• "Gdybym był świadkiem"

          • W ramach Tygodnia Edukacji Prawnej uczniowie z klasy 6c wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Gdybym był świadkiem” pod patronatem Prezesa Sądu Rejonowego w Kościerzynie.  13 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów .

            1. Klawikowski Kevin - II miejsce

            2. Wiśniewski Igor - II miejsce

            3. Stalska Nikola- wyróżnienie

            4. Doczyk Filip - wyróżnienie .

            Gratulujemy nagrodzonym.

          • Na chemii eksperymenty i uczeń wniebowzięty

          • W tym tygodniu uczniowie klas ósmych sprawdzali teorię w praktyce. W grupach przeprowadzali reakcje otrzymywania wodorotlenków nierozpuszczalnych w wodzie. Okazało się, że to co piszą w podręcznikach, to prawda i nawet zgadzają się kolory związków chemicznych! Efekty eksperymentowania można zobaczyć na zdjęciach.

          • Klasy czwarte zapraszają na XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Dnia 17 listopada w naszej szkole obchodzić będziemy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który corocznie odbywa się pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!".  Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. Zapraszamy do zabawy!

          • Konkurs plastyczny "Bezpieczna Kościerzyna"

          • W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas pierwszych pod hasłem: „Bezpieczna Kościerzyna”.

            Głównym celem konkursu było promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach dzieci, a także uświadomienie im konieczności noszenia elementów odblaskowych.

            W konkursie wzięło udział 22 uczniów.

            Prace zostały wyeksponowane na wystawie w szkole.

            Uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu odbyło się w szkole dn. 27 października.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce – Helena Bednarek

            II miejsce – Adam Neubauer, Wiktor Labuda

            III miejsce – Paweł Mański, Urszula Jażdżewska

            Wyróżnienia- Tymoteusz Ossowski, Nikola Dolna, Wojciech Edel, Jan Richert

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to coroczne święto obchodzone 10 października. Celem tego święta jest promowanie zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na trudności i  problemy natury psychicznej.

            W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole w dniach 17-20 października 2022 r. zorganizowano następujące działania promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny:

            •  Przygotowano gazetkę informacyjną na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
            •  Ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs profilaktyczny na najlepszy klasowy plakat promujący zdrowie psychiczne – wpłynęło 12 prac konkursowych z czego wyłoniono 2 klasy – klasę III a oraz IV a.
            •  Zorganizowano zajęcia profilaktyczne w młodszych i starszych klasach prowadzone przez psychologa oraz pedagogów.

            Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane inicjatywy w tym zakresie spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz swoich kolegów.

          • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

          • 2 października w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z gazetką tematyczną, która przybliżyła istotę tego ważnego święta.

             W ramach akcji został zorganizowany konkurs plastyczny „Przemocy mówimy NIE”. Otrzymałyśmy sześć prac.

            I miejsce otrzymała Melania Kierzkowska

            II miejsce otrzymał Bartłomiej Cyrzan

            III miejsce otrzymała Zlata Koval

            Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienie – Marcelina Dułak, Nikodem Gołuński oraz Ksawery Chudecki.

            Serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy pozostałych uczniów do brania udziału w akcjach konkursowych.

          • 1 listopada na kościerskim cmentarzu

          • Akcja mająca na celu dbanie o miejsca pamięci w Kościerzynie jest koordynowana przez Muzeum Ziemi Kościerskiej. Nasza szkoła już od kilku lat opiekuje się trzema nagrobkami: Walerego Amrogowicz, Juliana Łaszewskiego, Joanny i Klemensa Wendlikowskich. W tym roku pracownicy naszej szkoły Pani Paulina i Pan Wiesław nie tylko posprzątali miejsca pamięci o zmarłych, ale zadbali również o to aby zapalić znicze i postawić kwiaty  na grobach znamienitych mieszkańców Kościerzyny.  Pamięć o zmarłych jest w naszej kulturze bardzo ważna, dzięki takim przedsięwzięciom społeczność naszej szkoły może poznać historię związaną z tradycjami funeralnymi (pogrzebowymi) na terenie Pomorza, Kaszub i Kościerzyny. 

          • Naboj Junior - zapisy

          • Już po raz drugi kościerska "Jedynka" organizuje międzynarodowe zawody matematyczno - fizyczne Naboj Junior. Odbywają się one w 4 osobowych grupach i trwają 2 godziny. W tym samym czasie rywalizują ze sobą uczniowie z całej Europy. Serdecznie zapraszamy do zgłoszeń wszystkie szkoły! Rejestracja i więcej informacji na stronie https://junior.naboj.org/pl/pl/

          • AKCJA KASZTANOBRANIA ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

          • W poniedziałek 23 października prawie 8 ton kasztanów zostało odebranych z kościerskiego punktu! Uczniowie naszej szkoły, zapewne razem z całymi rodzinami, zebrali prawie tonę kasztanów. Pobiliśmy zeszłoroczny rekord w naszej szkole i punkcie, który odbierał kasztany z Kościerzyny i pobliskich terenów, m.in. z Sulęczyna, Nowego Klincza, Skorzewa, Wielkiego Klincza, Wielkiego Podlesia i wielu innych miejsc. Bardzo dziękujemy za pomoc w załadunku pani Dorocie i pani Alinie, które zgłosiły się na ochotnika oraz firmie Usługi Transportowe Bogusław Tusk za udostępnienie placu, przyjmowanie kasztanów i załadunek. Wszyscy razem, z punktem w Sopocie i Tczewie, na pewno osiągniemy cel - 19 ton, które pozwolą na zakup specjalistycznego wózka dla Jasia!

            Dziękujemy za zaangażowanie w akcję i do zobaczenia za rok!

            Drużyna Jasia Bohatera

          • Wyjście klas 0-III do kina „Remus” na spektakl teatralny pt.: „Piotruś Pan”

          • 06.10.2023 roku uczniowie klas 0-III obejrzeli fascynujące przedstawienie o chłopcu pochodzącym z Nibylandii i wraz z aktorami z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu -przenieśli się do świata wiecznego dzieciństwa i poznali zabawne historie „Piotrusia Pana” i jego towarzyszy.

            „Piotruś Pan” to opowieść o czarodziejskiej, beztroskiej krainie, w której nikt nie może dorosnąć, a życie jest nieustającą przygodą. Jednak nawet w tej krainie czyhały niebezpieczeństwa, dlatego uczniowie mieli okazję towarzyszyć bohaterom w czasie walki z piratami, dowodzonymi przez strasznego Kapitana Haka.

            Po spektaklu –uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

            Celem tej wycieczki było:

            - podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze poprzez udział w spektaklach,

            - umożliwienie kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo,

            - uwrażliwienie na piękno,

            - krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.

          • Wystawa grzybów

          • 5 października 2023 roku uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą udali się na wystawę grzybów, której organizatorem była Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kościerzynie oraz Nadleśnictwo Kościerzyna.

            Na wystawie można było zobaczyć kilkadziesiąt gatunków grzybów rosnących na Kaszubach. Dzieci chętnie zgłębiały swoją wiedzę i podziwiały zebrane eksponaty.

            Organizowana wystawa była doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o grzybach, ich różnorodności, niezmiernie ważnej roli jaką odgrywają w przyrodzie. Celem wystawy było także uświadomienie potrzeby i sposobów ochrony tych organizmów.

            Zaprezentowane zostały naturalne okazy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zdjęcia gatunków grzybów rzadkich i objętych ochroną. Informowano także jak prawidłowo przygotować się do grzybobrania poprzez odpowiedni ubiór.

            Z pewnością zdobyte informacje będą źródłem bezcennej wiedzy dla „małych grzybiarzy”.

          • Powitanie jesieni w Szarlocie

          • „Pani Jesień do Nas przyszła i wesoło śpiewa Nam, strój jej zdobią złote liście, na bębenku dla Niej gram …”

            Nasi najmłodsi uczniowie z klas 0 – III w dn. 27-29 września świętowali nadejście jednej z najpiękniejszych pór roku – jesieni. Jesień powitała nas ciepłym słoneczkiem i pierwszymi kolorowymi liśćmi- przepiękną pogodą, dlatego wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli na wycieczkę, żeby poszukać jej znaków.

            Zgodnie z tradycją - dzieci z klas 0-III wybrały się na wycieczkę do Szarloty i powitały nową porę roku.

             Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu(bowling), a także integracja zespołów klasowych. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Podczas wyprawy uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko dyscyplina sportowa, ale także świetna zabawa. Ponadto uczniowie naszej szkoły w miłej atmosferze spędzili radośnie czas biorąc udział w aktywnej zabawie. Czas spędzony w sali zabaw przyniósł wiele radości o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci. Kolejnym punktem programu było poznanie zwierząt znajdujących się na terenie mini-zoo. W zagrodach dzieci zobaczyły różne gatunki ptaków i zwierząt.

            Na koniec zaplanowano ognisko z pieczeniem pysznych kiełbasek oraz zabawy na placu zabaw i spacer brzegiem jeziora.

            Niestety czas szybko minął i trzeba było wracać do szkoły. Mamy nadzieję, że ten sportowy dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników i już niebawem zorganizujemy kolejny wyjazd.

          • Klasa 4a na lekcji muzealnej

          • Uczniowie z klasy 4a 11 października wzięli udział w zorganizowanej w Muzeum Ziemi Kościerskiej lekcji muzealnej pod tytułem: Tożsamość regionalna. Kultura regionalna na tle kultury narodowej. 

            W coraz szybciej globalizującym się świecie, młode osoby potrzebują wsparcia w kształtowaniu własnej tożsamości kulturowej. Dlatego edukacja regionalna, która ma wpływ na proces tworzenia się tożsamości regionalnej, będącej fundamentem tożsamości kulturowej, pozwala na stworzenie silnej identyfikacji i więzi z regionem. Edukacja regionalna realizowana zarówno przez instytucje oświatowe, jak i pozaszkolne ma wpływ na proces kształtowania się poczucia tożsamości regionalnej młodych osób. To dzięki zróżnicowanym formom edukacyjnym i dydaktycznym o tematyce regionalnej istnieje możliwość poznania przez młodzież historii, kultury i tradycji, dziedzictwa kulturowego „małej Ojczyzny -Pomorza i Kaszub, a także „zakorzenienia się w przestrzeni” wciąż zmieniającej się rzeczywistości. 

          • Wycieczka do Muzeum Stutthof w Sztutowie

          • 4 października uczniowie naszej szkoły z klasy 8a i klasy 8b wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Stutthof.  Wizyta w miejscu pamięci – byłym niemieckim obozie koncentracyjnym to ważny wychowawczo element edukacji młodego człowieka. 

            Muzeum Stutthof zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof, uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962 r. Jest państwową instytucją kultury podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

            Uczniowie obejrzeli w Sali kinowej na terenie muzeum dwa filmy dotyczące historii zwiedzanego przez nich miejsca. Wiedzę o KL Stutthof dodatkowo uzupełniła możliwość zwiedzania terenu muzeum w towarzystwie przewodników. 

            Obóz zagłady Stutthof był najdłużej działającym obozem w czasie II wojny światowe. Pierwszy transport więźniów przyjechał już 2 września 1939 roku. Obóz liczył aż 120 ha, jednak obecnie teren Muzeum Stutthof w Sztutowie zajmuje powierzchnię 20 ha. 

            Na końcu starego obozu Stutthof znajduje się  budynek krematorium i komory gazowej , miejsce w którym ginęli więźniowie , mordowani w bestialski sposób przez hitlerowskiego okupanta. 

            Uczniowie w tym szczególnym miejscu pamięci złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. 

            Ważnym miejscem Muzeum Stutthof w Sztutowie jest potężny Pomnik Walk i Męczeństwa, który składa się z dwóch bloków, pionowa część upamiętnia walkę, natomiast pozioma męczeństwo. Pomnik został odsłonięty w 23 rocznicę wyzwolenia obozu, czyli 12 maja 1968 roku. Zwiedzanie zakończone zostało pamiątkowym zdjęciem pod tym pomnikiem.

          • Turnus edukacyjny klas 6a i 6c w Zielonej Szkole w Schodnie

          • W dniach 25-29 września 2023r. uczniowie klas szóstych naszej szkoły wzięli udział w turnusie edukacyjnym w Zielonej Szkole w Schodnie. Podczas pobytu dzieci uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez WFOŚ i GW w Gdańsku oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych.  Zajęcia odbywały się w formie badań, obserwacji, pomiarów oraz licznych zadań realizowanych pod czujnym okiem przyrodników. Krajoznawcze wycieczki, piesze wędrówki, gry terenowe oraz wypoczynek w edukacyjnym ogrodzie sprzyjały klasowej integracji uczniów oraz zdobywaniu przez nich wiedzy i umiejętności przyrodniczych i proekologicznych.