• Nie taka chemia straszna, jak ją malują!

          • Koniec roku szkolnego i początek wakacji to czas podsumowań. W tym roku szkolnym na kółku chemicznym w pierwszym semestrze i lekcjach chemii, zwłaszcza w klasach 8, mieliśmy okazję trochę poeksperymentować. Nie zawsze uczniowie mogli robić doświadczenia samodzielnie, część była tylko pokazem. Nie ze wszystkich lekcji mamy zdjęcia, ale część efektów pracy naszych uczniów została uwieczniona i można je obejrzeć. Uczniowie tworzyli i rozdzielali przeróżne mieszaniny. Były tęcze w probówkach, zarówno takie stworzone z soku z kapusty, jak i stężeniowe, w probówkach były też małe wulkany. W grupach tworzono kolorowe hydrożele, sprawdzano odczyny roztworów za pomocą różnych wskaźników. Rozpuszczając węglan wapnia, prowadziliśmy otrzymywanie kwasu węglowego. Była też ekstrakcja barwników z trawy i liści za pomocą acetonowego zmywacza do paznokci, wykrywanie skrobi, strącanie osadów, rozpuszczanie aktywnych metali w kwasach i dymiące rozpuszczanie miedzi w stężonym kwasie azotowym, obserwowanie spalania niecałkowitego butanu, sprawdzanie właściwości etanolu, w tym jego palności. Podczas badania właściwości benzyny uczniowie mieli okazję zobaczyć płonącą ławkę, która się nie spala. Na własne oczy obserwowaliśmy zmniejszanie objętości mieszaniny cieczy - zjawisko kontrakcji etanolu z wodą. Niektórzy pierwszy raz w życiu widzieli "czarne złoto", czyli ropę naftową. Badaliśmy rozpuszczalność substancji, aby sprawdzić, "co w czym" się rozpuszcza i co, jak mówią uczniowie, "jest na górze".

            Eksperymenty (bardziej lub mniej udane) cieszyły zarówno uczniów, jak i mnie. Mam nadzieję, że sprawdzą się słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem" i jak najwięcej pozostanie w głowach. Niech zdobyta wiedza i umiejętności procentują w wymarzonej szkole średniej! Bardzo dziękuję za ten rok, życzę powodzenia już w nowej szkole i oczywiście udanych wakacji!

            Romana Szlagowska

          • Lekcje muzealne w Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie. 

          • Uczniowie z klasy 7a i 7 c  uczestniczyli w lekcji muzealnej której tematem było : „ Odzyskana Wolność – Powrót Pomorza do niepodległej Polski w latach 1918-1920 ze szczególnym uwzględnieniem Kościerzyny „. Pan Rajmund opowiedział uczniom historię ukazującą drogę przyłączenia Pomorza Gdańskiego w 1920 r. do odrodzonej Rzeczpospolitej na tle wydarzeń międzynarodowych.  Przedstawił  starania Kaszubów i Polaków z Pomorza, a szczególnie mieszkańców Kościerzyny, w dążeniu do wyzwolenia się spod niemieckiego panowania .Lekcje były bardzo ciekawe i pomogły młodym ludziom zrozumieć znaczenie historii regionu w kontekście historii państwa polskiego. 

          • Nasz Tadeusz Kościuszko…. 

          • 6 kwietnia 2022 roku minęła kolejna 76 rocznica od nadania naszej szkole w 1946 roku imienia Tadeusza Kościuszki.  

            Kilka zdań o tym kim był ten wspaniały Polak, krótka lekcja historii. 

            Tadeusz Kościuszko (1746 - 1817) bohater walki narodowowyzwoleńczej Polski i Stanów Zjednoczonych, był utalentowanym inżynierem wojskowym i dowódcą. W Polsce i we Francji studiował inżynierię wojskową, lecz także sztukę i historię. Plany poświęcenia się karierze wojskowej rzuciły do Stanów Zjednoczonych, gdzie jego znajomość inżynierii wojskowej przyczyniła się do zwycięstw w walce narodowowyzwoleńczej. Po powrocie do Polski Kościuszko brał udział w ostatniej walce armii koronnej w czasie II rozbioru. Następnie zaplanował powstanie w 1794 roku, które miało stać się ratunkiem dla upadającej Rzeczypospolitej. Mimo spektakularnego zwycięstwa pod Racławicami, powstanie zakończyło się klęską, zaś sam Kościuszko dostał się do niewoli. Pozostałe lata swego życia spędził na emigracji, zajmując się literaturą i sztuką.