• Święto Konstytucji 3 Maja

          • 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny nawiązujący do najważniejszych wydarzeń, jakie rozegrały się w Polsce w XVII i XVIII wieku.
            Ta niecodzienna lekcja historii, przeplatana utworami muzycznymi i poezją o tematyce patriotycznej, przybliżyła zebranym burzliwe dzieje naszej ojczyzny i pozwoliła zrozumieć, jak wiele zawdzięczamy twórcom Konstytucji 3 Maja.  

          • Wyniki trzeciej edycji Konkursu InstaLogik

          • InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs realizowany jest w całości on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu). Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

            W trzeciej edycji Konkursu InstaLogik w roku szkolnym 2021/2022 wzięło udział 6420 uczniów z 965 szkół rozsianych po całej Polsce, z czego jedna trzecia uczy się w małych szkołach w gminach wiejskich. Dla większości z nich był jednym z pierwszych doświadczeń z programowaniem, zadaniami typu "olimpijskiego" i pojęciem poprawności programu. Do finału dotarło 1739 uczniów. Konkurs jest pomostem pomiędzy matematyką a Olimpiadą Informatyczną Juniorów. 

             

            Gratulujemy Marysi oraz Mikołajowi i życzymy dalszych sukcesów!

             

          • Wiosenne warsztaty w Zielonej Szkole w Schodnie

          • Uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawczyń pojechali na wycieczkę do Zielonej Szkoły w Schodnie.

            W Zielonej Szkole uczestniczyli w zorganizowanych przez instruktorów WPK warsztatach przyrodniczo – ekologicznych na temat: „Podwodny świat wdzydzkich jezior”.

            Celem wycieczki było:

            - zainteresowanie zjawiskami odbywającymi się w jeziorach w okresie wiosennym
            - podniesienie świadomości na temat różnorodności gatunkowej i budowy płazów WPK
            - motywowanie do samodzielnych obserwacji przyrodniczych.
            - uwrażliwienie na piękno lokalnej przyrody

            Uczestnicy wyruszyli wraz z instruktorami w teren, aby odkrywać ciekawostki przyrodnicze jezior wiosną. Po powrocie czekało już pyszne jedzenie oraz żeby „nauka nie poszła w las” liczne konkursy i zabawy w celu podsumowania wiedzy o podwodnym świecie wdzydzkich jezior.

            Trzecioklasiści w doskonałym nastroju, pełni wrażeń i doświadczeń przyrodniczych,   wrócili do domu. Na twarzach dzieci było widać wiele uśmiechu i radości.

             

          • Warsztaty z języka kaszubskiego

          • Kolejne warsztaty z języka kaszubskiego upłynęły pod hasłem Wszystko pachnie wokół nas. Dzieci wykonały pachnące swieczki. Oczywiście nie zabrakło elementu kaszubskiego. Świeczka była wykonana w kolorach haftu kaszubskiego oraz ze wzorem kaszubskim zatopionym w wosku. Dzieciom zajecia bardzo się podobały.

          • ,,Śmieci w sieci"

          • 28 kwietnia uczniowie klas 7 zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Kościerzynie w ramach

            projektu ,,Śmieci w sieci". Mogli zobaczyć większość obiektów oraz zapoznać się z procesem

            mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków z terenu Kościerzyny i okolic.

            Zobaczyli najnowsze inwestycje, które po uruchomieniu pozwolą na produkcję energii

            elektrycznej z biogazu oraz wytwarzanie kompostu. Pan Łukasz, który oprowadzał grupę,

            opowiadał także o tym, czego nie należy wyrzucać do kanalizacji i jakie problemy techniczne

            powodują mokre chusteczki wrzucane do toalety. Uczniowie zeszli też do miejsca zrzutu

            oczyszczonych ścieków do rzeki. Dowiedzieli się, że czasami są one czystsze niż płynąca

            w rzece woda, a po przepłynięciu 4 km wszystkie pozostałości ze ścieków są neutralizowane.

            Była to bardzo pouczająca i pełna doznań zapachowych lekcja w terenie.

          • ,,Matematyka w fizyce”

          • 14 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie ,,Matematyka w fizyce” zorganizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie.


            W I części konkursu musieli zmierzyć się z zestawem zadań z różnych działów fizyki, natomiast w części II prezentowali skonstruowaną przez siebie maszynę prostą. Zmierzyli się z drużynami z różnych szkół z Pomorza. Uczniowie wykazali się kreatywnością i w ciekawy sposób przedstawili swój projekt. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i zachęcamy
            do obejrzenia zdjęć.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.W naszej szkole obchodzimy Dzień Autyzmu 3 kwietnia. Z tej okazji dla uczniów klas młodszych przygotowano warsztaty w świetlicy szkolnej. Dzieci miały okazję pospacerować po ścieżce sensorycznej, malować farbami po folii, rysować w kaszy i mące, wykonać ćwiczenia oddechowe przy pomocy słomek i pomponów, kolorować obrazki ręką, która nie jest wiodąca oraz rozpoznawać zapachy z zasłoniętymi oczami. Na zakończenie uczniowie odcisnęli na brystolu swoje dłonie pomalowane niebieską farbą. Dzieci z grup „0” otrzymały pamiątkowe naklejki a uczniom klas I-III wręczono tematyczne kolorowanki.Przygotowano na holu szkoły wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Wykonano liczne dekoracje, ulotki informacyjne oraz plakaty.Natomiast wychowawców klas starszych zachęciłyśmy do poruszenia owej tematyki na lekcjach wychowawczych, gdzie mogli wykorzystać wysłane przez nas filmiki edukacyjne zgodne z tematyką.Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem.Koordynatorami działań były nauczycielki wspomagające: A. Breza i P. Laga.Nie bądź zielony w temacie autyzmu. Zaświeć się na niebiesko!

          • Dzień bez plecaka

          • Dzień bez plecaka obchodzi się w szkołach podstawowych i ponadpoadstawowych. W wybranym dniu dzieci nie biorą z domu plecaków, co jednak nie znaczy, że przychodzą do szkoły z pustymi rękami. Przybory pakują w różnorakie pojemniki. Poniżej tłumaczymy, po co jest tzw. no backpack day i skąd wziął się pomysł na to święto. Zainicjowano go w USA. Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak. Jednak w Polsce jest to też forma zabawy.Uczniów w ten dzień ogranicza jedynie wyobraźnia.Poniżej tegoroczne inspiracje.

          • Robotyka & długopisy 3D


          • W miniony czwartek uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe miały okazję wziąć udział w warsztatach z robotyki i rysowania długopisem 3D prowadzonych przez pana Patryka. Udało nam się zbudować kilka robotów-rowerzystów i stworzyć ciekawe konstrukcje 3D. Użyty sprzęt został zakupiony dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości.

             

            #LaboratoriaPrzyszlosci

          • "Mistrz Pięknego Czytania" 

          • Mając na uwadze doskonalenie umiejętności pięknego czytania oraz kształtowanie kultury czytelniczej zorganizowaliśmy konkurs ,,Mistrza Pięknego Czytania" dla klas 1-3. Pragniemy budzić zainteresowania literaturą dziecięcą, podnosić sprawność językową , rozwijać talenty i promować rywalizację w miłej atmosferze. Ocenie konkursowej podlegały następujące kryteria: płynność i tempo czytania, wyrazistość i poprawność wymowy, stosowanie znaków interpunkcyjnych, interpretacja tekstu. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Uczniowie prezentowali przygotowany tekst, następnie losowali fragment z literatury dopasowany poziomem do grupy wiekowej. Jest nam miło ogłosić, że tytuł Mistrza Pięknego Czytania w klasach pierwszych otrzymała uczennica  klasy IB- Aleksandra Lewandowska, tytuł Mistrza Pięknego Czytania w klasach drugich otrzymała uczennica klasy IIa - Zuzanna Droździk, natomiast Mistrzem Pięknego Czytania w klasach trzecich została uczennica klasy IIIB - Marcelina Grulkowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek , a mistrzowie nagrody książkowe. GRATULUJEMY!

          • Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej

          • Dnia 24 marca 2023 roku odbył się kolejny etap Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Uczniowie naszej szkoły: Nadia De- Wildt , Szymon Kaiser oraz Maksymilian Zabrocki godnie reprezentowali naszą szkołę. Jest nam miło ogłosić, że zakwalifikowaliśmy się do następnego- powiatowego etapu, a Szymon i Maksymilian stanęli na podium. Jesteśmy dumni z naszych recytatorów. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

          • Walentynki 2023

          • Walentynki to dzień miłości , przyjażni i życzliwości. Tego dnia w naszej szkole wiele się działo. Odbył się kiermasz słodkości. Dla najmłodszych przygotowalismy stoisko z balonami. W fotobudce przyjaciele mogli zrobić sobie zabawne, pamiątkowe zdjęcia.  Odbyło się również kilka konkursów.  Na terenie szkoły działała poczta walentynkowa. Pamiatkowe kartki wywoływały usmiech i sprawily radość wielu uczniom.  Najwiekszą atrakcją była jednak wizyta najbardziej zakochanej pary : myszki Miki i Mini. Odwiedziły one najmłodsze dzieci z grup "0" oraz  z klas pierwszych. Czestujac dzieci cukierkami chetnie pozowaly do zdjęć. Ten dzien na dlugo pozostanie w naszej pamięci.

          • Szkolny konkurs matematyczny dla klas II

          • 10 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny dla uczniów klas II. 

            Celem konkursu jest popularyzacja matematyki.  Uczniowie wykazali się umiejętnością rozwiązywania zadań matematycznych.  W konkursie wzięło udział 9 dzieci.  Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce:  Gabriel Skowroński z kl IIb,

            II miejsce:  Mikołaj Jażdżewski z kl IIa, 

            III miejsce:  Alicja Wrycza z kl IIa.

             

            Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz słodkie upominki. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu wiedzy matematycznej!

             

          • Wyścigi robotów.

          • Zgodnie z zapowiedzią udostępniamy filmy z pierwszych wyścigów przeprowadzonych na kółku informatycznym. Oba wygrał Kevin Klawikowski. Gratulacje dla zwycięzcy! 

             

            #LaboratoriaPrzyszłości