• Konkurs profilaktyczny

          • Czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Konkursie Wiedzy na temat HIV/AIDS oraz uzależnieniach od substancji psychoaktywnych, który odbył się 1 grudnia br. w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego.

            Organizatorami wydarzenia był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Starostwo Powiatowe w Kościerzynie.

            Celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczniów  poprzez:

            - popularyzowanie wiedzy na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS oraz profilaktyka uzależnień

            - uświadomienie zagrożeń jakie niesie zjawisko HIV/AIDS, alkohol, narkotyki, dopalacze

            - nabywanie umiejętności odpowiedzialnego podejmowania decyzji, dokonywania wyborów dotyczących własnego zdrowia i życia.

            - przeciwdziałanie negatywnemu postrzeganiu ludzi zakażonych HIV/ AIDS oraz kształtowanie postaw tolerancji wobec nich.

            Uczennica Oliwia Majkowska, zajęła III miejsce wśród uczniów ze szkół podstawowych. Serdecznie gratulujemy!

          • Andrzejki

          • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji. Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 30 listopada. Najpierw uczniowie klasy Ib zostali zapoznani z polską tradycją wieczoru andrzejkowego oraz z obowiązującymi zwyczajami i wróżbami. Następnie rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich wróżby, przepowiednie przyszłości np. lanie wosku, zawody, imiona. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

          • Robimy zdrowe kanapki

          • W naszej klasie dużo się dzieje. W klasie Ib uczyliśmy się jak zrobić piękne, pożywne i zdrowe kanapki. Każdy miał na talerzyku składniki, aby zrobić najzdrowszą kanapkę. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwy szef kuchni. Każdy starannie dobrał składniki na swoją kanapkę. Były to między innymi: szynka, masło, ser żółty, ogórki, pomidory, rzodkiewka, papryka, jajka, sałata oraz szczypiorek. Kanapeczki były pyyyyyyszne.

          • Mikołajki w Jedynce

          • Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Wszyscy uczniowie ubrani byli dziś w stroje z akcentem mikołajkowym. Mikołaj w towarzystwie mikołajek obdarował naszych milusińskich słodkim upominkiem. W podziękowaniu za prezenty uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.  Uradowane dzieci nie chciały się z Nim rozstać… Ale Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok.

          • Międzynarodowe zawody matematyczno-fizyczne Naboj Junior

          • 24 listopada w naszej szkole odbyła się XI edycja międzynarodowych zawodów matematyczno-fizycznych Naboj Junior. W tym samym czasie w czteroosobowych drużynach rywalizowali ze sobą uczniowie z 7 krajów Europy: Belgii (online), Chorwacji (online), Czech, Hiszpanii (online), Holandii (online), Polski oraz Słowacji. W naszej szkole gościli uczniowie ze szkół z Kościerzyny oraz z Gdyni, Chojnic, Rumii, Kowal i Nowego Klincza.

            W Polsce konkurs odbywał się  w 14 miastach – łącznie rywalizowało 238 drużyn, w Europie zarejestrowało się ich aż 1797.

            Nasza reprezentacja w składzie: Jan Dargacz (klasa 8), Szymon Kaiser (klasa 8), Maksymilian Gusarski (klasa 8), Franciszek Czucha (klasa 6) zajęła 4 miejsce w szkole, 35 w kraju i 162 miejsce w Europie.

            W naszym mieście pierwsze i drugie miejsce zajęły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni. Trzecie miejsce, wyprzedzając naszą reprezentację o 1 rozwiązane zadanie, zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach.

            Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!

            Bardzo dziękujemy wolontariuszom z naszej szkoły a także uczniom z Ekonomika, bez których organizacja konkursu byłaby niemożliwa!

          • Jarmark Świąteczny na Rynku

          • 3 grudnia na Rynku odbył się Jarmark Świąteczny. Dla mieszkanców Kościerzyny przygotowano liczne atrakcje. Ten wyjatkowy dzień swoimi występami uświetnili uczniowie naszej szkoły. Wystąpili: Weronika Neubauer, Agata Markiewicz, Nadia De- Wildt, Marcelina Żywicka, Michalina Janikowska, Zuzanna Mikołajczyk oraz Zuzanna Droździk i Jan Marcinkowski.

          • Mistrz Łamańców Językowych

          • 30 listopada odbył się konkurs propagujący czytelnictwo oraz piękną wymowę i dykcję. O tytuł "Mistrza Łamańców Językowych" walczyli uczniowie klas V - VIII. Zmagania z trudnymi do wypowiedzenia fragmentami tekstu były dla uczestników wyzwaniem. Podczas konkursu wszystkim dopisywały dobre humory, a pokonywanie "łamańców językowych" dostarczyło dużo satysfakcji. Ostatecznie, pokonując rywali w kolejnych rundach, tytuł Mistrza Łamańców Językowych wywalczyła Nadia De - Wild - uczennica klasy VII b. Tytuł Wice Mistrza zdobyła Amelia Szmitke z klasy VIII b. Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy VIb - Wiktor Grulkowski. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim zwycięzcom.

          • Méster Bëlnégò Czëtaniô

          • 27. listopada w Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się miejskie eliminacje konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô.

            Oto osiągnięcia naszych uczniów:

            Filip Dobrzyński  klasa 2c - 3 miejsce,

            Joanna Cieplińska  klasa 5a - 3 miejsce,

            Jakub Cieszyński klasa 7b - wyróżnienie w kategorii klas 7-8.

            Udział w konkursie brali również: Zuzanna Droździk, Alicja Wrycza, Wiktor Grulkowski.

            Gratulujemy!

          • Nocne oblicze szkoły

          • Uczniowie klas 8 nie opuszczają szkoły nawet w weekend. Po lekcjach w piątek wrócili do niej o godzinie 18.00, aby wspólnie zjeść pizzę, kebab, upiec naleśniki, ziemniaki czy ugotować pierogi. Były chwile, aby zadbać o swój wygląd i skorzystać z salonu piękności oraz kibicować polskiej reprezentacji. Kto wolał spędzić czas aktywnie, mógł pograć w koszykówkę, siatkówkę czy uczestniczyć w zajęciach zumby. Nie zabrakło również popcornu, filmu i wspólnego grania w karty przy herbacie. W sobotę rano wszyscy wrócili do domów i zapewne poszli spać.

          • Guzik Mnie To Obchodzi

          • Guziki można przekazywać p. Paulinie Koziczkowskiej i p. Sylwii Frenkiel.

            W piątek 24 listopada uczennice Liceum Ogólnokształcącego z Kościerzyny odebrały guziki z naszej szkoły. Przy współpracy samorządu uczniowskiego udało się zebrać sporą ich ilość. Guziki przekazały dzieci uczące się języka kaszubskiego.

          • Warsztaty z języka kaszubskiego

          • W sobotę 18.11 odbyły się kolejne warsztaty z języka kaszubskiego pod nazwą "Skarby Jesieni". Uczniowie lepili z gliny świecznik, jeża z kolcami z jeżowca, i podkładkę pod jesienne skarby .

          •  105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

          • Mimo, że Święto Niepodległości przybrało rangę państwową dopiero 11 listopada 1937 roku., to od czasu odzyskania polskiej niezależności w 1918 roku nieustannie je obchodzono w równie wzniosły sposób.  

            W tym roku nasza szkolna społeczność upamiętniła odzyskanie przez Polskę niepodległości na różne sposoby. 

            Najmłodsi uczniowie przygotowywali w klasach ze swoimi wychowawcami kotyliony, kolorowali symbole związane z obchodzonym Świętem: flagę, godło, podobiznę Józefa Piłsudskiego. 

            W klasach starszych odbywały się pogadanki  o przyczynach i skutkach utraty przez Polskę niepodległości w
            II połowie XVII
            I wieku oraz okolicznościach jej odzyskania 11 listopada 1918 roku.
             

            Uczniowie spoza Kościerzyny brali udział w uroczystościach w swoich lokalnych społecznościach. 

            Na uznanie zasługują uczniowie i ich rodzice, którzy aktywnie reprezentowali naszą szkolną społeczność biorąc udział w XVI Rajdzie Niepodległości.