4 grudnia szkoła tętniła życiem nawet w godzinach popołudniowych. Odwiedził nas Święty Mikołaj, który wsparł odbywający się w szkole kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Aby wprowadzić dzieci oraz rodziców w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia członkowie oraz sympatycy Klubu Uczniowskiego Eventus przygotowali „Koncert Zimowy”. Utworu zaprezentowane przez uczniów nawiązywały do zbliżających się świąt. Podczas koncertów wystąpili: wokaliści, instrumentaliści, zespół „ Flażolety”, zespół taneczny, chór szkolny, recytatorzy. Mamy nadzieję, że nasi goście przyjemnie spędzili czas. Wszystkim życzymy spokojnych, rodzinnych, udanych świąt. Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z koncertu, która znajduje się w zakładce Klubu Uczniowskiego Eventus- pomysłodawcy koncertu.
Przedstawienie "Dziady"
W listopadzie na sali gimnastycznej naszej szkoły, za sprawą wyjątkowej scenografii, uczniowskiej grupy teatralnej oraz reżyserii Pani Sylwii Frenkiel przenieśliśmy się do cmentarnej kaplicy, gdzie odbył się obrzęd „Dziadów”.Ambicją twórców spektaklu była próba przełożenia cennej tradycji literackiej na wrażliwość współczesnego, młodego widza, a dzięki temu wciągnięcia go w świat wyobraźni poety. Celem wystawienia dramatu "Dziadów" wileńsko-kowieńskich, było nie tylko przybliżenie dzisiejszemu młodemu odbiorcy fenomenu mickiewiczowskiego dzieła, ale także propozycja spotkania ze sztuką, którą Klub Uczniowski Eventus skierował do rodziców. Przedstawienie zostało wyemitowane w telewizji lokalnej, zamieszczone na stronie www.koscierzyna24.info oraz zyskało pochlebną recenzję w prasie.
Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć i zapoznania się z treścią artykułu w zakładce Klubu Uczniowskiego Eventus na naszej szkolnej stronie.
Rocznica 100 lat odzyskania niepodległości
09.11.2018 r.w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Kościerzynie odbyły się uroczystości upamiętniające stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dyrektor szkoły,wicedyrektor oraz nauczyciele przygotowali apele, w których wzięli udział uczniowie klas czwartych, piątych, siódmych i ósmych. Publiczność szkolna, rodzice uczniów, a także zaproszeni goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościerzynie mogli wysłuchać recytacji wierszy, piosenek, i utworów instrumentalnych o tematyce patriotycznej. Utwory skłaniały do zadumy nad historią Polski oraz do refleksji nad teraźniejszością w wolnym kraju. To radosne świętowanie zjednoczyło wszystkich obecnych, którzy poprzez uścisk dłoni zamanifestowali swą solidarność oraz wdzięczność Opatrzności za siłę ducha narodu, zwycięstwo i wolność.
Warsztaty z języka kaszubskiego
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty z języka kaszubskiego.
11Warsztaty z języka kaszubskiego to lubiana przez uczniów forma poznawania obyczajów i języka naszego regionu. Tym razem dzieci wykonywały krajobraz kaszubski metodą decupage oraz szyły choinkę z dostępnych materiałów. Pracom ręcznym towarzyszyła miła atmosfera wypełniona dobrym humorem i satysfakcją z wykonanych ozdób.
Wycieczka do Stężycy - język kaszubski
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Stężycy - język kaszubski.
30
Dzień Edukacji Narodowej
Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej- upamiętniający rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Dzień Nauczyciela, to przede wszystkim czas, w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów. Ci zaś nareszcie się uśmiechają i udają, że zapomnieli sprawdzić zadanie domowe.
Samorząd Uczniowski oraz Klub Uczniowski Eventus imieniu całej braci uczniowskiejz okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, pracownikom oświaty złożyli serdeczne podziękowania za ich wychowawczy i dydaktyczny trud.
„Życzymy Państwu, aby niełatwa misja nauczyciela, pedagoga, wychowawcy przyniosła jeszcze lepsze efekty oraz satysfakcję i radość. Dziękujemy za okazywane wsparcie oraz ogromne poświęcenie i wysiłek włożony w kształtowanie naszych charakterów”- tymi słowami rozpoczął się uroczysty apel, przepełniony muzyką
i humorem. Wyjątkowa Cyganka przepowiadała nauczycielom przyszłość. Jej przepowiednie rozbawiły zebranych na auli szkoły pedagogów i uczniów.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki oraz zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.
Akcję zapoczątkował pan Andrzej Grabowski. Aktywnie propagował uczenie się matematyki w formie zabawowej, w szczególności – tabliczki mnożenia. Najpierw opracował karty matematyczne „Tabliczka mnożenia”, które zostały wykorzystane podczas I Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia zorganizowanych w 1998 roku.
W 2011 roku pan Andrzej zorganizował pierwszą edycję Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, który od tamtego czasu odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września.
W tym roku również i nasza szkoła dołączyła do grona szkół z całego świata.
28 września wzięliśmy udział w tej matematycznej akcji.W piątkowy poranek w szkole zaroiło się od kolorowych balonów, w których czekały matematyczne zadania. Tabliczka mnożenia królowała wszędzie - na plakatach, na schodach korytarzy, na drzwiach, ukryła się w memo, a także pojawiła się w grze w klasy.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno podczas lekcji matematyki, jak i podczas przerw międzylekcyjnych. Każdy zawzięcie walczył o symboliczne naklejki z matematyczną Sową i tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Dużym wsparciem dla organizatorów akcji (wychowawców świetlicy i nauczycieli matematyki) byli Liderzy Tabliczki Mnożenia (uczniowie ze szkolnego klubu ,,Eventus”), którzy aktywnie pomagali w przygotowaniu ,,punktów matematycznych” na terenie szkoły i czuwali nad prawidłowym przebiegiem zabaw matematycznych. Ogromne zainteresowanie uczniów akcją zachęciło prowadzących do cyklicznych obchodów Dnia Tabliczki Mnożenia.
Akcja charytatywna "Szkoło pomóż i Ty"
Jest nam bardzo miło zakomunikować, że nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty” organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY z siedzibą w Gdyni. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc Łukaszowi Flis, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego niweluje wzmożone napięcie mięśniowe przez ćwiczenia i intensywną rehabilitację wpisaną w jego codzienne życie. Specjalistyczne rowery wspomagające pracę mięśni nóg, oprócz rehabilitacji ułatwią wypracowanie stabilniejszego chodu. Koszt sprzętu to około 10.000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie ułatwienie Łukaszowi utrzymania równowagi i prawidłowego chodu. Uczestnicząc w tej akcji wspólnie wkraczamy w świat ogromnych wartości, jakimi są: otwartość na drugiego człowieka, życzliwość, sprawiedliwość, a przede wszystkim dobroć! Razem kształtujemy pozytywny stosunek do osób potrzebujących i cierpiących.
Fundacja przygotowała kolorowe cegiełki, zawierające pomoce szkolne z różnych przedmiotów. Każdy może nabyć dowolną ilość cegiełek.
Tylko od Was, kochani uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, zależy ile pieniędzy przekażemy na ten cel!
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego
3 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Najmłodsi uczniowie spotkali się o godz. 900, uczniowie klas IV oraz V przywitali nowy rok szkolny o godz. 945, a o godz. 1030 rozpoczął się uroczysty apel dla uczniów klas VI-VIII.Podczas uroczystości nie zabrakło także rodziców, którzy towarzyszyli swoim pociechom w tak ważnym dla nich dniu. Zanim zabrzmiał pierwszy dzwonek obwieszczający początek roku szkolnego, dyrektor szkołyżyczył wszystkim uczniom wspaniałych wyników w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/ 2018 rozpoczął przemówieniem dyrektor szkoły Dariusz Kisielewski. Następnie wręczono dyplomy i świadectwa z wyróżnieniem najzdolniejszym uczniom oraz dyplomy i upominki za udział w konkursach i pracę na rzecz szkoły.Uroczysty apel zakończył trudny i pracowity rok szkolny w naszej "Jedyneczce". Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miasta- Teresa Preis oraz rodzice uczniów. 22 czerwca – to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. Już od rana temperatura przypominała nam, że lato w pełni i pora opuścić szkolne mury. Zadzwonił ostatni dzwonek i……WAKACJE!
PRZYJACIEL SZKOŁY
Tradycją naszej szkoły jest wręczanie statuetki „Przyjaciela Szkoły”. Od wielu lat nadajemy ten honorowy tytuł osobom, które w sposób szczególny działają na rzecz naszej szkoły i jej uczniów. W tym roku szkolnym kapituła wybrała Panią Teresę Preis, która niejednokrotnie prowadziła i współorganizowała bezpłatne warsztaty dla dzieci, zarówno w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica", jak i w murach naszej szkoły. Dzięki takim zajęciom dzieci mogły nie tylko dobrze się bawić, ale przede wszystkim wiele nauczyć.
SZKOLNY MISTRZ DOBRYCH MANIER
Kultura osobista i dobre maniery są to cechy, które kształtujemy w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Dlatego należy wśród uczniów propagować wzorce kulturalnego zachowania, wyrabiać nawyk stosowania zwrotów grzecznościowych, dbania o wygląd zewnętrzny oraz właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Konieczne jest również uczenie krytycznej postawy wobec zachowań powszechnie uznanych za niewłaściwe – wandalizmu lub słownej agresji. Akcja ma na celu uświadomić uczniom, że właściwe, zgodne z ogólnie przyjętymi normami zachowanie ma wpływ na ich życie, a osoby przestrzegające zasad savoir – vivre’u są zawsze lubiane, cenione i szanowane. W tym roku szkolnym o tytuł Szkolnego Mistrza Dobrych Manier konkurowali uczniowie klas z etapu I-III oraz przedstawiciele klas etapu IV-VII. Byli to zwycięzcy eliminacji klasowych. 22 czerwca na uroczystym apelu zostały wręczone puchary Szkolnym Mistrzom Dobrych Manier. Z przyjemnością informujemy, iż zaszczytny tytuł i puchar otrzymali: Ada Paszewska i Jan Wysiecki.
Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o „Mikrofon Burmistrza miasta Kościerzyna”
Dnia 25 kwietnia 2018r. w sali im. Lubomira Szopińskiego odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o „Mikrofon Burmistrza miasta Kościerzyna” organizowany przez SP nr 6 w Kościerzynie.
Uczniowie biorący w nim udział występowali w trzech kategoriach: klas I-III, IV-VI i gimnazjum. Repertuar mogli wybierać sami uczestnicy, ważne, by był dobrany do wieku i umiejętności.
Naszą szkołę reprezentowała Anastazja Puchalska, która zaśpiewała piosenkę „Białe róże” i zdobyła III miejsce w kategorii klas IV-VI.
II Konkurs Muzyki Filmowej i Musicalowej
Dnia 14 maja 2018r. w sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbył się II Konkurs Muzyki Filmowej i Musicalowej organizowany przez ZSP nr 2 w Kościerzynie we współpracy z Domem Kultury w Kościerzynie. Wzięło w nim udział 54 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów, a wśród nich soliści, duety i zespoły.
Młodych artystów oceniało jury złożone z osób, które znają się na muzyce i niejednokrotnie występowały na scenie. To aktorka warszawskiego Teatru Muzycznego Roma Justyna Cichomska, kompozytor Szymon Sutor, wokalista Paweł Orlikowski oraz przewodniczący komisji, wybitny aktor Teatru Muzycznego w Gdyni Bernard Szyc.
Nasz uczeń, Eryk Lipski zaśpiewał piosenkę „To be Human” z filmu Wonder Woman i zajął I miejsce w kategorii solistów klas IV-VI.
III miejsce zajęła Weronika Repińska, która wykonała piosenkę „Kaczka Dziwaczka” z filmu Akademia Pana Kleksa
W kategorii gimnazjów i klas VII szkół podstawowych naszą szkołę reprezentowała Anastazja Puchalska, która zaśpiewała piosenkę „Kolorowy wiatr” z filmu Pocahontas.
Program edukacyjno - wychowawczy „Savoir – vivre na co dzień”
Program edukacyjno - wychowawczy „Savoir – vivre na co dzień” został zrealizowany w tym roku szkolnym już kolejny raz . Akcja ma na celu uświadomić uczniom, że właściwe, zgodne z ogólnie przyjętymi normami zachowanie ma wpływ na ich życie. Dzieci chętnie brały udział w spotkaniach oraz wymieniały spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z zasadami savoir – vivru.
Kultura osobista i dobre maniery są to cechy, które kształtujemy w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Dlatego należy wśród uczniów propagować wzorce kulturalnego zachowania, wyrabiać nawyk stosowania zwrotów grzecznościowych, dbania o wygląd zewnętrzny oraz właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Konieczne jest również uczenie krytycznej postawy wobec zachowań powszechnie uznanych za niewłaściwe – wandalizmu lub słownej agresji.
Dzień Matki
25 maja w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci z klasy Ib przybyły do szkoły mamy, dla których dzieci przygotowały z serca płynące życzenia oraz przedstawienie. Odświętnie ubrani uczniowie wyrażali miłość i wdzięczność poprzez występy artystyczne. Cała uroczystość przeplatana była pięknymi piosenkami.
Po wspaniałych występach wszyscy uczniowie wręczyli swoim mamom własnoręcznie wykonane upominki. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych matek malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech.
Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegała w miłej, ciepłej atmosferze. Całe spotkanie zostało uwiecznione na fotografiach, dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.
"Lwie Serce" przedstawienie w Kinie "Remus"
-
05.2018 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Sali im. Lubomira Szopińskiego w Kinie „ Remus”na przedstawienie pt.: „Lwie Serce” na podstawie książki Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”.
„Chciałbym opowiedzieć wam o moim bracie. Nazywa się Jonatan Lwie Serce i o nim właśnie będzie ta historia. Mnie się ona wydaje prawie baśnią i nawet trochę, troszeczkę, opowieścią o duchach, a przecież wszystko w niej jest prawdą. Tyle tylko, że nikt o tym nie wie poza mną i Jonatanem. Jonatan nie nazywał się Lwie Serce od początku. Miał na nazwisko Lew, tak samo jak mama i ja. Nazywał się Jonatan Lew. Ja nazywam się Karol Lew”. Tak rozpoczęła się teatralna opowieść o sile braterskiej miłości, walce dobra ze złem, wzajemnym zaufaniu i wspólnym działaniu. Spektakl przygotowany i zrealizowany został przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie śledzili losy głównych bohaterów – braci - Jana i Karola, którzy w magicznej krainie stają do walki z wszechobecnym złem. Przedstawienie łączy w sobie elementy baśni historycznej i średniowiecznej sagi rycerskiej. Jednak ma także drugie-trudniejsze dla młodego widza przesłanie, ale bardziej pouczające. Pokazuje, że pomoc niesiona drugiemu człowiekowi stanowi istotę człowieczeństwa. Uwagę młodzieży przyciągała charakteryzacja i efekty specjalne. Dzięki rozbudzającej dziecięcą wyobraźnię scenografii, pięknej muzyce oraz wspaniałej grze aktorów nasi uczniowie znaleźli się w bajkowej krainie Nangijali, gdzie wszyscy byli szczęśliwi do momentu, kiedy okrutnyTengil postanowił to zmienić. Ostatecznie jego plany nie powiodły się, bo „nigdy się nie uda złamać ludzi, którzy walczą o swoją wolność i trzymają się razem”. To przesłanie, które wybrzmiało ze sceny, to szczególny walor spektaklu, który wzbudził wiele emocji. Tak żywa reakcja świadczyła o tym, że spektakl się podobał. Uczniowie mieli możliwości skonfrontowania opowieści z jej sceniczną adaptacją. Razem z bohaterami mogli przeżyć niezapomnianą przygodę.
-
Majowe Święta
- 10 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel związany z obchodzonymi w maju rocznicami wydarzeń historycznych. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy placówki ,nauczyciele oraz uczniowie klas III- VII.Apel zatytuowany "Majowe święta " miał na celu przedstawić w artystyczny sposób wydarzenia z historii Polski i Europy.Uroczystość ta była nie tylko żywą lekcją historii i kultury narodowej, ale również niosła w prezentowanych treściach silną dozę patriotyzmu.Uczniowie występujący w apelu przedstawili najważniejsze informacje dotyczące 1maja - Święta Pracy i 14 rocznicy wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej ,2maja - Święta Flagi , 3 maja - 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji , 8 maja - 73 Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej.
XIII edycja ,,Majówki z generałem Józefem Wybickim”
19 maja odbyła się XIII edycja ,,Majówki z generałem Józefem Wybickim” na trasie Sikorzyno - Będomin. Rajd pieszy i rowerowy miał na celu stworzenie możliwości spotkania z historią i przeżycie jej jako przygody. Celem rajdu było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, a także odkrywanie w historii wzorców i autorytetów poprzez poznawanie życia i działalności Wybickiego oraz jego związków z Polską i Kaszubami. Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły: jeden pokonał trasę rowerową, a pozostałe dwa - pieszą. Uczniowie na trasie odnajdywali punkty kontrolne, na których zmagali się z różnymi pytaniami i konkurencjami związanymi z epoką, w której żył autor naszego hymnu .Wszyscy uczestnicy tej wspaniałej przygody ukończyli trasę rajdu w Będominie przy Muzeum Hymnu Narodowego. Na uczestników czekał na mecie poczęstunek i miła atmosfera, o którą zadbali organizatorzy rajdu.
Uczniowie z naszej szkoły w kategorii szkoła podstawowa zajęli :I miejsce :Joachim Młyński,Radoslaw Ptaszyński , Robert Ptaszyński IV miejsce:Ida Kalinka , Julia Pirch , Veronika Pletenchuk VImiejsce :Jacek Mielewczyk , Maksymilian Plata , Adrian Żywicki.
Międzynarodowy Dzień Rodzin
15 maja 2018 roku na Rynku w Kościerzynie odbył się festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin. Nasza szkoła zaprezentowała się na nim barwnie i śpiewająco. Na scenie wystąpiły: Anastazja Puchalska oraz Ania Wierzba. Zaprezentowały swój talent wokalny, wykonując znane utwory:”Och, życie, kocham cię nad życie ”Edyty Geppert oraz „Być kobietą”Alicji Majewskiej. Nie mogło zabraknąć na festynie stoiska z wieloma atrakcjami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy stanowisko malowania twarzy, pyszny poczęstunek oraz warsztaty manualne. Każdy, kto odwiedził stoisko naszej szkoły, mógł wykonać ozdoby z masy solnej lub porcelanowej. Po domowych wypiekach: serniku i ciasteczkach pozostały tylko okruszki, co jest najlepszym dowodem na to, że wszystkim smakowały. Klub Uczniowski Eventus wkroczył na imprezę bajecznym korowodem. Młodzież wcieliła się w postacie ze znanych baśni. Rozdając cukierki przenosiła najmłodszych w świat wyobraźni. Dzieci rozpoznawały bohaterów, takich jak: Czerwony Kapturek, Myśliwy, Śpiąca Królewna, Sindbad, Czarownica, Wróżka, Rybak, Król Artur, Harry Potter, Hermiona Granger, Pipi Langstrumpf. Duże zainteresowanie wzbudziły mimy. Pomimo, że bardzo milczące, potrafiły rozbawić zarówno młodszych jak i starszych uczestników festynu. Słoneczna pogoda, mnóstwo przygotowanych atrakcji, liczne słodkości oraz pantomima stworzyły radosną atmosferę.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie