agnieszkia Czapiewska II c

          Marcelina Breska II c

          Julia Gruszczyńska III b

           

          Za udział:

          Malwina Troka III c

          Agnieszka Hinc III a

          Agnieszka Jaworska III a

          Wiktoria Meyer III a

          Małgorzata Żynda III a

          Joachim Młyński II c

          Olaf Szarmach III a

          Malwina Kurs II c

          Laura Kowalke III a

          Iga Kleinschmidt III b

          Weronika Jażdżewska II a

          Dyskoteka karnawałowa klas IV - VI

           

           

          23 stycznia podczas dyskoteki karnawałowej Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najbardziej pomysłowy kostium karnawałowy. W rywalizacji wzięło udział dziesięcioro uczniów z klas IV-VI. Zwycięzców wyłoniono w wyniku głosowania. Każdy uczeń mógł oddać głos na jednego kandydata.  Bezkonkurencyjny okazał się kostium zaprezentowany przez uczennicę klasy IV c Julię Kiedrowską. II miejsce zajęła uczennica klasy V c Kinga Turzyńska, a III miejsce przypadło w udziale Roksanie Żychowskiej z klasy VIa. Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru, co w przypadku karnawałowych kreacji jest niezbędneJ Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Zwyciężczyni otrzymała dyplom i nagrodę. Ponadto każdyz uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

           

           

           

           

           

          Bal karnawałowy klas 0 - III

           

           

          Karnawał to czas zabaw, dlatego też  uczniowie klas młodszych, 24 stycznia, wspaniale bawili się na szkolnym balu. Na długo wyczekiwany bal przyszło mnóstwo księżniczek, motylków, duchów, rycerzy i wiele innych ciekawych postaci, których nie sposób spamiętać. Na tak zacne grono gości czekała pięknie udekorowana sala balowa i orkiestra, która wspaniale nie tylko przygrywała do tańca, ale również pełniła rolę wodzireja. Na zmęczonych tańcem, czekały klasy, w których można było się posilić i ugasić pragnienie. I znów trzeba czekać na bal do przyszłego roku.

           

           

           

           

          Koncert kolęd

           

           

          29 stycznia 2013 roku w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie. Uczniowie jak prawdziwi kolędnicy przekazali przybyłym gościom dobrą nowinę . Kiedy zgasły światła szkołę napełniła melodia kolęd i pastorałek pięknie wykonanych przez dzieci i przybyłych gości.

           

           

           

          Zimowisko dla naszych dzieci

           

           

          Jak co roku w naszej szkole zorganizowano wypoczynek zimowy dla dzieci. W zimowisku uczestniczyło 89 uczniów (nie tylko z naszej szkoły). Dwutygodniowe ferie obfitowały w wiele różnorodnych atrakcji. Już pierwszy dzień upłynął ciekawie i dynamicznie. Gdy podzielono dzieci na grupy i zapoznano z regulaminem zimowiska, wszyscy przystąpili do przygotowania plakatu swojej grupy. Starsi uczniowie wzięli udział w otwarciu wystawy „Muzykanci ludowi w rzeźbie” w Muzeum Akordeonu. Najmłodsi uczestnicy zimowiska w drugim dniu ferii bawili się świetnie w sali zabaw „Fantazja”, korzystając z konstrukcji  zabawowej ze zjeżdżalnią, basenu z kulkami, domku z zabawkami oraz gier interaktywnych – Xbox Kinect. Dużą atrakcją dla uczniów były zajęcia rekreacyjne na kościerskim basenie oraz  wyjście do kina „Remus” na film w 3D pt. „Prawie jak gladiator”. Uczniowie uczestniczyli także w różnorodnych zajęciach warsztatowych , gdzie poprzez świetną zabawę mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. W Bibliotece Pedagogicznej w Kościerzynie dla najmłodszych przygotowano zajęcia pt. „Skąd się wzięły instrumenty”, a dla starszych zajęcia dotyczące tradycji  i kultury regionu Kaszub. W Muzeum Akordeonu dzieci skorzystały z warsztatów muzyczno-plastycznych  „Muzyczne abecadło” oraz  zajęć  „Młody muzealnik”.  W Izbie Edukacyjnej Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego  dzieci fantastycznie bawiły się na warsztatach przyrodniczych. Najmłodsze z nich uczestniczyły również w warsztatach ekologicznych, podczas których mogły prześledzić sposób wyrabiania papieru czerpanego oraz spróbować  wykonać go samodzielnie. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, czego efektem były barwne i ciekawe prace, które z pewnością będą dla nich miłą pamiątką. W Nadleśnictwie w Kościerzynie czekała na uczestników zimowiska wspaniała niespodzianka - uczniowie nie tylko obejrzeli znajdującą się tam wystawę, ale rozwiązywali zadania o tematyce przyrodniczej i otrzymali drobne upominki.

          Dla wszystkich dzieci zorganizowano także wycieczkę autokarową do Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana”. Dla większości uczestników wycieczki była to jedyna okazja, aby poznać funkcjonowanie tego zakładu „od podszewki”. 

          W tym roku zimowa pogoda dopisała , więc dzieci mogły korzystać z zabaw i atrakcji na świeżym powietrzu. Lepiły bałwany i zjeżdżały na sankach. Niezapomnianych wrażeń dostarczył im kulig zorganizowany w Stadninie Koni  „Paluch” . W stadninie dzieci mogły także spróbować przejażdżki konnej oraz piekły kiełbaski przy wspólnym ognisku. Na zimowisku nie zabrakło także akcentów artystycznych. I w tej dziedzinie każdy mógł się realizować i sprawdzić. W trakcie ferii trwał konkurs plastyczny pod hasłem „Zimowa przygoda z baśnią Andersena”. Wszystkie prace dzieci były wspaniałe i pomysłowe, wykonane z niezwykłą starannością. Efekty pracy dzieci zaprezentowano na wystawie w głównym holu szkoły. Dla uczestników zimowiska przygotowano także szereg zajęć sportowych  (m.in. w hali widowiskowo - sportowej „Sokolnia” ). W ostatnim dniu zimowiska gościliśmy w naszej szkole policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Zimowisko zakończyły konkursy z nagrodami. Z pewnością na tegorocznym zimowisku każdy znalazł coś ciekawego, było dużo zabawy, atrakcji i trochę nauki.

           

           

           

           

           

           

           

          Rekolekcje wielkopostne

           

           

          Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkolnych rekolekcjach. Podczas dwóch dni w szkole podczas zajęć wykonywali ozdoby wielkanocne wykorzystując symbole biblijne: baranka z czerwoną chorągiewką i krzyżykiem, paschał i palmę wielkanocną oraz symbole ludowe: jajka wielkanocne, malowanie pisanek, bazie, kurczaczki i zajączki. Ciekawym zajęciem było wykonanie obrazka Anioła Stróża. Każdy otrzymał różaniec i krzyżyk. Galeria najładniejszych prac znajduje się w holu szkoły.

           

           

           

           

          Powitanie wiosny przez uczniów klas V - VI

           

           

          21 marca 3013 roku uczestniczyliśmy w wiosennych warsztatach pt.: "Jak przyroda budzi się do życia?"  Niestety w tym roku zamiast szukać oznak wiosny  mogliśmy budować iglo ze śniegu. Mimo niskiej temperatury (jak na koniec marca) i zalegającego śniegu, uczniowie byli zadowoleni i uśmiechnięci. Podczas warsztatów mieli okazję nauczyć się wyplatać koszyki z gazet, rysowali na szkle, wyrabiali masło, wykonywali ptaszki i lepili z gliny. Jak co roku było też ognisko, uczniowie piekli kiełbaski a potem spalili Marzanny w nadziei, że wkrótce zawita do nas wyczekiwana wiosna.  
           

           

           

           

           

           

           

          Powitanie wiosny

           

           

          Co z tą wiosną? Świętowano jej nadejście kolorem zielonym, pląsami, kwiatami, piosenkami- a tu ciągle zima, rasowa i uparta. Jednak, trzeba przyznać, że prawdziwa wiosna jest po prostu w głowach i w duszy. Króluje tam, gdzie potrafi się łączyć pracę z zabawą, serdecznie i wśród przyjaciół. Niech żyje wiosna! A zima? Cóż, tej wiosny bywa urocza.

           

           

           

          Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

           

           

          Dnia 5 kwietnia  odbyły się eliminacje międzyszkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Nasza drużyna w składzie Michał Mielewczyk, Michał Markiewicz i Filip Pestka  wywalczyła pierwsze miejsce drużynowo i zakwalifikowała się do etapu powiatowego. 

           

           

           

           

           

           

          Sprawdzian dla klas szóstych

           

           

          Tradycyjnie w czwartek, 4 kwietnia 2013 o godzinie 9:00 uczniowie klas szóstych przystąpili do sprawdzianu - pierwszego ważnego w ich życiu egzaminu. Wszyscy nasi uczniowie stawili się odświętnie ubrani o wyznaczonej godzinie i zajęli znane im wcześniej miejsca w salach. Nasi szóstoklasiści pisali już w tym roku szkolnym próbny sprawdzian i mamy nadzieję, że to wcześniejsze doświadczenie pomogło im w pokonaniu stresu. Teraz wspólnie czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone 27 maja br.
          Życzymy naszym uczniom jak najlepszych osiągnięć!

           

           

           

           

           

          Apel o wiośnie

           

           

           Wiosna to budząca się przyroda, coraz jaśniejsze słońce, śpiewy ptaków, to również czas zabaw dla dzieci. W naszej szkole , po bardzo długim oczekiwaniu na dobre rozgościła się już ta pora roku.

          9 kwietnia  2013 r. uczniowie klas II b i III b uczęszczający na kółko teatralne zaprezentowali humorystyczny program artystyczny pt. „Witaj Wiosno!”, który w barwny sposób ukazał świat budzącej się przyrody. Miłym akcentem przedstawienia był taniec pani Wiosny, zwierzątek oraz kwiatków. Całości dopełniła piękna dekoracja oraz kolorowe stroje małych artystów.

           

           

           

           

           

          Apel o Kościerzynie i regionie

           

           

          „Ojczyzna to kraj dzieciństwa

          miejsce urodzenia

          to jest ta mała najbliższa

          ojczyzna …”

          Tak pisał Tadeusz Różewicz – trudno się z nim nie zgodzić. Z pewnością korzeniu wielu z nas są tu – na Kaszubach, a Kościerzyna jest naszą najmniejszą ojczyzną.

          Z historią miasta związanych jest wiele ciekawych opowieści i legend. Jedna z nich opowiada o księżniczce Gertrudzie panującej ongiś na tych ziemiach oraz Gołuniu – młodzieńcu wychowanym przez niedźwiedzicę, który uratował dawna Costerinę przed wrogami.

          Dnia 10.04.2013 roku odbył się apel o Kościerzynie i regionie. Wzięły w nim udział klasy I- III oraz IV-VI. Organizatorzy przybliżyli uczniom naszej szkoły: „Abecadło kaszubskie”, barwy charakterystyczne dla regionu, piękny strój kaszubski bogato zdobiony haftami oraz legendarne i historyczne postaci związane z Kościerzyną. Podczas apelu rozbrzmiały skoczne, melodyjne pieśni kaszubskie.  Przypomniano też wszystkie miejsca, które warto odwiedzić na Kaszubach, takie jak Muzeum Hymnu Narodowego, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

          Szkolną uroczystość uatrakcyjnili recytatorzy deklamując wiersze o naszej małej ojczyźnie.

           

           

           

           

           

           

           

          Warsztaty "Ludowy kunszt"

           

           

          Dnia 13.04.2013 r. odbyły się warsztaty z tematu  „Ludowy kunszt”. Uczniowie klas: drugiej, trzeciej, czwartej i piątej spotkali się z artystką panią Małgorzatą Szulc, która omówiła metody pracy z gliną i przybliżyła historię kaszubskiego garncarstwa. Każdy uczeń wykonał aniołka, którego potem pomalował. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.

           

           

           

           

           

           

           

           

          Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

           

           

          W dniu 19 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzynie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Startowały w nich najlepsze reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjum wszystkich gmin powiatu kościerskiego.

          Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:

          1. popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,

          2. kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,

          3.popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

          4. popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

                      Uczestnicy Turnieju brali udział w następujących konkurencjach: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, testy, jazda na torze przeszkód oraz w miasteczku ruchu drogowego.

          Drużynowo zwycięzcami Turnieju zostały następujące szkoły:

          w kategorii szkół podstawowych – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie;

          w kategorii szkół gimnazjalnych – Gimnazjum w Łubianie.

          Fundatorami nagród byli:

          - starosta kościerski

          - burmistrz Kościerzyny

          - wójtowie gmin powiatu koscierskiego

          - prezes zarządu ZNP

          - prezes zakładów porcelany stołowej „Lubiana”

          - PSS Społem

          - Jacek Knitter – firma „Maja”

          - PZU

          - Bank PEKAO BP

          - ZUS

           

          Eliminacja wojewódzka odbędzie się 11 maja 2013 r. w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku.

           

           

           

           

           

           

           

           

          Święto Baśni i Bajek

           

           

          Dnia 18.04.2013 odbyło się w naszej szkole bajkowe świętowanie pod tytułem Święto Baśni i Bajek. Do czego przydaje się taka impreza? Czy pomysł na tego typu zabawę zdał egzamin? Odpowiedzi poszukajmy w fotografiach, których autorami między innymi byli fotoreporterzy specjalnie akredytowani na tę okazję. Pooglądajmy, a do tego koniecznie zapamiętajmy, że tak naprawdę z pięknych i mądrych bajek nigdy się nie wyrasta- te rosną razem z nami, bawią, uczą, a nawet leczą.

          Tak, tak… Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami… ho, ho… no, no… i snuje się bajka…

           


           

           

           

           

           

           

           

          Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi

           

           

          Uczniowie klas czwartych 22 kwietnia uczestniczyli  w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uroczystość rozpoczęła się kolorowym marszem ulicami Kościerzyny. Jak co roku w Ogródku Jordanowskim dzieci miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach np.:papieru czerpanego czy lepienia z gliny. Uczestniczyli również w konkursach zręcznościowych na minimalizację odpadów komunalnych i układania puzzli ekologicznych. Podczas obchodów ogłoszono wyniki konkursów przyrodniczych i ekologicznych, które odbyły się w ostatnim czasie.

           

          W konkursie wiedzy o Jeziorze Gałeźnym wyróżnienia zdobyły Paulina Igel z klasy VIb i Julia Piekarska z klasy VIa.
          W konkursie plastycznym "Elektroopady- proste zasady" Natalia Kamrowska z klasy VIa zdobyła III miejsce, a Paulina Radelska z klasy VIb wyróżnienie.

           

           

           

           

          Apel z okazji Dnia Matki

           

           

          Uroczystość z okazji Dnia Matki…, Motheŕ s Day…, Muttertag…

          „ Wasze dzieci, w Dniu Matki chcą być dla Was jak kwiatki, bo jesteście dla nich najważniejsze na świecie! A jak Was kochają, zaraz się dowiecie. Więc się nisko kłaniamy i na występ zapraszamy. A te wierszyki i piosenki, które zaraz usłyszycie, niechaj płyną od nas jako bukiet życzeń…”

              

          Dnia 8 maja, w naszej szkole odbył się apel z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Była to przemiła i niezwykła uroczystość  w wykonaniu uczniów klasy II a, którą swoją obecnością zaszczyciły Drogie Mamy. Cały program artystyczny został wykonany w języku angielskim i niemieckim. Apel rozpoczął się pięknym przedstawieniem pt. „ Czerwony kapturek”, „ Rotkäppchen”, „ Little Red Riding Hood”. Wszystkie dzieci pamiętają, jak ważne są rady mam. Kolejnymi punktami programu były wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci tej klasy, np. „ Mommy, I love you”, „ Die Mutter, du bist wunderbar”, „Mom and Me”, „Das Geburtstagslied”. Uroczystość uświetnił również występ muzyczny uczennicy tej klasy w utworach: „ Eliza” Ludwiga van Beethovena, a także w „Wiązance urodzinowej”. Na zakończenie, na auli szkolnej wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie. Wspólne świętowanie tych miłych chwil, przy kawce i cieście dopełniło ta piękną uroczystość. Dziękujemy wam Drogie Mamy za przybycie.      

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Finał Wojewódzki Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

           

           

          11 maja 2013 r. odbył się finał wojewódzki. I miejsce indywidualnie zajął Michał Mielewczyk, IV miejsce Filip Pestka, natomiast nasza szkoła zespołowo zajęła II miejsce. GRATULUJEMY !!!

           

           

           

           

           

          Rejonowy Turniej Warcabowy dla Świetlic Szkolnych

           

           

          29 kwietnia 2013r. odbył się szkolny etap Rejonowego Turnieju Warcabowego dla Świetlic Szkolnych. Do turnieju zgłosiło się ponad 20 uczniów kl. II i III, co świadczy o dużej popularności tej gry. Wśród zawodników najlepsi okazali się: Radosław Ptaszyński z kl. II c , Agnieszka Czapiewska z kl. II c , Karolina Peek z kl. III b oraz Kordian Brzoskowski z kl. III a. Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę na kolejnych etapach turnieju w rozgrywkach drużynowych. Na etapie  powiatowym, który  odbył się 11 maja bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Kościerzynie, drużyna  „Jedynki”  wywalczyła zwycięstwo. Na kolejnym etapie , który został przeprowadzony w Zespole Kształcenia i  Wychowania w Szymbarku , uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce. Gratulujemy sukcesu !

           

           

           

           

           

           

          Święto Bajek i Baśni

           

           

           

           

          Dnia 28 maja odbyło się w naszej szkole Międzyszkolne Święto Baśni i Bajek, podczas którego zorganizowano turniej wiedzy o baśniach i bajkach literackich. W imprezie wzięły udział dzieci z klas drugich naszej szkoły oraz przybyli do nas goście z innych szkół- pięcioosobowe grupy pod opieką wychowawców, jeden z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie oraz drugi z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie. Powołano łącznie pięć grup turniejowych, w których starły się drużyny Wróżek, Rycerzy, Krasnoludków, Królewien i Czarownic. Formacją zwycięską okazała się grupa Rycerzy. Głównym celem spotkania nie była jednak rywalizacja, lecz wspólna zabawa i wspólne świętowanie, do czego zainspirowało nas cenne dziedzictwo pięknych i wartościowych baśni i bajek literackich. Pojawiły się więc różne postaci bajkowe, przypomniano ich dzieje, po raz kolejny przywołano baśniowe motywy a nawet ukryte w bajkach morały. Co najważniejsze, niejednego zachęcono do czytania tych pięknych utworów. Wszyscy z zawodników otrzymali kolorowe wydania baśni, pozostali uczestnicy zabawy słodkie chatki Baby Jagi z lizakową niespodzianką dla każdego.

          Czytajmy baśnie i je przeżywajmy, bo one bawią, uczą a nawet leczą.

           

           

           

           

          "Polski Maj" - apel

           

           

          15 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel dla klas IV-VI poświęcony majowym rocznicom. Maj to miesiąc związany nie tylko z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, ale także z wieloma ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski, o których nie zawsze pamiętamy. Występom recytatorów towarzyszyło tło muzyczne oraz prezentacja multimedialna nawiązująca do wydarzeń prezentowanych w kolejnych scenkach.  Ta krótka, ale bogata w treści lekcja historii pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć zawiłe dzieje naszego kraju.

           

           

           

           

           

          I Miejski Konkurs „Bezpieczni w Ruchu Drogowym”

           

           

           

          W dniu 7 czerwca 2013r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzynie odbył się I Miejski Konkurs „Bezpieczni w Ruchu Drogowym” w kategorii klas 0-I.  

          W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 1.

          Celem Turnieju jest kształtowanie u dzieci właściwych postaw w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym poprzez

          - poznanie i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach

          - kształtowanie odpowiedniej postawy dotyczącej kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

          - zapoznanie z wybranymi znakami i sygnałami drogowymi.

          - zapoznanie z różnymi środkami lokomocji.

          - rozwijanie orientacji w przestrzeni.

          - kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie i życie własne i innych.

          Bazą wyjściową do realizacji celów był przede wszystkim zestaw edukacyjny Autochodzik.

                      Uczestnicy Turnieju brali udział w następujących konkurencjach: wykonanie indywidualnie „mini testów” oraz zabawy i zadania drużynowe.

          Zespołowo najlepiej spisała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6, która zajęła I miejsce, następnie drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 ex aequo ze Szkołą Podstawową nr 1 zajęły II miejsce i III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4.

          Indywidualne zmagania wygrała Amelia Hołdys ze Szkoły Podstawowej nr 1 w kategorii

          klas 0 oraz Aleksy Kamer ze Szkoły Podstawowej nr 2 w kategorii klas I. Fundatorami nagród byli:

          - burmistrz Kościerzyny

          - Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie

           

           

           

           

          Program Edukacji Antytytoniowej- „ Nie pal przy mnie, proszę „

             Pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę”, w naszej szkole, po raz trzeci prowadzony był program edukacji antytytoniowej rekomendowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.

             W   bieżącym roku programem objęto klasy III.

             Program był jednym z elementów realizacji Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.

          Ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Ponadto kształtuje postawy odpowiedzialności za zdrowie własne i swoich bliskich.

          Dzieci na zajęciach warsztatowych prowadzonych przez wychowawców poszerzały swoją wiedzę na temat zdrowia i dbania o nie.

                 Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach.

           

          KONKURS PLASTYCZNY „MOJE MIASTO” WYNIKI

          W bieżącym roku szkolnym zorganizowany został międzyszkolny konkurs plastyczny, skierowany do uczniów kl I-VI.

          Głównym celem konkursu było promowanie walorów własnego miasta, a także popularyzowanie wśród uczniów treści zgodnych z zasadami partnerstwa Miast Kościerzyny i Sanary sur Mer(Francja). Ponadto celem uczestnictwa dzieci w konkursowych zmaganiach było: rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego, doskonalenie sprawności manualnych oraz kształtowanie wśród uczniów pozytywnego wizerunku własnego miasta, jak również odwoływanie się do nieprzemijających wartości wychowania w duchu szacunku względem siebie nawzajem.

          W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w konkursie- napłynęło blisko sto ciekawych i barwnych prac. Był on skierowany do wszystkich chętnych uczniów Szkół Podstawowych, a w szczególności z Miast Kościerzyna i Sanary sur Mer. Wykonane wieloma technikami, przez połączenie rozmaitych materiałów były każdy w swoim rodzaju, wyjątkowe. Prace były oceniane pod względem samodzielności wykonania, oryginalności, walorów artystycznych, technicznych i plastycznych oraz zgodności z tematem. Jury stanęło przed sporym wyzwaniem, gdyż wszystkie prace były bardzo interesujące, a różnorodność pomysłów i zmysł artystyczny ukazał, jak bardzo bogata jest dziecięca wyobraźnia.

          Wśród laureatów znaleźli się:

          kategoria klas I-III

          I miejsce: Karolina Skwierawska ZSP nr 3

          II miejsce : Ida Kalinka SP nr 1

          III miejsce : Marcin Majewski ZSP nr 3, Ala Manowska SP nr 1

          Wyróżnienia:Monika Prądzińska ZSP nr 1, Agata Radziszewska ZSP nr 3, Dawid Lorek ZSP nr 3, Malwina Kurs SP nr 1, Weronika Igel SP nr 1, Anna Formella ZSP nr 3, Mateusz Literski ZSP nr 3

          kategoria klas IV-VI

          I miejsce :Magdalena Okrój ZSP nr 3

          2 miejsce :Patrycja Malaj ZSP nr 3, Aleksandra Zielonka ZSP nr 3

          3 miejsce :Agata Kujach ZSP nr 3, Klaudia Duzowska ZSP nr 3

          Wyróżnienia: Anna Jażdżewska ZSP nr 2, Magdalena Majewska ZSP nr 3, Marta Sinkiewicz ZSP nr Faustyna Kotłowska ZSP nr 3, Krzysztof Kulas ZSP nr 3, Olimpia Breza ZSP nr 3, Aleksander Kurszewski ZSP nr 3.

          Zwycięzcy zostali uhonorowani imiennymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy także szanownej komisji konkursowej za ocenę prac konkursowych.

          W celu zaprezentowania prac szerszemu gronu widzów, kolorowe i pełne fantazji wytwory uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na szkolnej wystawie.

          Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu wpłynęło na odkrycie przez uczestników własnych uzdolnień i możliwości. Szczególne podziękowania należą się młodym artystom za udział oraz ich opiekunom.

          Zapraszamy do następnych edycji naszych konkursów!

          Patronatem Honorowym był Burmistrz Miasta Kościerzyna.