Warsztaty dla uczniów z języka kaszubskiego miały już charakter wielkanocny. Dzieci wykonały zająza ze wzorem kaszubskim.
Warsztaty z języka kaszubskiego
- 10
Wielkanocne warsztaty z języka kaszubskiego
- 10
Różowa skrzyneczka w Jedynce
8 Marca w Dniu Kobiet w naszej szkole pojawiła się różowa skrzyneczka i odbyło się spotkanie informacyjne z uczennicami z klas 2-8. Od dziś wspólnie walczymy z wykluczeniem menstruacyjnym. W skrzyneczce dziewczęta znajdą środki higieniczne, z których będą mogły skorzystać w razie potrzeby. Więcej informacji na stronie www.rozowaskrzyneczka.pl
NiEzWYKły - NIEBIESKI
Serdecznie zachęcamy uczniów do udziału w konkursie wojewódzkim „NiEzWYKły - NIEBIESKI”.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas w poszczególnych grupach wiekowych: klasy I -III, IV – VI, klasy VII – VIII.
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie projektu koszulki nawiązującej do tematu konkursu „NiEzWYKły- NIEBIESKI” i oddanie w terminie do 15 marca 2024 r. (do godz. 9:00) do gabinetu pedagoga szkolnego.
Praca konkursowa musi być wykonana na białej koszulce z wykorzystaniem tylko odcieni koloru niebieskiego. Projekt koszulki musi nawiązywać do spektrum autyzmu i tematu oraz hasła konkursu „NiEzWYKły- NIEBIESKI”. Technika wykonania pracy jest dowolna (farba, wyszywanka, nadruk własnego projektu itp.).
Z etapu szkolnego wyłonione zostaną dwa pierwsze miejsca w danej kategorii wiekowej (łącznie 6 koszulek), które następnie wezmą udział w etapie rejonowym.
Światowy Dzień Walki z Depresją
Światowy Dzień Walki z Depresją obchodzony jest corocznie 23 lutego. Jego celem jest propagowanie wsparcia dla osób zmagających się z tą chorobą i zachęcanie do szukania pomocy, zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat depresji oraz obalenie mitów i stereotypów z nią związanych.
Depresja jest poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, które może mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie, relacje społeczne i ogólną jakość życia. Wymaga zrozumienia, empatii oraz profesjonalnej pomocy.
W naszej szkole została przygotowana gazetka informująca o tym czym jest depresja, jakie są jej objawy oraz o sposobach pomocy choremu na depresję. Chcemy aby w sytuacjach kryzysowych uczniowie oraz ich rodzice pamiętali, że mogą również liczyć na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne szkolnych specjalistów. Obserwujmy siebie i bliskich. Leczenie psychologiczne i psychiatryczne to nie wstyd.
Wycieczka do Teatru Muzycznego w Gdyni
15 lutego uczniowie klas 6, 7 i 8 wraz z nauczycielami wybrali się do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl „Hairspray”. Na scenie mogli obserwować, jak główna bohaterka – Tracy ze wszystkich sił stara się spełnić marzenie o tańcu i przeciwstawia się stereotypom, podziałom oraz przeciwnościom losu. Cudowna muzyka, świetny taniec i wyjątkowa atmosfera towarzyszyły uczniom od początku do końca spektaklu.
W oczekiwaniu na wiosnę
Klasa 8 A nie może doczekać się wiosny i już się do niej przygotowuje. Uczniowie zasiali kwiaty, które później będą ozdobą naszej szkoły. Zostaną zasadzone przed budynkiem w ramach obchodów Dnia Ziemi. Podczas siania i podlewania wszyscy bawili się świetnie. Już widać pierwsze efekty! Czekamy, aż nasze kwiaty zakwitną.
1
EduKleks - projekt edukacyjny
Twórcą projektu „Edukleks” jest Pani Barbara Dubiecka-Kruk.
Cele projektu:
- Zanurzenie dziecka/ucznia w świecie Akademii Pana Kleksa.
- Zwiększenie motywacji uczniów do czytania.
- Rozwój kompetencji kluczowych i kompetencji 4K.
- Doskonalenie myślenia projektowego.
- Metodyczne zastosowanie technologii na lekcjach.
- Realizacja przez szkołę działań o charakterze innowacyjnym.
- Zainspirowanie do celowego, edukacyjnego zastosowania wirtualnej przestrzeni kreatywnej Minecraft na lekcjach przedmiotowych.
Szkolnym koordynatorem projektu jest Pani Joanna Turzyńska.
W projekcie będą brały udział klasy: IVb, VIc i VIIIa.
Zakończenie projektu: 31 maja 2024r.
Matematyka. Temat: Mierzenie długości.
Lekcję mierzenia różnych długości swojego ciała miała dziś na matematyce klasa IVb. Była to wspaniała zabawa! FOTORELACJA
24
Zwyciezcy matematycznych konkursów walentynkowych
Kategoria klas IV - konkurs "Łamacze szyfrów, a nie serc - czyli kochamy matematykę w Walentynki"
I miejsce - Konrad Pyszka - klasa 4a
II miejsce - Marcelina Grulkowska - klasa 4b
III miejsce - Pola Glińska - klasa 4a
Wyróżnienia: Lena Gutmańska (4a), Eliza Pellowska (4b), Tatiana Winczewska (4b)
Kategoria klas V - konkurs "Miłosna tajemnica"
I miejsce - Mikołaj Chęciński - klasa 5a
II miejsce - Liliana Gliniecka - klasa 5a
III miejce - Maciej Simlat - klasa 5b
Wyróżnienie: Michał Stolc (5b)
Kategoria klas VI - konkurs "Sudokowe Love"
I miejsce - Franciszek Czucha - klasa 6b
II miejsce - Marcelina Zaborowska - klasa 6c
III miejce - Igor Wiśniewski - klasa 6c
Wyróżnienie: Helena Kostecka (6c)
GRATULUJEMY!
2
Warsztaty z języka kaszubskiego
24.02 w naszej szkole odbyły się warsztaty z języka kaszubskiego. Uczniowie wykonali kaktusy z kamieni ze wzorem kaszubskim.
8
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III
- 15
13 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego dla klas I-III. W konkursie wzięło udział 16 uczniów.
Celem konkursu jest:
- promowanie polskiej poezji wśród dzieci,
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- uwrażliwienie na piękno poezji,
- nabywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznych,
- prezentacja umiejętności uczniów.
Jury w składzie: pan Adam Mokwa, pani Paulina Koziczkowska oraz pani Anna Nadolska - wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce: Maja Rozgońska z kl. II b(wiersz pt.„Na straganie” Jan Brzechwa)
II miejsce: Jan Hamerski”z kl. I a(wiersz pt.”Okulary” Julian Tuwim)
III miejsce: Aleksandra Lewandowska z kl. II b(wiersz pt.”Leń” Jan Brzechwa)
Wyróżnienia: Wiktoria Czucha z kl. IIa(wiersz pt.„Samochwała” Jan Brzechwa) i Stanisław Sarach z kl. IIIb(wiersz pt. „Stefek Burczymucha” Maria Konopnicka)
Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z interpretacją poezji polskich autorów. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz słodkie upominki, a laureaci, dodatkowo- nagrody książkowe. Po ogłoszeniu werdyktu zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Gratulujemy zwycięzcom !
Epickie Pi
Organizatorami konkursu są Barbara Dubiecka-Kruk i Krzysztof Chojecki – Pan Pistacja.
Prace mogą być wykonane w następujących kategoriach:
Kategoria I: malarstwo i rysunek.
Kategoria II: rzeźba
Każda placówka szkolna wysyła CO NAJWYŻEJ 3 najlepsze prace w każdej kategorii.
Autorzy najlepszych i wyróżnionych prac w konkursie uczniowskim otrzymają nagrody rzeczowe (karty podarunkowe do salonów empik o wartościach – I miejsce: 100 zł, II miejsce: 50 zł, III miejsce: 50 zł).
Prace należy składać do 01.03.2024r. do Pani Joanny Turzyńskiej - szkolnego koordynatora konkursu.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Język ojczysty to bezcenne dobro każdego narodu. Wyraża się w nim zbiorowa pamięć, tradycja , historia i kultura. Mowa ojczysta ma znaczący wpływ na kształtowanie się osobowości i tożsamości narodowej.
21 lutego obchodzimy wyjątkowe święto ustanowione przez UNESCO - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego celem jest ochrona języka ojczystego. Zatem tego dnia szczególnie pamiętajmy, żeby zadbać o poprawność języka polskiego. Uczmy się nowych słów i ich znaczeń, piszmy pięknie i poprawnie. Mówmy, szanując polszczyznę.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w szkole odbyło się kilka akcji:
- wszystkie schody opatrzono " przypominajkami" ortograficznymi
- na drzwiach klas zamieszczono plakaty wykonane przez uczniów, przypominających zasady ortograficzne
- na parterze przygotowano dekoracje i plakaty promujące poprawną polszczyznę
- w świetlicy szkolnej zorganizowano gry i zabawy językowe dla najmłodszych dzieci
- dla uczniów klas 4-8 zorganizowano Konkurs Kaligraficzny
- dla uczniów klas 4-6 oraz 7-8 zorganizowano również Konkurs Ortograficzny
Jarosław Iwaszkiewicz powiedział: " Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury". Zapamiętajmy jego słowa i starajmy się dbać o to, by język, którym się posługujemy w mówieniu i pisaniu, świadczył o nas jak najlepiej.
7
Walentynki
14 lutego to dzień szczególny. Obchodzimy wspomnienie Świetego Walentego. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali uroczystość, podczas której przekonywali o wielkiej sile miłości i przyjaźni. Poprzez śpiew, taniec i recytację pokazali, że należy pamiętać o empatii, szacunku i życzliwości wobec siebie. Po występach wszyscy uczniowie szkoły mogli wziać udział w poczcie walentynkowej i wysłać kartki z wyrazami sympatii do kolegów i koleżanek. Następnie Amorki wręczały walentynki adresatom.
13
Warszaty Walentynkowe
Uczniowie klasy II a 14 lutego wybrali się na warsztaty do Centrum Integracji Społecznej. Dzieci wykonały śliczne, czerwone pudełeczka. Nie zapomnialy o akcencie w tym dniu, czyli o czerewonym serduszku.
Wycieczka z języka kaszubskiego
16 - 17 luty. Wycieczka do Garczyna k. Łubiany dla uczniów klas 4 i 5 uczęszczających na język kaszubski
2
Ferie zimowe 2024
Ferie zimowe to czas beztroskiej zabawy i odpoczynku. Celem zimowiska było przede wszystkim zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieciom oraz pożyteczne zagospodarowanie ich wolnego czasu poprzez promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Tradycyjnie w naszej szkole w pierwszym i w drugim tygodniu ferii zorganizowane zostało zimowisko, podczas którego dzieci mogły w bezpieczny i wartościowy sposób spędzić ten zimowy, wolny od nauki czas. Opiekunowie poszczególnych grup zadbali o atrakcje dla dzieci ze szczególnym zwróceniem uwagi na ekologię i aktywność ruchową na świeżym powietrzu. W poniedziałek pracownicy Straży Miejskiej odwiedzili uczniów naszej szkoły. Tematem przewodnim rozmów było szeroko pojęte bezpieczeństwo związane z ruchem drogowym, a także bezpieczeństwa w Internecie. Następnie pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie wygłosił prelekcję na temat zdrowego i bezpiecznego wypoczynku zimowego. W ramach planu zimowiska odbyły się warsztaty plastyczne, ekologiczne, przyrodnicze w Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych w Kościerzynie. Dzieci miały okazję na spotkania z osobami wykonującymi ciekawe zawody. Uczestniczyły w ciekawych warsztatach z muzyki etnicznej. Głównym celem zajęć muzycznych było rozbudzenie w dzieciach naturalnej kreatywności, twórczych zachowań, które uaktywniały się poprzez rytm, ruch, śpiew, aktywny odbiór muzyki. Poza tym dzieci odwiedziły Bibliotekę Miejską im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Kościerzynie, a także Centrum Integracji Społecznej, Muzeum Ziemii Kościerskiej. Dzieci odkrywały swoją kreatywność w Fun Craft Centrum Kretywnej Zabawy oraz w Sali zabaw „Fantazja”. Wyczekiwanym przez wszystkie dzieci punktem planu było wyjście do kina na bajkę “Wyfrunięci”. Korzystając z pięknej pogody uczestnicy zimowiska mogli zaczerpnąć świeżego powietrza udając się na lodowisko. Byli także w stadninie koni „Paluch”, na pływalni, w sali zabaw, w kręgielni. Doskonałą okazją do wzajemnego poznania się uczniów było pieczenie kiełbasek na ognisku połączone z zabawami ruchowymi, w których uczniowie brali aktywny udział.
Odwiedzili również Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie. Zapoznali się z technologią produkcji porcelany oraz możliwościami jej wykorzystania w gastronomii i hotelarstwie. W trakcie zabaw ruchowych nie zabrakło również zajęć na sali gimnastycznej i zawodów sportowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zorganizowano między innymi wycieczki, wspólne gry i zabawy, a także konkursy sprawnościowe. Zasadnicze cele organizacji półkolonii zostały w pełni zrealizowane przez dzieci i kadrę półkolonii: Opiekunowie – Grażyna Formela, Joanna Rolbiecka, Beata Widzińska, Adrianna Neubauer, Anna Breza, Patrycja Laga, Sandra Kantrzonka i Patrycja Breza - kierownik zimowiska.Do zobaczenia za rok!
23365
Bal karnawałowy klas 0-3
Tradycją naszej szkoły jest organizowanie, dla młodszej grupy wiekowej, balu karnawałowego. Również w tym roku szkolnym 22 lutego uczniowie klas 0-III wzięli udział w balu przebierańców.
Przygotowania do balu karnawałowego szły pełną parą. Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień. Bal poprowadziły wspaniałe animatorki Z Fun Craft Centrum Kreatywnej Zabawy w Kościerzynie.
Tego dnia aula szkolna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd, wprowadził uczestników balu w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Bawiły się wyśmienicie podczas zabawy muzycznej i wielu ciekawych konkurencji. W czasie przerwy miały czas na słodki poczęstunek. Była również okazja do wykonania zdjęć w karnawałowych przebraniach.
W naszej placówce bale przebierańców są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dlatego wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby bal się udał- serdecznie dziękujem64
Uwaga, konkurs! Słuchawki za portret!
"Pitagoras, twórca twierdzenia o trójkątach prostokątnych, Fibonacci, odkrywca ciągu liczb, który znajdziesz nawet w kalafiorze, Euler, autor stałej matematycznej, a może… zupełnie ktoś inny.
Zapraszam uczniów do konkursu na portret słynnego matematyka! Co można wygrać? Bezprzewodowe słuchawki nauszne JBL Tune 770NC Bluetooth 5.3 i zestawy do rysowania!"
Prace należy składać do Pani Joanny Turzyńskiej do 15.03.2024r.
Zgłoszenie i zgody i regulamin dostępne na https://gwo.pl/portret-slynnego-matematyka/https://gwo.pl/portret-slynnego-matematyka/
Archiwum Aktualności