13 maja br. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz pięknego czytania”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas I – III. Głównym celem konkursu było zachęcanie dzieci do czytania książek oraz poznanie literatury dziecięcej. Pierwszym zadaniem każdego uczestnika było przeczytanie przygotowanego przez siebie fragmentu wybranej książki. W drugim etapie należało przeczytać wylosowany fragment lektury. Stres był dosyć duży, ale zabawy w czasie obradowania komisji rozładowały napięcie. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki oraz odgadywanie hasła wypełniły czas oczekiwania na werdykt. Mistrzem Pięknego Czytania w klasach trzecich został Szymon Kaiser z klasy III a, z klas drugich – Nadia De - Wildt z klasy II b, a z klas pierwszych – Antoni Kulas z klasy I c.
Konkurs „Mistrz pięknego czytania”
Wycieczka klasy Ib "Szlakiem Kaszubskim"
11 kwietnia 2019r. wydawałoby się, że to dzień jak co dzień, ale nie dla Ib, która właśnie tego dnia wybrała się na wycieczkę Szlakiem Kaszubskim. Dzień był ponury, ale w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach nikomu to nie przeszkadzało. Pan przewodnik w żartobliwy sposób przedstawiał narzędzia pracy, przedmioty codziennego użytku, meble, stroje kaszubskie. Dzieci miały możliwość obejrzenia przedmiotów, które już dawno wyszły z użytku. Wspólnie odśpiewały „Kaszubskie nuty”oraz miały możliwość malowania wzorów kaszubskich na pisance z gęsiego jaja. Wizyta w muzeum tradycyjnie zakończyła się kupowaniem pamiątek. Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Najwięcej frajdy dzieci miały w „Domu do góry nogami”, gdzie zmagały się z „szaleństwem błędnika”. Wielu doznań i emocji dostarczyła dzieciom wizyta w bunkrze, gdzie przeżyły „nalot bombowy”, a kraina bajek zauroczyła wszystkich . Dzieci w skupieniu słuchały bajek i podziwiały poruszające się w domkach postaci. Po tylu przeżyciach wszyscy z ochotą zjedli kiełbaski samodzielnie upieczone w ognisku. Na zakończenie wycieczki trzeba było jeszcze wspiąć się na Wieżycę – najwyższy szczyt w tym pasie w całej Europie. Do szkoły dzieci wróciły z wieloma wrażeniami i pamiątkami.
KONKURS MATEMATYCZNY „TADEK” DLA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH
I.ORGANIZATORZY :
Organizatorami konkursu są nauczyciele matematyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Kościerzynie.
II. UCZESTNICY :
Konkurs skierowany jest do uczniów klas czwartych szkoły podstawowej miasta Kościerzyna.
Uczniowie, którzy w pierwszym etapie (szkolnym) uzyskają minimum 75% punktów, przejdą do kolejnego etapu (rejonu). W przypadku braku osób spełniających powyższy warunek, komisja konkursowa wyznacza dwie osoby, które uzyskały najwyższą ilość punktów.
III. WARUNKI KONKURSU :
Pierwszy etap odbędzie się 30.04.2019 r o godzinie 13.30, w szkołach macierzystych. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w kolejnym etapie dnia 21.05.2019 r
o godz . 12.30 , w Zespole Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Kościerzynie, ul. 8-ego Marca 1.
Zadania konkursowe etapu szkolnego zostaną przesłane droga e-mailową na adresy szkół do dnia 05.04.2019 r.
Etap szkolny będzie składał się z 8 zadań , na których rozwiązanie uczniowie będą mieli
60 minut.
Etap rejonowy będzie składał się z 7 zadań. Uczestnicy na wykonanie zadań będą mieli
45 minut.
IV. UWAGI KOŃCOWE :
1.Rozwiązania zadań z pierwszego etapu sprawdza komisja konkursowa w szkołach macierzystych.
2.Komisja konkursowa w danej szkole sporządza protokół i przesyła listem poleconym do 10.05.2019 r na adres : Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1, ul.8 Marca 1,
83-400 Kościerzyna z dopiskiem konkurs matematyczny „TADEK”. W kopertę proszę włożyć także zgody rodziców na udział w konkursie oraz wykorzystanie wizerunku dziecka.
3.Rozwiązania zadań drugiego etapu sprawdzają matematycy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 oraz nauczyciele zaproszonych szkół.
V. KONTAKT, ZGŁOSZENIE DO KONKURSU
Zgłoszenie udziału w konkursie należy przesłać drogą elektroniczną do dnia 29.03.2019 r na adres : anna.ciechanowska@o2.pl
W zgłoszeniu należy podać nazwę szkoły, imię i nazwisko opiekuna konkursu oraz kontakt do opiekuna.
VI. CELE KONKURSU
-
Rozwijanie ciekawości poznawczej, wyobraźni matematycznej, myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania uczniów.
-
Wyłanianie uczniów uzdolnionych matematycznie.
-
Wdrażanie uczniów do samokształcenia, współpracy i współzawodnictwa.
-
Motywowanie nauczycieli do poszukiwania i podejmowania odpowiednich metod i form pracy z uczniami uzdolnionymi matematycznie.
-
Promowanie uczniów nauczycieli i szkół biorących udział w konkursie.
VII. ZAKRES WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANY NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH KONKURSU
ETAP I (szkolny)
Na I etapie konkursu wymagana jest znajomość wybranych treści podstawy programowej
1. Działania na liczbach naturalnych.
2. Kolejność działań.
3. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
4. Działania sposobem pisemnym.
5. Rozwiązywanie zagadek, rebusów, krzyżówek, sudoku.
6. Rozwiązywanie zadań związanych ze skalą.
ETAP II (rejonowy)
Na etapie drugim obowiązywać będzie zakres wiadomości i umiejętności taki sam jak na etapie I oraz :
1. Rozszyfrowywanie kryptografów.
2. Uzupełnianie diagramów.
VIII. LITERATURA DLA UCZNIA :
-
Rebusy matematyczne, Wydawnictwo GWO.
-
K.Dworecka, Z.Kochanowski, konkursy matematyczne, Wydawnictwo WSiP
-
A.Żurek, P.Jędrzejewicz, Zbiór zadań dla kółek matematycznych w szkole podstawowej,Wydawnictwo GWO
-
Podręczniki do matematyki dopuszczone przez MEN do użytku szkolnego, przeznaczone do kształcenia ogólnego, uwzględniające podstawę programową.
-
Łamigłówki matematyczne-sudoku.
IX. INFORMACJA DLA UCZNIA DOTYCZĄCA PRZEBIEGU KONKURSU
Na konkurs uczeń przynosi ze sobą przybory do pisania i rysowania.
Podczas konkursu nie wolno używać kalkulatorów i korektorów oraz żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, nie wolno korzystać z książek, notatek, itp.
-
"Żywe lekcje historii".
5 kwietnia w naszej szkole gościła grupa rekonstrukcyjna "Teatru Historycznego Chorągwi Komturstwa Gniewskiego" pod kierunkiem Pana Krzysztofa Góreckiego, która przyjechała do naszej szkoły z ofertą "Żywych lekcji historii". Proponowane przez organizatorów zajęcia łączą zabawę z wiedzą , są one wirtualną podróżą przez wieki,poruszającą zagadnienia wychowania patriotycznego, zaznajamiają uczniów z historią , tradycją i obyczajami minionych stuleci.Uczniowie klas IV i V zobaczyli lekcję pt: "Starożytność".W trakcie jej trwania Pan Górecki przypomniał uczniom daty rozpoczynające i kończące starożytność.W dalszej części omówione zostały zagadnienia dotyczące Antycznej Europy , kultury , tradycji i historii Grecji i Rzymu.Uczniwie zobaczyli jak ubierali sie Grecy i poznali symbolikę ubioru Rzymian, przymierzyli elementy zbroii greckiego hoplity oraz rzymskiego legionisty.Zajęcia zakończyły się pokazem walk gladiatorów.
Organizatorzy przygotowali dla uczniów klas VI - VIII zajęcia pt: "Długi wiek XIX - ku Niepodległej", które miały przypomnieć o stuleciu odzyskania przez Polskę po 123 latach niepodległości.Tematyka tej lekcji związana była z walką Polaków z zaborcami.Bogactwo strojów i uzbrojenia prezentowanego na zajęciach ułatwiły młodzieży określenie charakteru i różnic powstań Listopadowego i Styczniowego.Uczniowie przypomnieli sobie rolę kosynierów , wojska Księstwa Warszawskiego i Legionistów Polskich.Nasi uczniowie mogli ubrać i zaprezentować się w strojach z epoki oraz przypomnieć postaci historyczne znane z lekcji historii : Tadeusza Kościuszkę , Napoleona Bonapartę , Józefa Wybickiego , Piotra Wysockiego.Żywą lekcję historii zakończyło spotkanie z "autorem" Polski Niepodleglej Józefem Piłsudskim.
Archiwum Aktualności